Na novej adrese s elegantným showroomom
Prirodzenou súčasťou života každej firmy sú zmeny. Podniky po čase zvyknú dospieť do štádia, keď pocítia nevyhnutnosť prispôsobenia prevádzkových podmienok svojim konkrétnym potrebám. Takýto významný krok urobil aj slovenský predajca sanitárneho sortimentu a príslušenstva, ktorý vymenil svoje pôvodné priestory za budovu šitú na mieru. Vo svojom novom stánku zároveň zriadil vzorkovňu, ktorá svojím stvárnením reflektuje dizajnovú líniu ponúkaných produktov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
„Snažili sme sa umiestniť našu novú budovu do tej istej oblasti hlavne kvôli našim klientom, ktorí boli dlhé roky zvyknutí navštevovať nás v Trnávke. Pôvodná prevádzka nám už kapacitne nevyhovovala. Navyše, potrebovali sme budovu, ktorá by zodpovedala zameraniu a štýlu našej práce.
Pôsobíme vo sfére veľkoobchodu – staráme sa o výrobky, ich distribúciu aj servis. Medzi základné požiadavky architektonického zadania preto patrilo vytvorenie výstavnej miestnosti na inštaláciu širokého sortimentu produktov, zriadenie kancelárskych priestorov a skladu so skúšobňou,“ ozrejmuje genézu projektu Marek Vágai, konateľ spoločnosti. Na prízemí sa nachádza aj zasadačka, v ktorej sa pravidelne organizujú školenia pre predajne. Ďalšia zasadacia miestnosť leží na druhom nadzemnom podlaží priamo pri firemných kanceláriách a slúži na obchodné stretnutia s klientmi.
V objekte zriadil investor aj administratívne priestory na prenájom, riešenie ktorých umožňuje nezávislé fungovanie obidvoch častí. Aj keď sa nachádzajú nad kanceláriami prevádzkovateľa, majú samostatný vchod, schodisko s výťahom, alarm, kamerový systém aj zariadenia na meranie spotreby energií.
Obsadili tretie a štvrté nadzemné podlažie, ktoré na severozápadnej a juhozápadnej strane objektu sčasti mierne vystupuje z fasády. Pokrýva ho modrá omietka akcentujúca korporačnú farbu prevádzkovateľa. Rovnakú exteriérovú povrchovú úpravu má aj schodisková vertikála, okenné línie skladovej haly či garážové vstupy. Na prevažujúcej ploche fasády sa použila omietka v decentnej bielej a svetlosivej farbe. V podobných tónoch sa nesie aj interiér showroomu. Výstavná miestnosť sa otáča do ulice a okoloidúcim odhaľuje ponuku batérií či ďalších sanitárnych produktov cez veľké zasklené steny. Na južnom rohu budovy sa pre zmenu použili antracitové obkladové dosky.
Skladovacia hala s plochou 900 m2 aj štvorpodlažný sociálno-administratívny prístavok sa riešili ako samostatné dilatačné celky. Miesto, na ktorom dnes stojí sídlo spoločnosti, bolo predtým dlho opustené a zanedbané. Pozemok má nepravidelný tvar, ktorého dlhšia severozápadná strana lemuje chodník Rožňavskej ulice. Určenie zastavanej plochy sa muselo prispôsobiť najmä kanalizačným stokám priemyselných odpadových vôd, ktoré prechádzajú priečne cez pozemok. Takisto sa tu nachádza množstvo drevín. Výsledkom existujúcich podmienok je aj riešenie pôdorysu skladu ako obdĺžnika s jednou čiastočne skosenou hranou v zadnej časti areálu. Takýmto spôsobom tu vznikla širšia plocha, na ktorej sa vybudovala jednosmerná kruhová komunikácia. Umožňuje prístup aj otáčanie nákladných vozidiel. Vjazd do areálu sa zabezpečil okružnou komunikáciou okolo susednej čerpacej stanice.
Neviditeľné hrany
Interiérové riešenie priestorov firmy ViVa zodpovedá nielen jej prevádzkovým potrebám, ale aj filozofii predaja a rodinnému charakteru firmy. Dovnútra sa vstupuje cez reprezentatívnu vzorkovňu, ktorá je vizuálne prepojená s administratívnymi priestormi na druhom poschodí prostredníctvom vnútorného átria so schodiskom.
Interiérové priečky kancelárií aj zasadačky sú zasklené, čo poskytuje prehľad o dianí na prízemí, ale aj tesnejší kontakt so zákazníkmi či medzi členmi rodiny, ktorí firmu vedú. Návrh výstavnej miestnosti vzišiel, netradične, zo študentskej súťaže. O víťazovi rozhodoval investor.
„Z približne 20 návrhov sme vybrali jeden, ktorý sa približoval našej predstave. Väčšina myšlienok ukrývala futuristické koncepty, ktoré sú však z hľadiska charakteru našich produktov príliš expresívne. Víťazný návrh nás oslovil svojím realistickým poňatím, funkčnosťou a jednoduchým čistým štýlom, ktorý je základným atribútom predávaného sortimentu,“ vysvetľuje Marek Vágai. Ideou investora bolo vytvoriť nevtieravé a príjemné prostredie pre zákazníkov, ktoré bude pozývať dnu. Autorka Katarína Šebestová vsadila predovšetkým na flexibilitu mobiliáru a eleganciu tvarov, do ktorej vstupuje ozvláštnenie v podobe drobných detailov.
Dôležitú úlohu pri tvorbe atmosféry zohráva výber a osadenie osvetľovacích prvkov. „Keď sme pracovali na svojich konceptoch v rámci školskej súťaže, netušili sme, že by sa náš návrh mohol skutočne realizovať. Držala som sa však myšlienky, že okrem originálneho nápadu ide zakaždým predovšetkým o funkčnosť, v tomto prípade o inštaláciu širokého sortimentu výrobkov, ktoré majú vyniknúť. V interiéri preto prevažuje čistá biela farba a jednoduché elegantné línie. Z rovnakého dôvodu som nepoužila ani korporačnú modrú,“ hovorí Katarína Šebestová.
Priestor na exhibíciu sa teda ponechal batériám. Vynímajú sa na bielom pozadí sivej keramickej podlahy, panelov a posuvných stojanov či stien, na ktorých sa objavujú zaujímavé sivé plochy v povrchovej úprave ottocento. Takéto podfarbenie umožňuje lepšie vyniknúť bielym plochám. Počas prác na interiéri sa urobili aj drobné stavebné zmeny. Na lepšie využitie priestoru v kanceláriách sa nenosné priečky nahradili skriňovými priečkami. Mobiliár sa podľa návrhu architektky vyrobil na mieru v stolárskej dielni.
Výsledkom sú jednoduché nadčasové stojany, ktoré vzbudzujú dojem nepatrného nadnášania nad podlahou, a to vďaka zapusteným kolieskam. Hrany nábytku sú veľmi jemné, takmer neviditeľné. Estetickým, ale aj praktickým prvkom je mliečne sklo, za ktorým sa ukrýva inštalačná časť armatúr. Stojany možno rozmiestniť podľa potreby – vedľa seba či za sebou, pravidelne alebo nepravidelne. Panely majú jednotnú veľkosť a dajú sa medzi sebou vymieňať.
Najviac práce zabrala príprava a inštalovanie osvetlenia, ktoré funguje aj v nočnom režime. Majiteľ túžil po studenom bielom svetle, pod ktorým sa batérie vynímajú najlepšie. Typ, farba aj rozmiestnenie svietidiel sa vyberali podľa toho, ktoré časti bolo treba zvýrazniť. V podlahe sa zabudovala línia akcentujúceho osvetlenia, ktorá vedie celým showroomom až k vani ako hlavnému výstavnému solitéru. V blízkosti zasklených stien sa v nočnom režime rozsvecujú svietidlá, ktoré smerujú pozornosť na umývadlá aj vaňu. Nad pracovným ostrovom sa niť jednoduchosti pretrháva v podobe piatich organicky tvarovaných svietidiel, ktoré dominujú átriu vo výške dvoch podlaží. Atmosféra nakoniec nikoho nenechá na pochybách, že produkcia prezentovaná v tejto prevádzke úzko súvisí s čistotou tela i ducha.
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2.NP
Prevádzkový areál spoločnosti ViVa
Miesto: Rožňavská 8, Bratislava
Investor a prevádzkovateľ: ViVa – Marek Vágai
Architekt: Artplan, spol. s r. o.
Autor interiérového riešenia: Katarína Šebestová
Začiatok výstavby: 9/2008
Ukončenie výstavby: 9/2009
Plocha pozemku: 2 599 m2
Zastavaná plocha: 1 049 m2
Spevnené plochy: 954 m2
Zelené plochy: 415 m2
Počet parkovacích miest: 15
Anna Salvová
Foto: Dano Veselský
Článok bol uverejnený v časopise ASB.