ASB Architektúra Exteriér

Exteriér

Partneri sekcie:

Obec Cabbio sa nachádza na úpätí svahu, uprostred švajčiarskej prírody, blízko hranice s Talianskom. Napriek tomu, že tu žije len približne 250 obyvateľov, námestie pred barokovým kostolom sv. Salvatora bývalo stále hojne využívané, najmä ako parkovisko. Jeho neutešený stav začal miestny magistrát riešiť v roku 2014.

Denisa Hudáková -

Prezidentská záhrada patrí k vyhľadávaným lokalitám Bratislavy. Obyvatelia ju poznajú aj pod názvom Grasalkovičova záhrada, keďže je súčasťou Grasalkovičovho paláca. Jej význam je vysoký aj vzhľadom na návštevy zahraničných delegácií, či nedávny príhovor pápeža Františka priamo z tohto miesta. Posledná významná obnova prebehla ešte v minulom storočí, čo aktuálne plánuje zmeniť Staré Mesto – mestská časť chystá komplexnú revitalizáciu záhrady.

Andrej Sárközi -

Chorvátske rameno je obľúbeným rekreačným miestom mnohých Petržalčanov i obyvateľov metropoly. V jeho neďalekej blízkosti sa dnes buduje druhá etapa Petržalskej električkovej radiály, čoho dôsledkom sa mesto ešte pred rokmi zameralo na prepojenie kanála s budúcimi zastávkami mestskej hromadnej dopravy. Zo súťaží vzišli štyri kvalitné lávky, ktoré sa po dvoch rokoch priblížili k realizácii.

Andrej Sárközi -

Len nedávno publikovalo ASB ako prvé slovenské médium informáciu o napredovaní plánovanej rekonštrukcie Sadu Janka Kráľa. Najstarší verejný park v strednej Európe totiž nespĺňa požadované štandardy a uspokojivá nie je ani jeho údržba. Vpred sa má posunúť až plánovanou obnovou, na ktorú dnes Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) vyberá architekta.

Andrej Sárközi -

Najväčší mestský park v Bratislave čaká na svoje vzkriesenie dlhé desaťročia. Ide pritom o akúsi oázu pokoja uprostred metropoly a vytvára dôležitú kultúrno-spoločenskú funkciu. Sad Janka Kráľa však nepôsobí dojmom, aký by si najstarší verejný park v strednej Európe zaslúžil. O to viac je dôležitejšia jeho rekonštrukcia, ktorá podľa Metropolitného inštitútu Bratislavy zaznamenala progres.

Andrej Sárközi -

Medzinárodná odborná porota zložená z renomovaných domácich i zahraničných autorizovaných architektov vybrala návrh tímu z ateliéru Gulačová Šereš architekti, ktorý najlepšie dokázal identifikovať problémy a poukázal na celoročný potenciál parku.

Pre každé mesto je bezpečný a upravený verejný priestor jednou z vecí, ktoré si obyvateľ či návštevník všimne ako prvé. Najmä v historických centrách je tendencia odmietať súčasný zásah, ktorý by zlepšil kondíciu ulíc, najsilnejšia. Na otázku, či je to správny prístup alebo nie, neexistuje jednoznačná odpoveď.

Denisa Hudáková -