30D4FF24 427E 4E9F B856 87C05DD58064
Galéria(9)

Fantastická správa pre slovenskú kultúru: Po 50 rokoch začína rekonštrukcia Galérie Ľudovíta Fullu

Partneri sekcie:

Zlá statika, praskliny v stenách alebo kvapkajúca voda zo stropu. To je súčasný stav Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Zo stien chátrajúcej budovy museli byť v roku 2022 dokonca odinštalované diela slovenského národovca, pre katastrofálny stav galérie boli premiestnené do bezpečia depozitáru. Donedávna len ťažko uveriteľné sa dnes stáva skutočnosťou, podľa najnovších informácií redakcie ASB sa galéria v Ružomberku začína rekonštruovať.

Umelec, ktorého pozná každý

Ľudovít Fulla bezpodmienečne patrí k najvýznamnejším a najoriginálnejším protagonistom slovenského výtvarného umenia. Je taktiež zakladateľom slovenskej moderny a zbierka jeho obrazov má nevyčísliteľnú hodnotu. Mnohí poznajú najmä jeho detské kresby, ktorými ilustroval niektoré známe knižné rozprávky. Získal tiež niekoľko dôležitých zahraničných cien, ale aj medzinárodné uznanie. Jeho diela si v minulosti darovali politici, Husák jeden obraz venoval Vasilovi Biľakovi na narodeniny a jeden dokonca vlastnil aj prezident Edvard Beneš. 

Diela Ľudovíta Fullu sú raritou aj v súčasnosti, na trhu s umením sa objavujú striedmo. Akákoľvek predajná olejomaľba je preto umeleckým sviatkom a jeho zbierka v ružomberskej galérii patrí medzi autorove najvýznamnejšie. Ide o poklad slovenského dedičstva. 

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku | Zdroj: Slovenská národná galéria

O jeho obrazy mal v minulosti veľký záujem československý štát, ktorý si Ľudovíta Fullu veľmi vážil. Niektorí umelci však neradi predávajú svoje obrazy, čo bol aj jeho prípad. Medzí ním a štátom tak vznikla dohoda, ktorá je dnes už len ťažko predstaviteľná. Išlo o akýsi výmenný obchod – Fulla daroval Československu svoje obrazy a výmenou za to mu postavili galériu na pozemkoch jeho starého otca v Ružomberku. Nevznikli tu len výstavné priestory, objekt bol navrhnutý spôsobom, aby tu Fulla mohol žiť, tvoriť a vystavovať. Vtedajší politici následne poverili starostlivosťou o stavbu Slovenskú národnú galériu (SNG).

Domov, ateliér a galéria v jednom

Ikonická vila v Ružomberku sa začala a realizovať v roku 1965 podľa návrhu Martina Kusého a dokončená bola o štyri roky neskôr. Ide pritom o výraznú stavbu – na dané obdobie modernú a netradične komponovanú. Objekt tvoria dve na seba postavené hmoty, ktoré obsahujú tri prevádzky – byt, ateliér a galériu. Stavba je koncipovaná ako do seba uzavretá schránka so vzácnym obsahom, koncentrovaným okolo pomyselného centra, ktorým bol sám autor.

Srdcom stavby je veľkopriestorová výstavná miestnosť, navrhnutá ako ideálny moderný výstavný priestor. Sieň, ktorá vypĺňa spolu s ateliérom celé poschodie, je zo vstupných a obslužných priestorov galérie vyložená ako 15 metrov dlhá konzola. Jednoducho komponované tvary pôsobia napriek relatívne malým rozmerom objektu veľkoryso.

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku | Zdroj: Slovenská národná galéria

Národný umelec v tejto budove žil a tvoril takmer až do svojej smrti v roku 1980. Už počas svojho života však listami upozorňoval na zlý stav budovy. Voda z fontány, nachádzajúca sa v obývacej miestnosti, údajne prenikala medzi parkety a zle osadené boli aj obloky v galérii. To by bol v súčasnosti ten najmenší problém, dnes je budova v havarijnom stave.

Dožívajúca stavba, čakajúca na záchranu vyše polstoročie

Ako sme informovali v článku z mája tohto roka, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku sa nedočkala rekonštrukcie už viac ako 50 rokov. Dobové dokumenty zo stavby galérie dokazujú, že niektoré kolaudačné chyby a nedostatky neboli nikdy poriadne vyriešené. 

Zásadný zlom prišiel až v roku 2022. V objekte museli odinštalovať Fullove diela a premiestniť ich do bezpečia depozitárov vo Zvolenskom zámku, kde sa dnes ošetrujú. Stavba je totiž v takom dezolátnom stave, že obrazy ohrozovala voda aj praskliny v stenách. Sú tu zastarané elektrické rozvody, prehrdzavené rozvody vody, nevyhovujúca pôvodná kanalizácia, nevyhovujúce tepelnoizolačné vlastnosti objektu a svetelno-klimatické podmienky v expozícii. 

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku | Zdroj: Slovenská národná galéria

Ďalším a pravdepodobne najzásadnejším problémom je narušená statika budovy. Pre vyplavovanie podložia dnes dokonca klesá časť objektu, nerovnomerné sadanie zase zväčšuje trhliny v obvodovej stene a porušené je aj átrium. Rovnako sa deformujú okenné konštrukcie a praskajú veľkoformátové sklenené výplne. 

Porušený je aj zvod dažďovej vody zo strechy prízemnej časti, čo spôsobuje zatekanie do výstavnej siene na prízemí. Veľkým problémom je aj stav strechy, kvôli ktorej v prípade dažďov intenzívne zateká do priestorov na poschodí.

V máji sme rovnako uviedli dôvod, prečo sa galéria nerekonštruuje – chýbajúce peniaze. SNG v predchádzajúcich rokoch pripravila už dva projekty do výziev iných operačných programov, no prostriedky inštitúcia nezískala a rovnako nimi nedisponoval ani rezort kultúry. 

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku | Zdroj: Slovenská národná galéria

Galériu ale môžu zachrániť peniaze z Plánu obnovy, nakoľko Galéria Ľudovíta Fullu sa nachádza na zozname národných kultúrnych pamiatok. Mala by tak prejsť rekonštrukciou v rámci nového operačného programu s názvom „Slovensko / Obnova NKP”. Ešte pred pár mesiacmi sme túto možnosť komunikovali ako jedinú iskierku nádeje.

Galéria Ľudovíta Fullu sa dočkala

Donedávna len ťažko uveriteľné sa dnes stáva skutočnosťou. Galéria získava po dlhých 50. rokoch nový šat. Slovenská národná galéria pre redakciu ASB potvrdila, že stavbu v Ružomberku začína rekonštruovať. „Jedná sa o kompletnú rekonštrukciu pri dodržaní zásad kladených na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky. Oznámenie o začatí rekonštrukcie stavby je z 19. mája 2023. Zatiaľ prebehla potrebná sondáž. Objekt postupne pripravujeme na odovzdanie stavby,” spresnila Zuzana Dzurdzíková, manažérka pre publicitu SNG. Práve sonážou sa má zistiť čo najpresnejšie poškodenie budovy. 

Pri našom poslednom článku nič nenasvedčovalo tomu, že by sa rekonštrukcia spustila už v tomto roku, nie to o 4 mesiace. Hudbou budúcnosti bolo dokonca aj získanie finančných prostrediekov. Dnešné stanovisko SNG ohľadom financií znie nasledovne: „Alokované financie sú zatiaľ len deklarované zo strany Ministerstva kultúry SR, ktoré v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR pripravuje výzvy na obnovu pamiatok, vrátane Galérie Ľudovíta Fullu.” Ako nám však SNG upresnila, tieto financie sú aktuálne preddohodnuté a Slovenská národná galéria nimi bude v krátkej budúcnosti disponovať.

Podľa medializovaných informácií z minulosti mala generálna rekonštrukcia Galérie Ľudovíta Fullu stáť približne 1,7 milióna eur. Išlo však o nepresné čísla, Slovenská národná galéra redakcii ASB upresnila aj tento údaj: „Predpokladaný objem finančných prostriedkov je 2,7 milióna eur vrátane DPH.”

Ad1I. mg 4247 jpg
Výstavná sieň Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku – ešte s nainštalovanými dielami. | Zdroj: Slovenská národná galéria

Rekonštrukcia sa dnes začala len menšími úpravami, ako aj spomínanou sondážou. Hlbšie zásahy podľa našich informácií prebehnú až po získaní finančných prostriedkov a celá obnova nemá trvať viac ako 2 roky. „Predpokladaná dĺžka realizácie sa odhaduje na 18-24 mesiacov,” prezradila Zuzana Dzurdzíková, manažérka pre publicitu SNG. Rekonštrukcia Galérie Ľudovíta Fullu by tak mala byť hotová najskôr v marci roku 2025, najneskôr v septembri toho istého roku. Počas tohto obdobia bude galéria pre verejnosť zatvorená. 

SNG rovnako potvrdila, že Fullove diela, ktoré sa museli v roku 2022 odinštalovať a odniesť do bezpečia depozitára, budú do Fullovej galérie vrátené: „Zreštaurované, očistené, digitalizované.”

Trend, aký treba udržať

Ide o fantastickú správu pre slovenskú kultúru, ktorá aktuálne zažíva najlepšie časy v oblasti rekonštrukcií za posledné desaťročia. Pred necelým rokom bola slávnostne otvorená budova Slovenskej národnej galérie, vyše 20 rokov od zatvorenia ikonického premostenia od architekta Vladimíra Dedečka. SNG sa odvtedy teší tisíckam návštevníkov a postupne vypĺňa svoje priestory aj novými výstavami.

V apríli tohto roku sa začala rekonštrukcia Múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach. Jediné európske múzeum amerického velikána so slovenskými koreňmi bolo dlhé roky v katastrofálnom stave. Koniec koncov, obnovu aj tu brzdili financie. Umelecká obec sa ale dočkala a generálna rekonštrukcia už prebieha.

Výraznou transformáciou aktuálne prechádzajú dva kultúrne stánky v hlavnom meste. Bratislavský samosprávny kraj rekonštruuje Divadlo Aréna na petržalskom nábreží a onedlho dokončí aj obnovu Bratislavského bábkového divadla v Ružinove. Čiastočnou modernizáciou konečne prejde aj Divadlo P. O. Hviezdoslava v historickom centre Bratislavy.

9PFH. mg 4255 jpg
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku | Zdroj: Slovenská národná galéria

Informácia o začiatku rekonštrukcie Galérie Ľudivíta Fullu je tak pokračovaním výborného trendu rekonštrukcií slovenských kultúrnych inštitúcií. Zamrzí však doba, ktorá musela prejsť, aby sa s obnovou začalo. Vyše 50 rokov neboli kompetentní schopní najsť finančné prostriedky na záchranu kultúrneho dedičstva našej krajiny. Slovensko totiž nemá druhú Galériu Ľudovíta Fullu, ani druhú Slovenskú národnú galériu. Ide o jedinečné stavby, ktoré potrebujú priebežnú starostlivosť.

S obnovou galérie v Ružomberku sa pravdepodobne začalo o päť minút dvanásť. Nevedno totiž, ako dlho by stavba vydržala v aktuálnom schátranom stave. Po tejto skúsenosti treba mať na pamäti niekoľko vecí – aby už žiadny kultúrny stánok nedopadol ako zničená Galéria Ľudovíta Fullu, aby si politici na hradnom kopci začali vážiť slovenské kultúrne dedičstvo a v neposlednom rade, aby sa nešafárilo s peniazmi na nezmyselné „atómovky“. Potom možno nebude Slovensko 20 rokov bez národnej galérie a pamiatky nám nebudú padať na hlavy.

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku
Ad1I. mg 4247 jpg
9PFH. mg 4255 jpg
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku
narus utf 780 ena utf 769 statika prasklina na pri utf 769 zemi utf 769 gale utf 769 rie foto sng 1 jpg
priestory expozi utf 769 cie na poschodi utf 769 foto sng 02962132
priestory expozi utf 769 cie na poschodi utf 769 foto sng 1 jpg