Fascinujúci horský hotel Lindis Lodge

Partneri sekcie:

Horský hotel nie je celkom presný výraz. Úchvatná drevená stavba sa však vzpiera akýmkoľvek definíciám. Je luxusná, a pritom skromná, fascinujúca i nenápadná. Víťaz súťaže World Architecture Festival 2019 v kategórii Hotel and Leisure aj oceňovania NZIA patrí k stavbám, na ktoré sa zabúda ťažko.

Aotearoa. „Krajina dlhého bieleho oblaku“, ako ho volali Mauri. Stredozem pre fanúšikov Pána prsteňov. Južný ostrov Nového Zélandu je známy svojou krásnou scenériou.

Údolie rieky Ahuriri v rovnomennej chránenej prírodnej oblasti leží len pár desiatok kilometrov od vrchu Mount Cook. Predstavte si divoké nedotknuté končiare ľadom pokrytých Južných Álp a meandrujúce rieky. Ako zasadíte architektúru do takéhoto prostredia?

Great Hall – denná miestnosť s výhľadmi na okolitú prírodu.
Great Hall – denná miestnosť s výhľadmi na okolitú prírodu
Aotearoa. „Krajina dlhého bieleho oblaku“ ako ho volali Mauri. Stredozem pre fanúšikov Pána prsteňov. Južný ostrov Nového Zélandu je známy svojou krásnou scenériou.
Stratégia architektov bola premeniť zdanlivú nevýhodu komplikovaného pozemku na najväčšiu výhodu stavby a zapustiť budovu priamo do topografie.
„Našimi susedmi boli geológia a ekológia,“ hovoria architekti z ateliéru Architecture Workshop. „Architektúra tak čerpala inšpiráciu priamo z grandióznej krajiny.“
„Zážitok návštevníka sa odohráva v priestore medzi dvoma vrstvami: vykopanou a nanovo vloženou úrovňou priamo v násype morény a ľahkou, akoby tkanou, strechou,“ opisujú architekti.
Horský hotel Lindis Lodge
Lindis Lodge Site Plan

Inšpirácia

„Našimi susedmi boli geológia a ekológia,“ smejú sa architekti z ateliéru Architecture Workshop. „Architektúra tak čerpala inšpiráciu priamo z grandióznej krajiny.“ Údolie pred 10 000 rokmi vytvaroval ľadovec, ktorý po sebe zanechal vlnité morénové valy.

Stratégia architektov bola premeniť zdanlivú nevýhodu komplikovaného pozemku na najväčšiu výhodu stavby a zapustiť budovu priamo do topografie. Hotel vlastne vytvára nový terén, konštruovanú topografiu, ktorá pridáva „len“ ďalší ohyb do zvlnenej morény. Keď neviete, čo máte hľadať, hotel jednoducho v údolí nenájdete. Prezradia ho len komíny trčiace zo zvlnenej strechy.

Udržateľnosť

Klíma, ktorej je pozemok vystavený, patrila k najväčším výzvam projektu. Teploty v lete dosahujú viac ako 35 °C, v zime bežne klesajú pod –16 °C. Do údolia sa opierajú silné severné vetry. Vďaka svojej odľahlej a osamotenej polohe je Linis Lodge výnimočný, ale znamenalo to aj to, že je zásobený len jedným jediným jednofázovým zdrojom elektrickej energie.

Záložný generátor, umiestnený v podzemnom chránenom „energetickom kryte“, bol prvou stavbou, ktorá na mieste vznikla. Teplo a ohrev vody zabezpečuje geotermálne tepelné čerpadlo. Zberné pole systému má rozmer 25 × 12 × 3 m.

Vykurovanie samotnej budovy je riešené teplovodnou „podlahovkou“. Ako zálohy na ohrev úžitkovej vody sú v pohotovosti energeticky úsporné ohrievače na zemný plyn. Pitná voda sa filtruje z vrtu priamo na pozemku aj zo zozbieranej dažďovej vody. Znečistená voda je upravovaná na mieste v biologickej čističke.

  „Našimi susedmi boli geológia a ekológia,“ hovoria architekti z ateliéru Architecture Workshop. „Architektúra tak čerpala inšpiráciu priamo z grandióznej krajiny.“
„Našimi susedmi boli geológia a ekológia,“ hovoria architekti z ateliéru Architecture Workshop. „Architektúra tak čerpala inšpiráciu priamo z grandióznej krajiny.“ |

Konštrukcia

Zvlnená strecha má nepriedušnú membránu priamo v tepelnoizolačnej vrs­tve zo sklenej vlny (Knauf R6.0). Dve fasády majú dvojité zasklenie s hodnotou tepelného odporu 0,9 (m2 . K)/W a okenné rámy s prerušenými tepel­nými mostami.

Ventilátory s rekuperáciou tepla zaisťujú vetranie čerstvým vzduchom a odsávaním. Vďaka potrubiu za deleným kamenným komínovým telesom recirkuluje zohriaty vzduch vo veľkej hale s výškou stropu 6,2 m.

Realizácia

Realizácia jednotlivých vrstiev na streche s takýmto komplikovaným tvarom bola možná len vďaka úzkej spolupráci architektov, statikov a realizátorov. Strechu navrhli pomocou parametrického modelovania, takže jej tvar sleduje súbor definovaných hodnôt.

Výsledkom bol axonomický diagram tvaru, z ktorého sa následne vytvoril model v skutočnej mierke. Realizácia modelu viedla až k vynálezu „skrutkovo laminovaných“ (screw laminated) prefabrikovaných dielcov. Vyrobené boli z dreva lokálneho stromu Corymbia maculata.

Stavbu zhotovila firma Brosnan Construction, o prípravu dreva sa postarali Kennedy´s timber. Vďaka precíznej predpríprave sa ušetril čas priamo na stavbe, navyše sa minimalizoval objem prepraveného vybavenia aj materiálu.

Great Hall – denná miestnosť s výhľadmi na okolitú prírodu.
Great Hall – denná miestnosť s výhľadmi na okolitú prírodu. |

Zážitok

Lindis Lodge sa skladá z piatich apartmánov a spoločných priestorov. Fasáda otočená k rieke je celá zasklená. Strecha cez ňu presahuje a vytvára chránené zátišie, ktoré lemuje neskutočný výhľad z každej izby.

„Zážitok návštevníka sa odohráva v priestore medzi dvoma vrstvami: vykopanou a nanovo vloženou úrovňou priamo v násype morény a ľahkou, akoby tkanou, strechou,“ opisujú architekti. Veľkou inšpiráciou pri tomto projekte bola teória nemeckého architekta a teoretika Gottfrieda Sempera (1803 – 1879) o štyroch elementoch architektúry.

Autori sa na ňu opakovane odvolávajú, keď definujú kontrastný interiér. Čierne nízko položené stropy v súkromných priestoroch verzus vznášajúca sa konštrukcia, tmavé verzus svetlé, ťažké a stále oproti ľahkému a dočasnému.

K podobnému premýšľaniu nás však privádza aj samotná krajina. Oproti horám, ich impozantným rozmerom v priestore a čase, sa krehkosť osamelej ľudskej postavy zdá ničotná. Plášť strechy a svetlo ohňa blikajúce v kozube sú však znakom bezpečia.

Horský hotel Lindis Lodge
Miesto: Ahuriri Valley, Waitaki, Južný ostrov, Nový Zéland
Architekt: Christopher Kelly, Jesse Matthews, Hamish McLachlan, Sam Ellis, Alistair Cattanach
Spolupráca: Dunning Thornton Consultants, eCubed, Brosnan Construction
Investor: The Lindis Group
Zastavaná plocha: 670 m2
Realizácia: 2018
Text: Karolína Balášková
Projektová dokumentácia: Architecture Workshop
Foto: Patrick Reynolds

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2020.