image 78599 25 v1
Galéria(14)

Kompromis medzi životom pri rieke a v meste

Nájsť vhodný pozemok na  bývanie na pomedzí prírody a mesta môže byť niekedy skutočne veľký problém. Ak človek nechce poľaviť zo svojich túžob, musí hľadať neúnavne niekedy aj celé roky. Podobne to bolo aj prípade manželov, ktorých onedlho čaká dôchodok a svoje úspory chceli investovať do domčeka, v ktorom si budú môcť pohodlne vychutnávať jeseň života.

1
2
3
4
5
6
7
8

Hľadanie pozemku bolo vlastne najproblematickejšou časťou celej realizácie nového domova.

V momente, keď manželia z kanadského Montrealu konečne našli vysnívaný kúsok zeme, ktorý sa nachádza pri rieke a zároveň v meste, plus spĺňal ich rozpočtový plán, neváhali, kúpili ho a konečnú podobu nového domu zverili do rúk známej kanadskej architektke Anik Péloquin.

Pár si želal stredne veľký poschodový dom, ktorý by bol riešený jednoducho, účelne, nevyžadoval by príliš náročnú údržbu a poskytoval by dostatok priestoru na relax a dostatočné súkromie. Na malom rovnom pozemku pri rieke Des Prairies River sa napokon podarilo stvoriť poschodový dom v tvare písmena L, ktorý spĺňa všetky požiadavky klientov.

Nenápadný elegantný dom je postavený s ohľadom na pozemok a susedov. Je navrhnutý tak, že zo všetkých izieb má výhľad na rieku. Na prízemí, ktoré sa rozkladá na ploche 67 m2, nájdeme obývaciu izbu, kuchyňu a jedáleň. Napriek súčasnému trendu, ktorý hlása otvorené a spojité spoločenské priestory, si postarší pár želal overenú klasiku spred niekoľkých dekád – každú miestnosť vytvorenú separátne. Kuchyňu, jedáleň a obývačku teda oddeľujú elegantné posuvné masívne drevené dvere, ktoré do priestoru dokonale zapadajú.

Na poschodí, ktoré s prízemím spája pohodlné, menej strmé schodisko, sa nachádza o čosi menej, konkrétne 61 m2 obytnej plochy. Na tomto priestore sa nachádzajú dve spálne a hlavná kúpeľňa. V tej sa taktiež uplatňuje princíp oddelených priestorov a súkromia – jednotlivé časti sú predelené posuvnými dverami.

Fasády sú zasklené najmä v zadnej prízemnej časti, keďže sa tu nachádzajú spoločenské priestory. Intímnejšie nadzemné podlažie má menší objem zasklenia, napriek tomu sa však do interiéru dostáva dostatok denného svetla prostredníctvom šikovne umiestnených okien, ktoré na niektorých miestach siahajú od podlahy až po strop. Predná fasáda je akýmsi štítom, na ktorom nájdeme iba vchodové dvere, úzke trojité okno a nenápadný tehlový obklad.

Udržiavaná záhradka, trávnik, príjazdová cesta a dláždené chodníčky vytvárajú dojem elegantného, striedmeho sídla ľudí, ktorí majú radi súkromie a poriadok.

Prehľad:
Lokalita: Montreal, Kanada
Typ: rezidenčný privátny objekt
Rok realizácie: 2015
Podlahová plocha: 128 m²
Architekt: Anik Péloquin

Text: Anna Martausová
Foto: Alberto Biscaro
Zdroj: v2com-newswire.com