novy majerhof vrakuna
Galéria(9)

Kúšik chce premeniť brownfield na byty a zeleň 

Partneri sekcie:

V bratislavskej Vrakuni chcú postaviť polyfunkčný komplex Nový Majerhof v hodnote približne 16 miliónov eur.

novy majerhof vrakuna
novy majerhof vrakuna
novy majerhof vrakuna
novy majerhof vrakuna
novy majerhof
novy majerhof
novy majerhof
novy majerhof

Nový Majehof má byť polyfunkčný komplex s dominanciou rezidenčného bývania, v kombinácii s občianskou vybavenosťou. Súčasťou návrhu je aj posilňovňa a združená miestnosť na športové a spoločenské aktivity.

Ako uviedol portál Index, za projektom stojí prostredníctvom svojej developerskej firmy bývalý partner investičnej skupiny Penta Investments Martin Kúšik. Plánovaný začiatok výstavby je v septembri 2022 a ukončenie v septembri 2025. Predpokladané investičné náklady predstavujú približne 16 miliónov eur.

Stavebný pozemok sa nachádza v okrajovej časti mesta, v mestskej časti Vrakuňa na pravom brehu Malého Dunaja, na území bývalej panelárne. V súčasnosti sa tu nachádzajú nevyužívané objekty administratívneho a technického charakteru. Tieto objekty budú asanované a nahradené novou zástavbou.

Malý Dunaj development predložil zámer v dvoch variantoch. V oboch prípadoch chce postaviť jedenásť bytových domov s čiastočne využitým parterom pre občiansku vybavenosť. Tá má pozostávať z materskej škôlky, reštaurácie, športového centra a kaviarne. Súčasťou projektu je aj dom s opatrovateľskou službou.

Prvý variant predpokladá vytvorenie 277 bytových jednotiek, keď objekty dosiahnu maximálnu výšku sedem nadzemných podlaží. Druhý variant počíta s pridaním 16 bytov navyše.

V polyfunkčnom komplexe sú zastúpené 1,5 izbové, 2 izbové 3 izbové a 4 izbové byty.   Kompozične má ísť o rôznorodú zástavbu s postupnou gradáciou, ktorá klesá smerom k susediacej zástavbe rodinných domov na juhu a rastie smerom na sever k nábrežiu Malého Dunaja. Zámerom je potlačiť typickú monotónnosť obytných domov a vytvoriť dojem „otvoreného komplexu so solitérnymi objektmi“.

novy majerhor vrakuna
Nový Majerhof | Zdroj: Malý Dunaj development

Park pri Malom Dunaji

Projekt je architektonicky pod taktovkou štúdia PANTOGRAPH. „Architektonický výraz vychádza z tektoniky kompaktných obytných stavieb, založený na princípe striedania okenných otvorov s priebežnými prerušenými balkónovými konštrukciami s priebežným subtílnym vertikálnym rastrom, ktorý odľahčuje hmotu fasády,“ píše sa v zámere EIA.

V celom areáli, vzhľadom na jeho charakter, absentujú plochy zelene a okrem stavieb sú všetky plochy tvorené buď betónovými alebo asfaltovými spevnenými plochami. Vizualizácie Nového Majerhofu však hýria  zelenými odtieňmi. Developer ráta s vytvoreným  prírodného prostredia parkového charakteru s príslušnou vybavenosťou, „ktorá budú v plnej miere pokrývať nároky obyvateľov na krátkodobú rekreáciu s prechodom do prírodnej zelene v profile nábrežia Malého Dunaja“.

NOVÝ MAJERHOF

Miesto: Vrakuňa, Bratislava
Investor: Malý Dunaj development
Architekt: PANTOGRAPH
Realizácia: 3.Q/2022 – 3.Q/2025
Hrubá podlažná plocha objektov: 38168 m2 (1. variant) alebo 40597 m2 (2. variant)
Z toho plocha bývania: 21148 m2 alebo 22168 m2
Počet bytových jednotiek: 277 (1. variant) alebo 293 (2.variant)

Veronika Rajničová