Náskok holandského bývania - na skok do mesta
Galéria(11)

Náskok holandského bývania – na skok do mesta

Dvadsaťjednotka radových rodinných domov v račianskej lokalite Slanec zahŕňa dva typy domov – typický radový a v nárožiach vždy dva väčšie domy. Základný koncept bývania vychádza z vytvorenia zelenej obytnej plochy – záhradky, ktorú investor nazýva rekreačným priestorom. Na začiatku projektu sa uvažovalo viac v dimenziách rodinného domu – pôvodne ich bolo šesť, neskôr sa pridal siedmy. Vznikli tak užšie parcely, ktoré ponechaním miesta na parkovanie vyťahujú domy do výšky.

Pôvodným zámerom investora bolo vytvoriť obytnú plochu rodinného domu, ktorý zodpovedá cene luxusnejšieho bytu v meste. „Byt-dom“ na Slanci má navyše vlastný rekreačný priestor a štyri parkovacie miesta. V neposlednom rade sú to aj terasy a dostatok úložných priestorov, ktoré robia tento typ bývania zaujímavým.

„Snažili sme sa dom navrhnúť ako viacgeneračný, prízemie je miestom stretnutia celej rodiny a tvorí ho obývačka so zázemím a, samozrejme, kuchyňa. Na druhom poschodí sú dve izby s kúpeľňou a pracovňa a na najvyššie podlažie sme umiestnili spálňu so zázemím a teraskou,“ hovoria architekti z ateliéru Vallo & Sadovsky architects. Táto vertikálna segregácia generačných zón môže fungovať aj v opačnom poradí. Horné poschodie má malú terasu s výhľadom na mesto. Dvojgaráž situovali do prednej časti parcely. „Garáž v tejto polohe funguje ako prvok, ktorý vytvára intímnu zónu,“ objasňuje architekt Matúš Vallo. Tento prvok navyše eliminuje nevyhnutnosť oplotenia v uličnom priestore. Vstupná bránka do súkromného priestoru zároveň prepája kubusy garáží. Intímny priestor, ktorý tu vznikol, dovolil štedro zaskliť obývací priestor a dištancovať ho od ruchu ulice. Pôvodná idea počítala s hustým zeleným plotom na mieste vnútornej hranice parcely.

Výtvarný koncept

Výtvarné riešenie sa sústreďuje na farebné odlíšenie horného objemu objektu. Odtiene zelenej farby vychádzajú z farebnosti okolitých viníc. Zámerom farebného konceptu je súlad s okolitým prostredím viníc a blízkeho lesa. Podobne je to aj na garážových bránach, ktoré tvoria pomerne veľkú plochu uličného profilu. Architekti ich pokryli potlačou, ktorá stvárňuje steblá vysokej trávy.

Neprehliadnuteľnou je os vstupná bránka – vchodové dvere, ktorá ponúka zaujímavé pohľady do krajiny. 

Biela, zelená, betón

S cieľom redukovať množstvo použitých materiálov sa v koncepte objavuje pohľadový betón v kombinácii s bielou omietkou a zelenou farbou na horných kubusoch a drevo na vstupnej bránke, ktoré zmäkčuje celkový dojem.

Odstúpením garáže z verejného priestoru smerom dovnútra parcely vznikla plocha na parkovanie dvoch vozidiel, vďaka čomu sa pred domami ponechá voľný priestor ulice.

Na protiľahlej strane ulice už onedlho vyrastie obytný súbor Slanec, ktorý uzavrie rezidenčný projekt investora v tejto lokalite.

Pôdorys 2. NP Pôdorys 3. NP

Názov stavby: Pekné bývanie – I. etapa
Miesto: Vavrinecká ulica, Bratislava-Nové Mesto
Investor/developer: GRUNT, a. s.
Architekti: Vallo Sadovsky Architects
Dodávatelia:
Murivo: Porotherm
Fasáda: Baumit, TRESPA dosky
Strecha: Flagon, štrk
Okná, dvere: Sapeli, Adlo, Rehau
Žalúzie: K-SYSTEM
Sanita: štandard – Jika, Ravak, Hansa; nadštandard – Geberit, Laufen
Keramika: Roca, Peronda
Záhradnícke úpravy: trávnik a popínavá zeleň
Vonkajšia dlažba: Premac
Kozub: Viessmann
Začiatok realizácie: 2005
Dokončenie: apríl 2007

(lh)
Foto: Dominik Vlaheko