Tatry opäť ožívajú
Galéria(7)

Tatry opäť ožívajú

Partneri sekcie:

Ako budú Vysoké Tatry vyzerať v najbližšej budúcnosti, ešte presne nevieme. Určenie ich smerovania v podobe novej zonácie a územného plánu stále nie je ukončené. Developeri by chceli stavať a pomôcť Tatrám stať sa moderným centrom turistického ruchu, porovnateľným so špičkovými lyžiarskymi strediskami. Ochranári by, naopak, chceli, aby čo najväčšie percento územia ostalo nedotknutou, panenskou divočinou. Podľa najnovšieho návrhu by takéto územie malo tvoriť viac ako polovicu Tatranského národného parku. Zóna s najnižším stupňom ochrany zaberie asi len dve percentá jeho celkovej rozlohy a bude sa týkať intravilánu tatranských osád. Obavy zo „znečistenia“ Tatier developerskými peniazmi teda nie sú na mieste, pretože ide naozaj len o malú časť chráneného územia. Aj na malom priestore sa však môžu diať veľké veci.

Vysoké Tatry sa stali veľkou výzvou najmä pre spoločnosť J&T Real Estate. „Nejde nám len o cestovný ruch, ale o Tatry ako celok. Nemyslíme iba na hotely, ale aj na revitalizáciu ich infraštruktúry a verejných priestranstiev,“ hovorí jej PR manažér Maroš Sýkora. Vlajkovou loďou aktivít spoločnosti v tomto regióne je veľkolepá a náročná rekonštrukcia známeho liečebného domu Hviezdoslav. Ako bude vyzerať jeho blízka budúcnosť? Stane sa z neho luxusný päťhviezdičkový Grand Hotel Kempinski High Tatras s vyše sto izbami, 25 apartmánmi, z toho jedným prezidentským, rozpriestierajúcimi sa na ploche 18-tisíc štvorcových metrov, a bude súčasťou najstaršej európskej hotelovej siete Kempinski.

Skĺbiť staré s novým bolo hlavnou úlohou pre architekta slovenského pôvodu, žijúceho v Nemecku Petra Černa. Celý objekt je totiž kombináciou rekonštrukcie, obnovy a znovuvytvorenia prvkov zničených v priebehu rokov, ako sú napr. vežičky na objekte Jánošík, a súčasne zakomponovaním novej architektúry, ktorú predstavujú exkluzívne apartmány v tesnej blízkosti. Úplne všetko sa však zachrániť nepodarí. Končistej, bývalej konečnej stanici tatranskej električky a zubačky, hrozilo v dôsledku zchátrania zrútenie, a tak sa miesto pre jej rekonštrukciu v novom projekte nenašlo. Investičné náklady na tento prerod dosiahnu úctyhodných 35 miliónov eur.

„Tajná“ chodba

Meria vyše dvesto metrov a spája podzemie celého budúceho hotela. Tajná, samozrejme, nie je. Aspoň pre klienta nie, ten o jej existencii nemusí mať ani tušenia. Musí však o nej, naopak, vedieť celý personál. Rieši totiž predovšetkým päťhviezdičkovú logistiku zabezpečovania služieb pre každý kút rozľahlého hotela. Podľa jej požiadaviek by mal hosť v takomto honosnom ubytovacom zariadení prichádzať do kontaktu s obsluhujúcim personálom čo najmenej, pokiaľ možno len v prípade uspokojovania vlastných potrieb. Vykopať ju, samozrejme, nebolo jednoduché. „Hviezdoslav leží na moréne,“ upozorňuje Sýkora a súčasne s úsmevom dodáva, „na tejto rekonštrukcii nie je jednoduché nič. Všetko, na čo si len spomeniete, nás postavilo pred úlohu riešiť neštandardné a unikátne problémy.“ Ak sa zmienime hoci len o zreštaurovaní starých secesných svietidiel, je nám jasné, že všetko je premyslené až do posledného detailu.

Riešenie personálnej otázky obsluhy hotela a plánovaných zariadení takisto nebude jednoduchou záležitosťou. Prieskumy názorov zahraničných návštevníkov našej krajiny poukazujú na nižšiu úroveň personálu a uvedomuje si to aj manažér J&T Radoslav Hupka: „Nemáme ešte presnú víziu o tom, či sa pokúsime o import kvalifikovaného personálu zo zahraničia, alebo pristúpime ku školeniu vlastného personálu.“

Všetky Grandy

Rekonštrukcia a prestavba liečebného domu Hviezdoslav je, samozrejme, iba časťou – aj keď najväčšou – všetkých aktivít spoločnosti na území Vysokých Tatier. Rozbehnutá je aj rekonštrukcia liečebného domu Helios na trojhviezdičkový hotel a pripravuje sa rekonštrukcia liečebného domu Solisko. „Do roku 2011 by mali prejsť rekonštrukciou všetky tri tatranské Grandy, aby dosiahli úroveň piatich hviezdičiek,“ informuje Sýkora. Na Štrbskom Plese plánuje spoločnosť dokonca investovať do rekonštrukcie námestia, z ktorého by mala vzniknúť príjemná a atraktívna kúpeľná kolonáda.

Zatiaľ viazne rekonštrukcia lyžiarskeho strediska v Tatranskej Lomnici. „Je v štádiu prípravy, keďže chýba zonácia, územný plán a územné rozhodnutie. Chceli sme realizovať rekonštrukciu už dávno, ale stojíme z dôvodu legislatívnych a administratívnych prekážok,“ vysvetľuje Sýkora. Grand Hotel Praha predstavuje do budúcnosti, vzhľadom na svoju polohu na úpätí zjazdoviek s dvoma modernými lanovkami – sedačkovou aj kabínkovou – veľmi atraktívny objekt.

Podľa Sýkorových slov aktivity spoločnosti nepredstavujú konkurenciu pre miestnych malých a stredných podnikateľov. Developeri prinášajú do Tatier najmä rozvoj zamestnanosti, mikroekonomiky a vytvárajú pre nich nový, obrovský priestor, najmä v oblasti služieb.

Aktuálny návrh zonácie Tatranského národného parku
Zóna A – jadrová s najvyšším stupňom ochrany 53 %
Zóna B – pufračné nárazníkové pásmo 18 %
Zóna C – určená pre sociálnoekonomické aktivity 26 %
Zóna D – intravilány obcí pod plnou kontrolou samosprávy 2 %

Nová lanovka

Deň pred Vianocami absolvovala slávnostnú prvú jazdu zo Starého Smokovca na Hrebienok úplne nová lanovka.  „Chceme, aby moderná lanovka korešpondovala s modernou budovou,“ vysvetľuje Sýkora. Okrem zvýšenia rýchlosti, kapacity a komfortu umožní nová lanovka aj bezproblémovú prepravu zdravotne postihnutých na vozíčku.

S cieľom zlepšiť možnosti lyžiarov sa do roku 2010 v súvislosti s rekonštrukciou zjazdoviek v Lomnickom sedle, na Jamách a Skalnatom plese zmodernizujú aj ďalšie lanovky. Rekonštrukcia ráta s vybudovaním systému umelého zasnežovania. Investície si vyžiadajú vyše 80 miliónov eur. Zjazdovky rešpektujú v súčasnosti veľmi žiadané rozdelenie tratí pre lyžiarov a snoubordistov. Na tých, ktorí by však chceli spolu s Tatranskými lanovými dráhami prežiť ten úplne najvyšší možný komfort, čaká už v súčasnosti jedinečný štýlový apartmánik priamo na vrchole Lomnického štítu.

Vysoké aj nízke

Tatry ako také – to je princíp, na základe ktorého uplatňuje spoločnosť J&T svoju obchodnú politiku v tatranskom regióne. Vo sfére jej záujmu sa nenachádzajú len Tatry „vysoké“, ale aj tie „nižšie“. „Pojem Vysoké a Nízke Tatry by najmä v očiach zahraničných turistov mal splynúť,“ potvrdzuje Sýkora. Cieľom spoločnosti je vytvoriť z nich jeden monolitný turistický celok, ktorý sa vzájomne dopľňa. Zatiaľ čo cieľom aktivít vo Vysokých Tatrách je pritiahnuť na naše územie päťhviezdičkového klienta, Nízke Tatry majú slúžiť najmä tým, ktorí majú záujem o finančne menej náročnú, masovejšiu a rodinnú lyžiarsku turistiku.

Aj preto sa spoločnosť aktívne pripravuje na svoj nový, na tomto území pilotný program – rekonštrukciu Grand hotela Jasná. Symbióza lyžiarskej turistiky a doplňujúcich možností, ktoré rekreantom poskytuje oblasť spa a wellness, je asi tým najideálnejším, čo si človek môže želať. V J&T sa nezabúda ani na to. Wellness aktivity sú totiž neoddeliteľnou súčasťou všetkých zmienených projektov. „Chceme priniesť na Slovensko pod vlastnou značkou rekreáciu a spa ako také. Nielen ako súčasť zdravotnej starostlivosti, ale v širšom chápaní aj v súvislosti s oblasťou rekondície a beauty,“ potvrdzuje Hupka.

Peter Zeman
Foto: J&T