Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa
Galéria(9)

Čas výstavby druhej etapy Rezidencie Hron skrátili špeciálne prvky konštrukcie

Rezidencia Hron vznikla v novej okrajovej mestskej štvrti v severozápadnej časti Zvolena v blízkej nadväznosti na centrum mesta. Druhá etapa projektu je pokračovaním výstavby prvej časti bytových blokov, ktoré sa posúvajú severným smerom od ulice, a nadväzuje na ňu aj architektonicky.

Druhá etapa sa skladá z dvoch samostatných 6-podlažných obytných objektov, prepojených polozapustenou suterénnou garážou. Bytové bloky pozdĺžne smerujú z juhu na sever. Stavebný objekt SO.02.4 na východnej strane je z funkčného hľadiska bytový dom kombinovaný s polyfunkčnou jednotkou.

Byty sa v ňom nachádzajú na 1. až 6. podlaží, polyfunkčné nebytové priestory sú umiestnené na prízemí v dvojpodlažnej prístavbe. Stavebný objekt SO.02.5 na západnej strane má byty na všetkých šiestich nadzemných podlažiach.

Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa
Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa
Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa
image001
Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa
Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa
Rez budovy
Pôdorys1NP.

Predzáhradky, lodžie aj terasy

Druhá časť projektu novostavieb v tomto okresnom meste spolu zahŕňa 83 už skolaudovaných, funkčne riešených bytov od jednoizbových až po štvorizbové. Ponúkajú efektívne dispozičné riešenia a premyslenú využiteľnosť.

Byty na 1. nadzemnom podlaží v obidvoch bytových domoch disponujú predzáhradkami orientovanými na západnú stranu s výmerou približne 30 m2. Na 2. až 5. nadzemnom podlaží majú zase všetky byty k dispozícii lodžie a byty na poslednom 6. nadzemnom podlaží zastrešené terasy s výmerou až do 30,5 m2. Dobre riešené parkovanie má podobu spoločnej garáže, v ktorej vzniklo 80 parkovacích miest (z toho 7 pre motorky), a 60 parkovacích státí vo vonkajšom okolí.

Riešenia, ktoré skrátili výstavbu

Špecifickou vlastnosťou tohto projektu je použitie filigránových prefabrikovaných prvkov nosných konštrukcií, ktoré skrátili čas výstavby a zároveň vďaka nim odpadla nutnosť použitia debnenia na stavbe. Ide o prefabrikované, teda v priemyselnej, plne automatizovanej výrobe presne zhotovené železobetónové steny a dosky.

Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa
Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa | Zdroj: Arcon

Ich rozmerová presnosť a rovnosť povrchov zaručujú viaceré výhody výstavby, ako aj užívateľský komfort bývania. Medzibytové železobetónové steny s hrúbkou 25 cm majú nadštandardné akustické vlastnosti, vďaka čomu sú byty medzi sebou lepšie odhlučnené.

Projekt kombinuje spoľahlivé a funkčné riešenie pokojného a zároveň moderného bývania v blízkom okolí centra mesta. Bezpečné zázemie dotvárajú priestranné zelené vnútrobloky. Developer plánuje postaviť celkovo štyri etapy, na tretej a štvrtej sa práve pracuje.

Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa
Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa | Zdroj: Arcon

Obytný súbor Rezidencia Hron II. etapa, Zvolen

Výška investície: 8,6 mil. €
Investor: ARKON
Architekt: Peter Moravčík
Projektanti: FVA – Martin Vanko, Ľubomír Fuňa
Zhotoviteľ stavby: BTK – bývanie, teplo, klimatizácia
Zastavaná plocha: 1 590 m2
Celková podlahová plocha bytov: 5 662 m2
Realizácia: 03/2021 – 06/2022

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2022.