Vyhliadková veža na Dukle
Galéria(7)

Vyhliadková veža na Dukle víta návštevníkov po veľkej rekonštrukcii

Partneri sekcie:

Prázdniny sú príležitosťou precestovať Slovensko a navštíviť podnetné miesta spojené so staršími i novšími dejinami. Nielen múzeá, hrady, zámky a kaštiele si zasluhujú našu pozornosť, ale aj vojenské vyhliadkové veže, ktoré ponúkajú pohľad na okolitú krajinu.

Pre turistov a nadšencov vojenskej histórie je od konca júna tohto roka opäť otvorená 49 metrov vysoká vyhliadková veža s dvoma kupolami na Dukle v okrese Svidník na slovensko-poľských hraniciach.

Pôvodná veža bola drevená, jej modernejšiu verziu postavili v roku 1974 podľa dokumentácie spoločnosti Hutný Projekt Košice. Z plošiny je výhľad na bojisko na poľskej i slovenskej strane, kde sa odohrali boje Karpatsko-duklianskej operácie počas II. svetovej vojny na jeseň 1944.

výhľad z Vyhliadkovej veže na Dukle, zdroj VHÚ
Práce na tele Vyhliadkovej veže, zdroj KApAR
Lešenie okolo Vyhladkovej veže na Dukle, zdroj KApAR
Vyjhliadková veža na Dukle v zime, zdroj KApAR
Interiér veže na Dukle, zdroj VHÚ
Mapa slovensko poľského pohraničia, Vyhliadková veža na Dukle, zdroj VHÚ

Rozsiahle a komplexné rekonštrukčné práce spojené s vežou v ochrannom pásme národnej kultúrnej pamiatky Pamätník Československej armády na Dukle sa uskutočnili v dvoch etapách v roku 2021, 2022 a 2023 , takmer 50 rokov po jej výstavbe. Bol už najvyšší čas.

Generálnym projektantom obnovy bola prešovská spoločnosť KApAR, ktorá v roku 2020 vyhrala so svojou cenovou ponukou. Objednávateľom prác bol Vojenský historický ústav. Konateľka projekčnej firmy Slávka Miškufová uviedla pre ASB, že v procese projektovania zistili nepresnosti medzi pôvodnou dokumentáciou a skutočnosťou. Preto projektanti urobili podrobnú obhliadku a zameranie veže.

Lešenie okolo veže na Dukle počas rekonštrukčných prác
Lešenie okolo veže na Dukle počas rekonštrukčných prác | Zdroj: KApAR

Príklady zrealizovaných prác 

1. etapa: kompletná rekonštrukcia zázemia, bezbariérových vstupov v exteriéri aj interiéri, izolácia stavebných konštrukcií voči vode, návrh elektrickej požiarnej signalizácie a bezpečnostného systému, vnútornej elektroinštalácie s osvetlením schodiska. Výmena okenných výplní schodiska veže, oprava strešných konštrukcií nad vstupnou halou, kancelárskymi priestormi so strieškou pred vstupnou halou a strešný priestor okolo telesa vyhliadkovej veže.

2. etape: kompletná rekonštrukcia kupol na vyhliadkovej veži, spevnenie a ošetrenie nosných konštrukcií, nová vzduchotechnika, vykurovanie a elektroinštalácia. Súčasťou rekonštrukcie boli aj strechy kupol vrátane pochôdznej strechy spodnej kupoly medziterasy, kompletná oprava fasády objektu. V dokumentácii boli riešené ostatné stavebné úpravy, ktoré sa týkali zateplenia stropu a nového podhľadu na prízemí, preložka požiarneho vodovodu v objekte a rekonštrukcia schodiska veže.

Kupoly veže boli podľa zistení odborníkov technicky a morálne zastarané až nevyhovujúce. Cez netesné okná prechádzala vlhkosť do interiéru, ktorá sa prejavila koróziou na konštrukciách stien. V kupolách boli staré elektroinštalácie, rozvádzače a nefunkčné vzduchotechnické jednotky.

„Kupoly neboli vetrané ani vykurované, v stenách a stropoch kupol sa nachádzal azbest. Tepelné izolácie boli nedostatočné,“ opísala stav objektov Slávka Miškufová. V zlom technickom stave bolo aj zábradlie na medziterase, pochôdzna vrstva nemala dostatočné protišmykové vlastnosti. Na schodisku sa nachádzali vplyvom dažďa skorodované časti zábradlia schodiska. Poškodená a zatečená bola aj omietka na schodisku.

Práce na tele veže na Dukle
Práce na tele veže na Dukle | Zdroj: KApAR

„Pre každého z projektantov to bola zaujímavá projekčná práca a výzva navrhnúť také riešenie, ktoré zlepší tepelno-technické vlastnosti konštrukcií, kvalitu vnútorného prostredia a zároveň nezmení pôvodný výraz vyhliadkovej veže,“ uviedla konateľka projekčnej firmy s tým, že najnáročnejšie bolo postaviť lešenie okolo veže a kupol.

Obnova Vyhliadkovej veže na Dukle, Vyšný Komárnik, okres Svidník

Investor: Vojenský historický ústav (Ministerstvo obrany SR)
Náklady: 808-tisíc €
Generálny projektant: KApAR
Zhotoviteľ: H.K.K. mont
Realizácia: I. etapa  – 2021, II. etapa –  07/2022 – 05/2023