Hala pre hokejové nádeje i kultúru v Senci
Galéria(6)

Hala pre hokejové nádeje i kultúru v Senci

Partneri sekcie:

Filantropia hokejistu Mariána Gáboríka v podobe tréningovej hokejovej haly v Trenčíne má svojich nasledovníkov. Súkromný investor v Senci sa rozhodol napomôcť výchovu mladých hráčov v tomto regióne a budúci rok chce rozbehnúť výstavbu multifunkčnej hokejovej haly. Projekt architektonickej kancelárie Kosi, s. r. o., ju umiestnil do nevyužitej časti extravilánu Senca s kvalitným dopravným napojením.

Výhodná situácia
„Hala s predbežnou výškou 12 metrov nezmení siluetu mesta Senca a z pohľadu urbanistickej kompozície negatívne nezasiahne do dopravnej ani hmotovo-priestorovej koncepcie mesta,“ hovorí líder ateliéru Kosi Ing. arch. Pavel Kosnáč, podľa ktorého multifunkčná hala pozitívne rozšíri portfólio občianskeho vybavenia mesta bez dosahu na jeho súčasné fungovanie.

Hala ani zďaleka nebude slúžiť len hokeju, ale poskytne široké spektrum využitia športových i kultúrnych podujatí. „V prípade využívania haly na iné ako hokejové využitie je k dispozícii voľná plocha s asi 1 800 m2 s kapacitou vyše 2 000 ľudí, čo spolu s časťou na sedenie vytvára hľadisko pre vyše 5 000 divákov,“ približuje Pavel Kosnáč. „Na samotnom pozemku navrhujeme aj parkovacie kapacity pre všetky alternatívy funkčného naplnenia viacúčelovej haly.“

K už spomenutým výhodám patrí jej umiestnenie medzi dopravnými komunikáciami, pričom s peším prístupom k hale sa počíta pozdĺž Nitrianskej ulice smerom z centra mesta. Výhodné je aj umiestnenie železničnej stanice, ktorá je priamo na pešej trase smerom z mesta.

Architektúra škrupiny
„Architektúru haly sme koncipovali ako jednoduchú, tvarovo čistú škrupinu, ktorá je po obvode postavená na celozasklenenej podnoži s doplnkovým využitím,“ približuje koncept architekt Pavel Kosnáč. „Vizuálny dojem je postavený na snahe vytvoriť ilúzie levitáciu škrupiny nad zemou, čo sa prejaví najmä vo večerných hodinách pri efektnom nasvietení celého obvodu haly.“

Okolo hracej plochy bude hľadisko približne pre 2 000 až 3 000 divákov, pričom kapacita závisí od konečného riešenia komfortu sedenia a priestorových vzťahov hľadiska. Pod hľadiskom sa po celom obvode nachádzajú šatne pre hráčov. Nechýba hygienická vybavenosť vrátane reštaurácie a doplnkových služieb, ako aj technické zázemie, rolby a vzduchotechnika.

Na druhom nadzemnom podlaží je v jednej časti navrhnuté ubytovanie pre 34 hráčov a trénerov. Tu sa nachádza aj balkón, ktorý je prekrytý ako skybox s výhľadom na celú hraciu plochu. Okrem hlavného vstupu sú v hale ďalšie štyri vstupy, ktoré slúžia aj ako únikové východy. Hráči a návštevníci ubytovacieho zariadenia majú samostatný vstup.

Materiály a konštrukcie
Návrh konštrukčného riešenia haly predpokladá oceľové veľkorozponové nosníky v kratšom, priečnom smere pôdorysu. Veľkorozponové oceľové nosníky sa doplnia pozdĺžnymi nosníkmi a zavetrovacími nosníkmi. Konštrukcia strechy sa vytvorí pomocou nosných vlnitých plechov s pokrytím plechovými šablónami.
Alternatívnym riešením je použitie železobetónovej škrupinovej konštrukcie. Materiálové riešenie strechy je súčasne aj fasádou objektu. Zvyšná časť po obvode je tvorená hliníkovo-sklenenou konštrukciou.

Je len prirodzené, že projekt multifunkčnej haly prinesie veľký efekt a mal by prilákať aj ľudí mimo samotného Senca. Počíta s vytvorením podpory turistickej návštevnosti tohto mesta, čím sa zvýši zamestnanosť, ako aj možnosti podnikateľských aktivít v okolí.

Multifunkčná hokejová hala
Miesto: Senec
Investor: súkromná osoba
Generálny projektant: KOSI, s. r. o.
Autori: Ing. arch. Pavel Kosnáč, Ing. arch. Martin Rezník, Ing. arch. Silvia Kračúnová, Ing. arch. Matúš Polák
Odhadované náklady: približne 6 mil. eur (približne 180 mil. Sk)
Úžitková plocha: 6 900 m2
Zastavaná plocha haly: 4 600 m2
Zastavané územie: 9 000 m2 vrátane parkovísk a spevnených plôch v okolí haly
Obostavaný priestor: 43 000 m3
Kapacita hľadiska: 2 000 – 3 000 divákov
Predpokladaný termín začatia výstavby: jún 2010
Predpokladaný termín ukončenia výstavby: apríl 2011

(pet)
Vizualizácie: Kosi

Článok bol uverejnený v časopise ASB.