Devínske potraviny Od našich harmonicky zapadajú do okolia

Potraviny Od našich
Zdroj: Tomáš Manina

Správnosť konceptu takmer vždy s neochvejnou presnosťou potvrdí prax. Ak zaostríme na potraviny Od našich v centre Devína, investor a ani architekti neurobili krok vedľa.

Prvé mesiace prevádzky tohto stánku na Hradnej ulici napĺňajú ambíciu „priniesť Devínčanom potraviny, ktoré si zaslúžia“, ale aj invenčný prístup autorov jej dizajnu afunkčných vzťahov. Na začiatok to nie je málo.

Mnohí z vás si to možno pamätáte. Na tomto mieste stála betónová krabica postavená ešte za minulého režimu a honosila sa názvom potraviny. Za poslednú dekádu však začala definitívne chátrať a jej odchod na smetisko dôstojnej použiteľnosti bol neodvratný.

Devín však tým pádom nemal potraviny. Rozhodnutie prinavrátiť mestu rovnakú funkčnú náplň, ale na úrovni 21. storočia, prišlo od spoločnosti Naši s.r.o., za ktorou je finančník Patrik Tkáč žijúci v Devíne.

V súťaži vyzvaných ateliérov sa presadil návrh od A.M. Architects, ktorý hmotovo aj materiálovo reagoval na historické prostredie devínskeho podhradia a harmonicky zapadal do mestskej časti a reliéfu okolitej krajiny.

„Áno, bola to nosná myšlienka nášho projektu,“ hovorí architekt Boris Schultz. „Aby ani pri vnímaní objektu z hradného kopca nerušili panorámu nepatričné tvary a zároveň aby pri bezprostrednom dotyku pôsobilo na zákazníka ľudské meradlo celej stavby. Aj preto sme potraviny rozdelili na dve časti – na vyšší objekt so šikmou strechou a nižší s plochou zelenou strechou.“

Potraviny Od našich
Potraviny Od našich | Zdroj: Tomáš Manina

Napĺňanie layoutu potravín

„Snažili sme sa maximálne využiť pozemok a boli sme radi, že nás investor rešpektoval pri architektonickej tvorbe, pri ktorej sme sa museli vyrovnávať s mnohými regulatívmi,“ dopĺňa Richard Baláži.

„My sme sa ním zase nechali viesť pri vnútornom layoute, do ktorého vstupovali zákonitosti prevádzkovania potravín. Museli sme riešiť niekedy dosť zložité schémy rozvodov, skladového hospodárstva, ako aj potravinárskych technológií, ktoré sa nám, myslím, celkom efektívne podarilo ukryť v zadnej časti objektu.“

Pred potravinami je parkovisko pre asi 20 vozidiel, nechýbajú nabíjačky pre elektromobily. Pri fasáde sú lavičky so štylizovanými pníkmi na posedenie či prípadnú konzumáciu potravín, samotný vstup do potravín vedie z malého plató a je bezbariérový.

Vchádza sa do nižšej časti, kde sú lahôdky s vlastnou pekárňou, ako aj prípravovňou čerstvých potravín. Nechýba kaviareň, ktorej ponuka sa dá vychutnať v oddelenom sedení nachádzajúcom sa v strede dispozície vyššieho objektu. Tu sú aj jednotlivé regály s tovarom s prehľadnou prevádzkou.

Potraviny Od našich
Potraviny Od našich | Zdroj: Tomáš Manina

V suteréne sa nachádza predajný sklad vína, do ktorého sa vchádza preskleným výťahom. Vinotéka je s ponukou približne 1500 druhov vína jednou z najväčších na Slovensku.

Víno je v nej uskladnené v dokonalých podmienkach z pohľadu teploty, vlhkosti a svetla a prítomná je aj špeciálna služba s inteligentným robotom, ktorý zákazníkom na základe minulých nákupov a ochutnávok pomôže pri nákupe i orientácii vo vinotéke. Keď si víno v komunikácii s robotom vyberiete, vinotéka potemnie a svetlo pomôže nájsť konkrétne víno.

Potraviny Od našich
Potraviny Od našich | Zdroj: Tomáš Manina

Pravosť materiálov

„Keďže ide o pravé potraviny, nechali sme pôsobiť aj stavebné materiály v ich prirodzenosti,“ zdôrazňuje Richard Baláži. „Interiér je tvorený materiálmi v ich surovej podstate ako drevená konštrukcia strechy z CLT panelov, sú tam oceľové tiahlá či steny z pohľadového betónu, strecha je z cetrisových dosiek. Takisto sme nechali vyznieť konštrukčnú pravosť všetkých ďalších detailov.“

„A ešte je tu čosi navyše,“ upozorňuje na „vychytávku“ Boris Schultz. „Potraviny sú obsluhované cez digitálny identifikačný systém Jarvis. Po registrácii a naskenovaní tváre vás pustí dnu, aj keď sú potraviny zatvorené.

Potraviny Od našich
Potraviny Od našich | Zdroj: Tomáš Manina

Napríklad aj v nedeľu, keď inak býva zatvorené, alebo aj o tretej ráno sa môžete dostať do úplne prázdnych potravín. Samozrejme, sleduje vás pritom kamera, ale zatiaľ sa nestalo, žeby niekto niečo ukradol. Systém pustí asi 5 ľudí, pričom ten zaregistrovaný je potom za všetkých zodpovedný.“

Od našich ako miesto zážitku

Prečo Od našich? Lebo sortiment prevažne so slovenskými výrobkami pochádza od spriaznených dodávateľov, pričom časť výrobkov (káva, ďalšie nápoje, pekáreň, lahôdky) je pripravovaná priamo na mieste.

A ako to bude ďalej? „Chceli sme urobiť príjemnú budovu,“ uzatvárajú architekti.

„Aby sem neprichádzali ľudia len za potravinami, ale aj za zážitkom. Potraviny už nie sú ako kedysi. Už je to aj miesto stretnutia a posedenia si pri dobrej káve či vychutnaní si drobného snacku. V minulosti boli situované do stredu obce a aj dnes majú potenciál stať sa mestotvornou architektúrou. Navyše, v budúcnosti by mali byť tieto potraviny súčasťou Nového devínskeho centra, kde bude aj lekáreň a zdravotné stredisko. Ak sa nám to v Devíne aspoň trochu podarilo, budeme radi.“

Potraviny Od našich

Miesto: Hradná ul. 1002/1, Bratislava, m.č. Devín
Autori: A.M. Architects, Richard Baláži, Boris Schultz, Štefan Vrabec
Investor: Naši
Podlažná plocha: 1200 m2, NP –600 m2, 2. NP –600m2
Návrh: 2019
Realizácia: 2020 – 2021
Investičné náklady: 4,5 milióna €

Ľudovít Petránsky