Partneri sekcie:

Beštiárium alebo Fantastické schody a ich výskyt

schodisko 05

Podľa analýzy Národného inšpektorátu práce bolo z celkového počtu 8 195 pracovných úrazov v roku 2014 (novšie štatistiky sa nám vypátrať nepodarilo) až 1 102 spôsobených pádom osôb na rovine. A teraz si predstavte, koľko úrazov sa musí stať na týchto schodiskách. Jednoducho, schody v počte úrazov na Slovensku vysoko prekonávajú uhryznutie psom, ba dokonca aj žralokom. Poďme sa na tie príšery pozrieť...

Schodus betonus, fig. 1

Domestikovaný druh, chovaný aj v exteriéri, s dobrou stavbou tela. Zväčša neškodný, pri nesprávnom zaobchádzaní však vysokonebezpečný. Na obrázku vidíme skupinu S. betonus, ktorá pre chybu chovateľa zdivočela a ubytovala sa na fasáde budovy. Nutné utratiť!

schodisko 06

Schodus k. iluzia optikalis

Vzdialenejší príbuzný poddruhu kobercus sa vyskytuje najmä v interiéroch, ktoré sa zaraďujú do ekosystému tzv. podnikateľského baroka. Na rozdiel od svojho jednoduchšieho bratranca kombinuje vzory s dokonalosťou hraničiacou s Escherovými obrazmi, čím si zaisťuje veľký počet obetí. Útočí zatočením hlavy.

schodisko 08

 

Schodus k. mimikris

Vzácny exemplár druhu Schodus kamuflatus mimikris s laminátovým povrchom. Zákerný druh, ktorý sa vyžíva v útoku zo zálohy. Okrem podvrtnutých členkov sa živí škodoradosťou, rozbitými zubami a nadávkami. Lovený celoročne.

schodisko 07

Schodus kamuflatus

Jeden z mnohých zástupcov druhu Schodus kamuflatus je najrozšírenejší poddruh kobercus vulgaris. Tento druh sa rád tvári, že tam vlastne ani nie je. Špecializovanejšie poddruhy, tiež vyobrazené na tejto strane, používajú sofistikovanejšie metódy, no kobercus vďačí za svoj úspech jednoduchej taktike. Napodobňuje rovnú plochu pomocou divoko vzorovaného koberca. V tomto prípade vám nepomôže pozerať sa pod nohy, radšej sledujte svoje okolie.

schodisko 09

Schodus blokus

Darí sa mu v podmienkach vzájomne nekontrolovaných výkresov a príliš tvrdohlavých statikov. Tvrdohlavé plemeno. Jediná možnosť je hľadať alternatívnu trasu. Filozoficky príbuzný s Gandalfom. („You shall not pass.“)

schodisko 05

Schodus šmykus

Na snímke nádherný exemplár tohto rozšíreného druhu. Vyskytuje sa v rôznych formách, charakteristický je mimoriadne hladkým povrchom, zakrpatením alebo úplnou absenciou zábradlia a nerovnakými stupňami. Napriek kráse mimoriadne nebezpečný.

schodisko 02

Schodus betonus, fig. 2

Smutný prípad nevhodne chovaných jedincov S. betonus. Sloboda schodov upozorňuje, aby ste svoje domáce schody po privezení do nového domova držali správnou stranou nahor a dopriali im toľko priestoru, koľko je vo výkresoch.

schodisko 01

Schodus k. alarmus

Podobne ako pri poddruhu mimikris je povolený celoročný lov. Spôsobuje falošnú sebaistotu, ktorá sa končí nepríjemným protipohybom v kolene, v niektorých prípadoch dokonca aj pádom. Nanešťastie sa vyskytuje v skupinách, často vo verejných budovách. Pôvod neznámy, zrejme prameniaci z prehnanej iniciatívy.

schodisko 04

TEXT: Karolína Balášková
FOTO: BORED PANDA
Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2019.
KategórieInteriérový dizajn