image 75531 25 v1
Galéria(18)

Nádherná kaplnka založená na symbolike manželstva

Partneri sekcie:

Očarujúca stavba svadobnej kaplnky stojí v záhrade hotela Bella Vista Sakaigahama v časti Onomichi v japonskej Hirošime. Ako napovedá jej názov Ribbon Chapel, kaplnka je stvárnením dvoch vlnitých stúh, ktoré spolu vytvárajú harmonický celok – je architektonickým stelesnením manželského zväzku. Pozoruhodná stavba je nominovaná do užšieho výberu pre ocenenie WAF 2015 (World Architecture Festival Awards) v kategórii cirkevných realizácií.

1
2
3
4
5
6
7
8

Metaforický základ stavby je citeľný v každom detaile. Okrem vizuálneho riešenia môžeme symboliku nájsť aj v samotnom technicko-stavebnom riešení – spojenie dvoch špirálovitých schodísk je navrhnuté tak, aby sa navzájom podopierali – tak ako je vzájomná opora žiaduca aj v manželstve. Tvar stavby znázorňuje zvraty a špirály, ktoré dve osobitné existencie (schodiská, osobnosti) musia prekonať, aby sa napokon spojili v jedno a žili spolu vo vzájomnej opore. Vrchol vo výške 15,4 m je nádherným stvárnením dokonalého spojenia, ktoré vzniká z dvoch rozličných entít.

Výhľad z jednotlivých častí je úchvatný – z vrcholu a vyšších častí schodísk môžeme pozorovať jeden z japonských ostrovov, zo samotnej prízemnej kaplnky sa núka výhľad na oceán pomedzi stromy. Obradu v kaplnke sa môže zúčastniť hojný počet ľudí – miest na sedenie je tu až 80.

Zvyčajne je stavba tvorená samostatnou podlahou, stenami a stropom. Stuhová kaplnka je však celkom iný prípad. Jej steny sú zároveň podlahami i stropmi, tvoria ich schodiská, ktoré sa vinú pozdĺž celého plášťa budovy. Architekt Hiroshi Nakamura bral do úvahy aj slnečné žiarenie a špirálovité schody navrhol tak, aby ich konštrukcia účinne slúžila aj ako tieniaci prvok vnútorného priestoru.

Exteriér budovy je obložený zvislými drevenými doskami, ktoré sú natreté na bielo tak, aby sa ich pôvab mohol prehlbovať plynutím času. Okrem toho tu nájdeme aj zliatinu zinku a titánu, materiál, ktorý je odolný proti vplyvu vlhkého morského vánku a zároveň dostatočne poddajný pre žiaduce zakrivenie.

Architektúra svadobných kaplniek vždy nasledovala svoj účel – čiže trasu, ktorá je tradične spájaná s aktom uzatvorenia manželského zväzku. Nevesta kráča uličkou so svojím otcom a rovnaká cesta ju čaká po obrade už po boku svojho ženícha. V tejto kaplnke sa nevesta a ženích prejdú po osobitých schodiskách, aby sa stretli na vrchole, čo má hlboko symbolickú hodnotu. Na vrchole budovy napokon požiadajú nebesá o požehnanie ich zväzku. Dolu zídu už ako pár, po jednom schodisku. Celková dĺžka tejto cesty je 160 metrov, vďaka čomu budú spomienky na prelomový deň v živote páru ešte intenzívnejšie a s istotou sa vryjú do pamäte všetkých zúčastnených.

Prehľad:
Lokalita: Hirošima, Japonsko
Architekt: Hiroshi Nakamura & NAP Co.
Celková plocha: 2 500 m2
Podlahová plocha: 80 m2
Rok realizácie: 2013

Text: Anna Martausová
Foto: Koji Fujii / Nacasa & Partners Inc.
Zdroj:  aasarchitecture.com