Posuvné dvere majú svoje výhody i nespornú charizmu

image 67970 25 v1

V malom byte alebo úzkej chodbe dokážu na rozdiel od otočných dverí ušetriť miesto, v priestranných bytoch a domoch rozohrajú najmä v dvojkrídlovom variante doslova dizajnový koncert. Dverné krídla posúvajúce sa po murovanej alebo sklenenej priečke sú navyše maximálne kompatibilné a vyhovejú tak nárokom každého priestoru i prianiu svojho majiteľa.

Dvere a spôsob ich otvárania už v interiéri dávno nechápeme len ako čisto funkčnú a technickú záležitosť. Naopak, ich výberu pripisujeme stále väčšiu váhu. „Posuvné systémy J.A.P Slovakia nepredstavujú len ďalší spôsob, ako od seba oddeliť priestory a ušetriť miesto v byte. Aj keď obe činnosti vykonávajú absolútne spoľahlivo. Obrovskou výhodou posuvných systémov radov TRIX a ROLLO je ich kompatibilita s dverami celodrevenými, ale aj zasklenými, či dokonca celosklenenými. Odpadá teda zásadný problém, ako zladiť posuvy rôznych druhov krídel v jednom interiéri,“ vysvetľuje pán Petr Paksi, výkonný riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia, ktorá prináša ucelenú ponuku posuvných systémov na ukotvenie na stenu i do stropu, a pokračuje: „Rovnaký problém (zladenie posuvov) ste mohli riešiť aj prípade, keď sa na každé dvere v interiéri kládli iné požiadavky, napríklad na funkčnosť či rôzne záťaže dverných krídel. To už je s posuvmi TRIX a ROLLO minulosťou.“

V DETAILE
Posuvný systém J.A.P. Slovakia je veľmi jednoduché zariadenie na pohyb dverí – a to po murovanej, ale aj sklenenej priečke. Tvoria ho vždy vodiaca koľajnica a vozíčky, na ktorých je zavesené dverné krídlo. V ponuke J.A.P. Slovakia sú štyri základné modelové varianty TRIX ZERO, TRIX ONE, TRIX HEAVY a ROLLO. Líšia sa len rôznym stupňom úrovne vybavenia, nie však kvalitou spracovania alebo dizajnom.

TRIX ZERO
Ide o základný „hobby“ variant, ktorého inštaláciu zvládne i šikovnejší kutil. Čelná lišta má šírku 72 mm a povrchovú úpravu vo forme kefovanej nehrdzavejúcej ocele. Tento model je určený pre jednokrídlové a dvojkrídlové dvere s maximálnou váhou jedného krídla 45 kg. Systém TRIX ZERO môžete vybaviť aj tichým dorazom, čím dosiahnete nehlučné, pohodlné a pre deti bezpečné dovretie dverí. Okrem stien je možné posuv montovať aj do stropu.

TRIX ZERO posúva jednokrídlové celosklenené dvere s pieskovaným motívom.

TRIX ONE
Tento model tvorí čelná hliníková lišta (tentoraz v šírke 90 mm), tiež s povrchovou úpravou vo forme kefovanej nehrdzavejúcej ocele. Aj tento variant zvládne posúvať dvere jednokrídlové i dvojkrídlové, dokonca s maximálnou váhou jedného krídla až 60 kg. Posuv možno montovať na stenu nad čistý stavebný otvor, ale i nad obloženie. TRIX ONE umožňuje praktické synchrónne otváranie a zatváranie dverí a samozrejmosťou je aj tichý doraz.

Systém TRIX ONE – dvojkrídlové dvere posúvajúce sa po bočnej sklenej fixnej tabuli

TRIX HEAVY
Posledný typ radu TRIX disponuje čelnou lištou so šírkou 72 mm vyrobenou z hliníka, s povrchovou úpravou kefovaný hliník. Tento model je skutočným silákom – je určený pre jednokrídlové i dvojkrídlové dvere s maximálnou váhou jedného krídla až 100 kg. Zo všetkých štyroch typov teda unesie najväčšiu záťaž. K tomuto variantu možno pridať tichý doraz na zatváranie a otváranie dverí. V tomto prípade je možná montáž na stenu i do stropu.

TRIX HEAVY unesie dvere s maximálnou váhou jedného krídla až 100 kg.

ROLLO
Posledným samostatným radom je typ ROLLO. Tvorí ho dizajnová tyč z nehrdzavejúcej ocele s priemerom 25 mm, po ktorej jazdia oceľové kladky, pripevnené na drevené alebo celosklenené dvere. Ide o jediný variant posuvného systému bez predného krycieho čela a jeho vzhľad je naplno podriadený dizajnovým trendom v tejto oblasti. ROLLO je určený pre jednokrídlové a dvojkrídlové dvere s maximálnou váhou jedného krídla 80 kg a umožňuje synchrónne otváranie a zatváranie dverných krídel. Tento posuv je možné (na rozdiel od predchádzajúcich typov) ukotviť aj priamo na sklenenú stenu. Maximálna dĺžka jedného dverného krídla je 1 200 mm.

Okrem detailnej prepracovanosti a dokonalej funkčnosti posuvných systémov vás zaujmú aj možnosti výberu dverí. Nielen drevené, ale najmä celosklenené dvere podčiarknu minimalistický dizajn posuvov. Široká ponuka čírych či mliečnych skiel, Grafoskla alebo pieskovaných skiel príjemne doladí váš domov.

Viac informácií a inšpiratívnu fotogalériu nájdete www.jap.sk.

ZDROJ: PR článok J.A.P. Slovakia, spol. s r.o.