Pripiať

Mestá duchov: Ako vzniknú a kde nájdeme najväčšie

Partneri sekcie:

Komplikovaná ekonomická situácia, mŕtve tradície, historické tragédie či okázalá propagácia štátnej moci. Aj tieto dôvody stoja za fenoménom miest duchov – oblastí, ktoré sú takmer alebo úplne vyľudnené.

Tianducheng – o „fejkový“ Paríž nikto nestojí

Čínske mesto Tianducheng malo byť druhým Parížom. Doslova. Luxusný developerský projekt obsahuje dobovo presné napodobeniny parížskej architektúry vrátane repliky fontány Márie de Medici z Luxemburských záhrad a približne 90-metrovej verzie Eiffelovej veže. 

No zatiaľ čo francúzska metropola prekypuje životom, Tianducheng dnes zíva prázdnotou. Pôvodný počet rezidentov (približne 10-tisíc) sa rýchlo znižoval, či už pre predražené nehnuteľnosti, alebo okázalú gýčovosť celého projektu. Teraz tam žije iba zopár zamestnancov neďalekého tematického zábavného parku vo francúzskom štýle. 

Čína – kráľovstvo duchov

V Číne je prázdnych miest neúrekom. Dôvodom je raketový rast miestnej ekonomiky a prudký rast cien. Väčšina ľudí si byty nemôže dovoliť.

Približne 60 percent pozemkov sa navyše predáva s nevýhodnými podmienkami. Tie developerom zväzujú ruky. Napríklad, až 70 percent bytov, ktoré na pozemku vyrastú, nemôže byť väčších ako 90 štvorcových metrov. Nesmú sa predať pod istú cenu a nový majiteľ sa musí zaviazať, že na mieste zostane minimálne 8 rokov.

Tianducheng preto nie je ani zďaleka jediným čínskym mestom, ktoré zostalo prázdne. Na predmestí Pekingu vyrástlo v roku 2016 okolo 50-tisíc nízkonákladových bytov, o ktoré ľudia neprejavili záujem. Sú nekvalitné a chýba im prístup k mestskej hromadnej doprave. Najväčšie čínske mesto duchov je Ordos Kangbashi. Luxusná umelecká architektúra, upravené vonkajšie priestory či obrovské štadióny neprilákali takmer nikoho. Z pôvodných 300-tisíc ľudí sa nasťahovalo len 70-tisíc, no aj tí rýchlo odišli. Nakoniec to developeri vzdali a projekt zbankrotoval.

Ordos Kangbashi
Ordos Kangbashi | Zdroj: Shutterstock

Oradour-sur-Glane – pamätník temnej minulosti

V poobedňajších hodinách 10. júna 1944 vypálili mesto Oradour-sur-Glane nemeckí vojaci. Tento deň sa do histórie zapísal ako najväčší masaker spáchaný na francúzskych civilistoch počas druhej svetovej vojny. 

Krátko po vojne nechal prezident Charles de Gaulle mesto vystavať nanovo, neďaleko pôvodného Oradour-sur-Glane. To tam stojí dodnes – nedotknuté – ako pamätník obetí. Medzi spálenými tehlovými domami sa povaľujú staré bicykle či šijacie stroje. Temnú atmosféru mesta duchov dopĺňa cintorín zhrdzavených áut či zarastené električkové koľaje.

  

Pripiať – storočia neobývateľné mesto

Približne 40 rokov po vypálení Oradour-sur-Glane, 26. apríla 1986 o 1.30 ráno, došlo ku katastrofickému kolapsu atómového jadra v Černobyľskej jadrovej elektrárni. Výbuch zaplavil ukrajinské mesto Pripiať smrteľnou dávkou rádioaktivity.

Potom, ako veľká časť mesta zomrela v dôsledku ožiarenia a ďalšie tisícky ľudí trpeli rôznymi následkami, bolo okolie v okruhu približne 30 kilometrov vysťahované. Dnes mesto, kam sa stále odváži vkročiť len málokto, ponúka hororový pohľad na rozpadajúce sa socialistické bytovky, športové haly či zábavný park. Hoci množstvo rádioaktivity už nie je smrteľné, vedci odhadujú, že by trvalo celé storočia, kým by sa v meste Pripiať dalo opäť žiť.  

Bodie – kulisa divokého západu

Opustené banícke mestá, pripomínajúce scenériu z filmov o divokom západe, sú v USA bežné. Zrejme najznámejším z nich je Bodie v Kalifornii. Horská kolónia bola založená v roku 1876. Stala sa domovom vyše 10-tisíc ľudí, ktorí tam počas zlatej horúčky prišli za vidinou bohatstva. Oblasť totiž vynikala zásobami zlata a striebra. Mesto sa však čoskoro stalo hniezdom opilcov, prostitúcie a zločinu.

Ako to bolo pri väčšine starých baníckych kolónií, aj v Bodie nakoniec zlatá horúčka ochladla. Ľudia z mesta začali utekať pred krutými vysokohorskými zimami a nedostatkom živobytia. Dnes je Bodie najzachovalejšie americké mesto duchov. Okolo 200 dobových budov miestni správcovia udržiavajú v pôvodnom stave. Turisti môžu obdivovať architektúru zašlých kovbojských čias, navštíviť kostol, salóny, poštu či vypálenú banku. 

Do mesta duchov investovali vyše milióna dolárov

V roku 2018 sa Američan Brent Underwood a jeho kamarát Jon Bier rozhodli pre netradičný podnikateľský krok. Za 1,4 milióna dolárov odkúpili Cerro Gordo, banícke mesto duchov hlboko v kalifornských horách. Zabudnutú kolóniu prerábajú na hotel a tematický park s autentickou atmosférou divokého západu. Chcú prilákať turistov, no zároveň uchovať históriu mesta. A to vrátane salónu so záhadnou krvavou škvrnou na prestrieľanej stene.

Varosha – opustené milionárske letovisko

Cyperské mesto Varosha, obklopené Stredozemným morom, bývalo jednou z najpopulárnejších turistických destinácií. Letovisko každoročne lákalo množstvo zámožných turistov. Pravidelnými návštevníkmi boli aj vtedajšie hviezdy strieborného plátna Elizabeth Taylor, Richard Burton či Brigitte Bardot.

V auguste roku 1974 sa však preplnené luxusné hotely, honosné domy a pláže takmer zo dňa na deň zmenili na mesto duchov. Keď Cyprus napadli Turci, všetkých 15-tisíc rezidentov tejto oblasti utieklo do bezpečia. Zostali po nich len plné výklady, kompletne vybavené domácnosti, autá či cennosti. Mesto dnes vyzerá, akoby ho niekto uzavrel do časovej kapsuly.

Vstup do Varoshe je stále oficiálne zakázaný tureckou vládou. Odvážlivci, ktorí sa dostali za vojenské oplotenie, boli svedkami rozkradnutého majetku či rozpadajúcich sa hotelov, ktorých podlahami za ten čas prerástli stromy. Turecko a Cyprus skúšali o opätovnom otvorení bývalého turistického raja rokovať. No odborníci odhadujú, že rekonštrukčné práce by vyšli približne na 12 miliárd dolárov.

Čech žije sám v bývalej železničnej kolónii

Čerešnička na záver. Ivo Žďárský unikol v roku 1984 pred socialistickým režimom vtedajšieho Československa na vlastnoručne vyrobenom rogale. Doletel až k viedenskému letisku, kde požiadal o azyl. Nakoniec sa dostal až do Kalifornie a našiel si prácu v leteckom priemysle. Čoskoro však opustil aj známu metropolu. Odsťahoval sa do opusteného amerického mesta duchov Lucin. To kedysi bývalo domovom železničnej komunity. Ivo tam žije úplne sám v starom hangári. Spoločnosť mu robí iba historické lietadlo a jeho netradičné vynálezy.

Natália Mrázová