Prevaha línie nad krivkou
Galéria(7)

Prevaha línie nad krivkou

Partneri sekcie:

Z minuloročných noviniek popredných svetových výrobcov kúpeľňových armatúr je zrejmé, že k výraznejšiemu preskupeniu štýlového spektra v prospech emotívnejšieho, prírodnými prvkami inšpirovaného štýlu, ktorý je už citeľný napríklad v tvorbe nábytku, tu dosiaľ nedošlo. Silnú skupinu ešte vždy tvoria modely v takzvanom hranatom štýle. Opačný pól prírodných inšpirácií stvárnených v lesklom kove zatiaľ nie je veľmi frekventovaný, patrí tam však niekoľko modelov, ktorým sa dá predpovedať, že významom sa vysoko povznesú nad krajinu jednej-dvoch sezón.

Identifikácia so živlom

Takýmto modelom by mohol byť Axor Massaud, od jednej zo značiek spoločnosti Hansgrohe. Firma sa ním prezentovala na Salone Internazionale del Mobile v Miláne. Geometrickým komponentom v kolekcii Axor Massaud je široká výtoková doska. Miniatúra vodopádu z perlátora je prírodným protipólom evokujúcim živel, s ktorým komunikuje aj krivka na podnoži. Autor, francúzsky dizajnér Jean-Marie Massaud, preferuje dlhé úzke tvary napríklad aj v návrhoch pohoviek. Spolužitie človeka a prírody, ktoré vyjadrujú Massaudove kontrastujúce prvky, bolo už mottom jeho dôležitej tokijskej výstavy v novembri 2005.

Veľmi výrazný tvarový náznak vodného živlu majú obliny modelu Esempio od piemontskej firmy Cristin. Autorom modelu, ktorý je už priam plastikou, je Makio Hasuike, Tokijčan žijúci takmer 40 rokov v Miláne. Klasickú pákovú batériu interpretoval tvarmi tečúcej vody. Pointou je páka v podobe kvapky dopadajúcej na hladinu. Sochou je aj zmiešavacia batéria od katalánskej firmy Altro, navrhnutá jedným z najväčších súčasných architektov Toyom Itom v podobe dvoch prekrížených gracióznych stužiek, ktorá mala premiéru v polovici mája minulého roku.

Výrazným modelom prírodnej inšpirácie, zdôraznenej aj názvom, je elegantná oblúková armatúra zo série Bamboo od Stelly z talianskej Novary (Marco Piva). Potvrdzuje, že drevo, ktoré sa v interiérovej tvorbe používa približne desať rokov, začína byť prítomné naozaj všade. Naopak, subtílne inšpirácie tohto druhu sa objavujú na najnovšom modeli firmy Ideal Standard, súčasti Ideal Standard Europe s ústredím v Bruseli, ktorú vlastní veľká spoločnosť s dlhoročnou tradíciou American Standard Companies Inc. Na londýnskej výstave 100 % Design v septembri minulého roka predstavila pákový model od Jaspera Morrisona. Britský dizajnér je známy extrémnou jednoduchosťou tvarov, pričom sám ju nenazýva minimalizmom, ale supernormálnym dizajnom. Tyčové teleso, z ktorého odbočuje výtok, je ozvláštnené zaoblením hrán s miernym náznakom figurácie. Podobne decentne sa zvlnili línie aj v novinkách jeho nábytkovej tvorby (Lotus Lounge Chair, Capellini 2006).

V optike geometrie

Na čele peletónu puristických riešení, a v rámci neho aj hranatého trendu, je nepochybne Edition 300 od firmy Keuco z liahne nemeckého dizajnu v Porýnsku-Vestfálsku, kde v oblasti medzi Hemerom a susedným Iserlohnom sídlia ďalšie renomované firmy Grohe a Dornbracht. Kolekcia Edition 300 od Dominika Tesserauxa dostala v minulom roku cenu Red Dot Best of the Best. Je štvrtým modelom armatúr, ktorý získal v histórii tejto súťaže ocenenie – prechádzajúce ocenené kolekcie armatúr boli Axor Starck (1995), MEM od Dornbrachta (2004) a Canyon od Hansy (2005). Armatúra s pochrómovaným povrchom má dve strany formátu blízkeho štvorcu so zaoblenými rohmi, výtokové rameno naznačuje tretiu stranu. Páčky sú stvárnené v pravom uhle s kratšou zvislou stranou. Trojotvorová batéria má všetky prvky na prostých kruhových podložkách.

Gianluca Neve uviedol minulý rok vo svojej firme špecializovanej na armatúry v San Mauriziu d´Opagliu neďaleko Milána armatúru Brick. V zhode s názvom má kompaktný tvar a vysoko lesklý chrómový povrch ráta s odleskami okolia. Pred vyše rokom firma ponúkla pomerne drahú prvú verziu Brick Glas (1 500 dolárov) z číreho alebo matného plexiskla s viditeľnou konštrukciou. Armatúra mala štyri varianty podsvietenia farebným LED osvetlením. K hranatému trendu prispela aj dánska firma Børma pákovým modelom Cubic od Oveho Rixa so zaujímavou konfrontáciou podobného plochého obdĺžnika páčky a výtokového ramena na hornej časti kvádrového telesa, v podstate analogického, ako má Brick.

Firma Symmons z mestečka Braintree v štáte Massachusetts vyvinula v rámci radu Elements výraznú klasickú zmiešavaciu armatúru Sereno s variantmi povrchovej úpravy (leštený chróm alebo mosadz, saténovaný nikel). Monorukoväť s troma odbočkami, jemne oblúkovitým prítokovým ramenom, brzdou a joystickom je koncipovaná nadčasovo minimalisticky. Pôvodne nebola určená do sériovej výroby, navrhli ju pre nákladnú renováciu hotela Ritz Carlton v Chicagu. Štýlovo blízko k nej má štíhla armatúra Tara.Logic s polkruhovitým oblúkom na valcovom sokli s pákovým mixérom (vo variantoch leštený chróm a matná platina). Novinka od Dornbrachta mala premiéru na veľtrhu Sanitär Heizung Klima v Essene na začiatku marca 2006. Firmu Sieger Design preslávila pákovou batériou Domani z roku 1985. V jej stopách možno pôjde aj Tara.Logic, ktorá na začiatku decembra 2006 získala cenu iF Product Design a je nominovaná na cenu iF Gold, ktorú vyhlásia tento rok v marci. Elegantný polkruhovitý oblúk a minimalistický vzhľad má aj pôsobivá novinka Isy od firmy Zucchetti od prominentného autora, architekta a dizajnéra z Milána Mattea Thuna (v spolupráci s Antoniom Rodriguezom). Noox, novinka tradičnej florentskej firmy Zazzeri, je v podobnom štýle – nápaditá dvojoblúková armatúra v tvare písmena C, ktorej dolnú časť tvorí teleso so zmiešavačom a zvyšok výtokové rameno (Luca Ceri).

Firma Ritmonio z piemontského mestečka Varallo prichádza s nezvyčajnými riešeniami, napríklad v roku 1999 zaviedla podlahovú armatúru (Diametrotrentacinque), ktorú aj tento rok začalo ponúkať niekoľko výrobcov, medzi nimi Neve v Briku. V novinke Bianconiglio (biely králik) vytvoril dizajnér Davide Vercelli armatúru s extrémne jednoduchým plochým ramenom s ohybom v 90-stupňovom uhle bez zmiešavača. Teplota a prietok sa riadia senzormi na paneli, nad ktorými stačí prejsť prstom. Podstatou inovácie je elektronický systém riadenia a distribúcie vody z ústredia jednou rúrkou namiesto osobitného rozvodu teplej a studenej vody. V novembri 2006 získal model cenu General Product Award britského časopisu Designer. Medzi modely s radikálnymi tvarovými experimentmi patrí Morpho od talianskej firmy Newform (Massimiliano della Monaco), ktorý mal premiéru v apríli 2006 v Miláne. Ide o dematerializáciu časti armatúry aj s vodovodnou rúrou do tenkých, rôzne poohýbaných drôtených častí, ktoré sa zbiehajú v štandardnom guľatom ústí.

Karol Klanic
Foto: archív firiem