Vizualizacie Kampus CERN B777
Galéria(9)

Henning Larsen predstavil podobu kampusu pre CERN. Prepojí ľudí vo vede s prírodou

Partneri sekcie:

O podobu nového kampusu prestížneho vedeckého centra CERN sa postará dánska architektonická firma Henning Larsen, ktorá je známa aj svojimi projektami z dreva. Prím budú hrať biogénne materiály a nízkouhlíkový dizajn.

Henning Larsen predstavil víťazný návrh novej kruhovej administratívnej budovy vo francúzskom Prévessin-Moëns. Budova bude postavená, ako inak, než z dreva a bola navrhnutá pre popredné svetové vedecké centrum CERN, ktoré je epicentrom inovácii a špičkového výskumu.

Nová budova by mala zodpovedať kvalite samotnej inštitúcie, pre ktorú bola projektovaná. Návrh ide za hranice tradičného priemyselného, laboratórneho kontextu v prírode a integruje biogénne materiály a nízkouhlíkový dizajn. Budova s názvom B777 bude mať rozlohu vyše 1200 metrov štvorcových a bude stáť na okraji lesa a parku v blízkosti francúzsko-švajčiarskej hranice.

Vizualizacie Kampus CERN B777
Vizualizácie Kampus CERN B777 | Zdroj: Vivid Vision

Centrum, ktoré spája

Kruhový dizajn návrhu budovy nie je náhodný, ale odráža pôvodné poslanie CERN-u, ktorý chce „zjednocovať vedcov v kolektívnom úsilí o poznanie.“ Autori veria, že pomôže vytvárať komunitu a podporovať duch spolupráce i pohody.

Kruhové nádvorie plynule spojí les, park aj námestie. Otvorená drevená budova zoskupí kancelárske priestory, laboratória a dielne. Centrálne verejné nádvorie budovy je inšpirované námestiami v neďalekých alpských dedinách a je navrhnuté tak, aby bolo otvorené a priechodné a tak mohlo fungovať ako spoločenské centrum.

„Tento priestor slúži ako rozšírenie kancelárskych a vnútorných aktivít, plynulo prepája laboratórne zóny s neformálnymi stretávacími priestormi obklopenými zeleňou a kancelárie vo vnútornom kruhu si užívajú výhľad do prírody,“ uviedlo štúdio. Centrálny priestor zároveň slúži ako vstupná brána do reštauračnej zóny s vonkajším sedením a bylinkovou záhradou.

Splývanie s krajinou

Budova vnáša kus okolitej prírody priamo do srdca budovy a vytvára tak rozšírený koridor biodiverzity, ktorý podporuje život. Trasy okolo areálu a chodníky sú navrhnuté tak, aby na nich ľudia mohli spomaliť a symbolicky sa tak spájať s prírodou. Autori mysleli aj na cyklotrasy, stojiská pre bicykle či nabíjacie stanice.

„Našou víziou je vytvoriť dynamický pracovný priestor v srdci prírody – miesto, kde sa darí pohode, spolupráci a vedomostiam. Nie je to len obyčajná kancelária; kruhový dizajn slúži ako symbolická značka a vytvára nové kultúrne centrum pre celý areál v pôvodne strnulom, ortogonálnom výskumnom parku,“ povedal Søren Øllgaard, partner a riaditeľ dizajnu spoločnosti Henning Larsen.

„Infranature“ ako autori koncept pomenovali, v sebe skrýva spojenie infraštruktúrnych potrieb vedecko-výskumného kampusu spolu s prirodzenými výhodami práce v blízkosti prírody. To celé zapadá do „prírodnej identity areálu.“

„Vstup do areálu Prévessin je ponorením sa do prírodných krás tejto oblasti, kde sa príroda a aktivity v interiéri a exteriéri plynule prelínajú. Keď prechádzate lesom, narazíte na čistinku zaliatu prirodzeným svetlom, ktoré preniká cez koruny stromov nad vami,“ povedal Mikkel Eskildsen, zástupca riaditeľa dizajnu z Henning Larsen.

Model Kampus CERN B777
Model Kampus CERN B777 | Zdroj: Henning Larsen

V popredí sú prírodné materiály a udržateľnosť

Jedným z prioritných cieľov návrhu projektu je znížiť ako zabudovaný, tak aj prevádzkový uhlík. To sa posudzuje prostredníctvom metódy life-cycle assessment, teda hodnotení životného cyklu budovy na životné prostredie. Projekt tiež počíta s použitím a recykláciou konštrukčných materiálov, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli jednoduché, rozoberateľné a demontovateľné pomocou mechanických spojov.

Trojrozmerná fasáda budovy zase maximalizuje denné svetlo a prirodzené výhľady a zároveň pomôže zníženiu spotreby energie na chladenie, keďže si vytvára vlastný tieň.

V celom projekte Henning Larsen sľubuje používanie materiálov na prírodnej báze. „Dizajn konštrukcie na biologickom základe hladko zapadne do svojho okolia, odzrkadľuje prírodné prvky a nabáda k ďalšiemu skúmaniu drsnej pôdy a pôvodnej vegetácie pod nohami,“ povedala Sonja Stockmarr, medzinárodná riaditeľka pre krajinársky dizajn z Henning Larsen. Vďaka veľkému množstvu prírodných prvkov sa bude budova tak trochu premieňať spolu s ročnými obdobiami.

Na projekte bude Henning Larsen spolupracovať s globálnou inžinierskou, architektonickou a poradenskou spoločnosťou Ramboll. Tento projekt neberú len ako obyčajnú budovu, ale ako spoločný záväzok prispieť „k dynamickému životu v poprednom svetovom vedeckom výskumnom areáli.“

Vizualizacie Kampus CERN B777
Vizualizacie Kampus CERN B777
Vizualizacie Kampus CERN B777
VizualaModel Kampus CERN B777izacie Kampus CERN B777
Model Kampus CERN B777
Model Kampus CERN B777
Situačný plán.
cernb777 plan02 credithenninglarsen

Kampus CERN B777

Miesto: Prévessin-Moëns, Francúzsko
Klient: CERN
Predpokladané dokončenie: 2027
Plocha: 1207 m2
Architekti: Hanning Larsen
Lokálny architekt: Brière Architectes
Inžinieri: Ramboll, Artelia Group
Vizualizácie: © Vivid Vision
Modely: ©Henning Larsen