marina bay sands singapursky div sveta
Galéria(11)

Marina Bay Sands – singapurský „div sveta“

V zálive Marina (Marina Bay) ostrovného štátu Singapur sa týči jeden z najväčších hotelových komplexov, ktorý od roku 2010 láka mnoho turistov z celého sveta. Investorom tejto stavby sa stala spoločnosť Las Vegas Sands, čo má pod palcom viacero kasín a hotelov v USA a Ázii. Na prvý pohľad výnimočná stavba, ktorej dizajn navrhol izraelský architekt Moshe Safdie. Podľa vlastných slov sa pri tvorbe projektu inšpiroval hracími kartami.

2  autor william cho  big image
10  autor cmglee big image
9  autor albert lee big image
8  autor wayne wong big image
7  autor rockwell architecture big image
6  autor marina bay sands big image
5  autor marina bay sands 5 big image
4  autor marina bay sands big image
Prioritným využitím tohto strediska je luxusný 5-hviezdičkový hotel tvorený tromi vežami s 55 podlažiami, ktoré spolu ponúkajú 2560 izieb s výhľadom na Singapur alebo na otvorené more. Hotel poskytuje štyri druhy apartmánov, pričom najmenšie izby majú plochu 39 m2 a najväčšie 79 m2. Návštevníci môžu využiť základné služby, ako vysokorýchlostný internet, sejf na uskladnenie cenností, mini bar, upratovaciu službu a pre podnikateľov je tu možnosť rezervovať si jednu z viacerých zasadacích miestností.Z priestranných apartmánov je výborný výhľad na mesto alebo more. Foto: Marina Bay Sands

Ďalšou súčasťou rezortu je obľúbené átriové kasíno s kapacitou 600 hracích stolov a 2500 hracích automatov rozložených na štyroch podlažiach, na ploche približne 15 000 m2. Veľkým lákadlom pre turistov je Skypark – 340 m dlhá otvorená terasa osadená na vrcholoch troch hotelových veží, pričom severnú vežu presahuje až o 67 m. Okrem vyhliadkovej plošiny, prístupnej aj verejnosti, je možné v Skyparku navštíviť viacero reštaurácií a barov, ktoré tiež poskytujú úžasný výhľad na okolie.

Najväčšou atrakciou je však Infinity pool (nekonečný bazén) – ten je so svojou dĺžkou 150 m zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najdlhší vyvýšený bazén na svete. Zaujímavý je tiež jeho dizajn vytvárajúci ilúziu, že voda sa vylieva z budovy do ulíc. V skutočnosti je pod bazénom záchytná nádrž, z ktorej sa voda pumpuje späť do bazéna.

Architekt Moshe Safdie dodal hotelu unikátny dizajn. Foto: William Cho Kasíno majú v obľube aj domáci obyvatelia Singapuru. Foto: Rockwell Architecture

Marina Bay Sands je jedným z tých miest, kde by ste sa určite nenudili. Okrem veľkého kasína sú k dispozícii aj dve divadlá: Grand Theatre s kapacitou 2155 miest na troch podlažiach a Sands Theatre s kapacitou 1679 miest na dvoch podlažiach. Obidve divadlá zaujmú okrem veľkosti aj extravagantným interiérom, zvukovým a svetelným vybavením.

Ďalšou atrakciou je samostatne stojace vedecko-umelecké múzeum (ArtScience Museum), ktorého tvar bol pri návrhu inšpirovaný lotosovým kvetom. V každej časti múzea sa nachádza iná výstava a celková výstavná plocha je 4500 m2.

Strecha múzea je navrhnutá tak, aby dokázala hromadiť dažďovú vodu – tá sa recykluje a potom využíva pre potreby múzea. Tento rezort však nie je určený len pre zahraničných turistov, ale aj pre obyvateľov Singapuru, ktorí môžu tráviť voľný čas v nákupnom centre rozprestierajúcom sa na prvých podlažiach hotelových veží. Nachádza sa v ňom mnoho známych obchodov, reštaurácií, barov, a dokonca aj klzisko.

Infinity pool – 150 metrov dlhý bazén s úžasným výhľadom na mesto. Autor: Marina Bay Sands

Hotelové izby sú luxusne zariadené.

Marina Bay Sands disponuje aj obrovskými výstavnými a spoločenskými priestormi, ktoré s rozlohou približne 17 000 m2 patria medzi najväčšie v Singapure. Do výstavby tohto projektu sa investovalo v prepočte 6 miliárd eur, čím sa radí medzi najdrahšie svojho druhu, ale investície sa, hlavne vďaka kasínu, začali rýchlo vracať. Do roku 2015 by mal rezort svojimi ziskami tvoriť 0,8 % hrubého domáceho produktu a vytvoriť približne 30 000 pracovných miest.

ArtScience múzeum v tvare lotosového kvetu. Autor: Wayne Wong

Zmenšený model celého komplexu pred vstupom do nákupného centra . Autor: Albert Lee

V nákupnom centre sa môžete zviezť na gondole. Autor: Cmglee

Peter Rypák
Foto: Marina Bay Sands, William Cho, Rockwell Architecture, Albert Lee, Wayne Wong, Cmglee