Národné olympijské centrum plaveckých športov v Košiciach

Ďalší športový projekt v Košiciach. Centrum plaveckých športov má stavebné povolenie, mestský podnik kryje náklady úverom

Partneri sekcie:

Východoslovenské Košice sa intenzívne pripravujú na prestavbu Mestskej krytej plavárne (1985) na Národné olympijské centrum plaveckých športov.

Projekt v stredu (19.apríla) predstavili v Bratislave zástupcovia Košíc po rokovaní s predstaviteľmi štátu, Fondom na podporu športu, so Slovenskou plaveckou federáciou a Slovenským olympijským a športovým výborom. Štát podporuje centrum a chce pomôcť tejto výstavbe, ktorá prinesie na Slovensko špičkové podmienky pre plavcov.

Pribudne desať špičkových dráh a synergia s kúpaliskami

Mesto má stavebné povolenie, práce by sa mali začať v júli tohto roka a mali by trvať 18 mesiacov. Na oficiálnej stránke olympijského centra informuje verejnosť, že 30. júna sa končí prevádzka krytej plavárne.

V prebudovanej plavárni budú antikorové bazénové telesá, 10 dráh v olympijskom bazéne aj tri dráhy na rozplavby s dĺžkou 25 metrov. Ďalej sa počíta so zázemím pre plavcov, rozhodcov, médiá či s wellness. Kapacita tribúny je dimenzovaná na 590 miest. Na rozplavby bude možné využiť aj blízke kúpaliská Červená hviezda a Rumanová a v prípade potreby postaviť mobilnú tribúnu.

Samospráva Košíc pripravuje tri roky moderný plavecký stánok so zázemím, čo umožní organizovať domáce a medzinárodné súťaže podľa podmienok Medzinárodnej plaveckej federácie. Plavecké dráhy bude využívať aj verejnosť.

Narodne olympijske centrum plaveckych sportov v Kosiciach bazeny
Narodne olympijske centrum plaveckych sportov v Kosiciach bazeny | Zdroj: nockosice.sk

Na začiatku bol podpis memoranda so Slovenskou plaveckou federáciou (október 2021) a schválenie projektu mestským zastupiteľstvom (december 2021). Oprava krytej plavárne by stála 7 až 8 miliónov eur, a preto Košice skúmali možnosti využiť objekt na veľkorysejší športový stánok.

Mesto financovalo prípravné práce

Primátor Jaroslav Polaček uviedol, že predpokladaná hodnota zákazky je 17,5 mil. eur a verejné obstarávanie by sa malo byť skončiť do niekoľkých dní. V súvislosti s tým, koľko partnerov sa podarí Košiciam získať, sa mesto bude uchádzať vo verejnoprávnom Fonde na podporu športu o 5 až 9 miliónov eur.

„Teraz je dôležité, že naša mestská organizácia TEHO Košice má pripravené úverové krytie na plnú sumu. Otáľať a čakať znamená, že cena zákazky sa zvýši,“ zdôraznil primátor. Presná suma z Fondu na podporu športu nie je známa, pretože nie je známy výsledok obstarávania. „Potom bude projekt posudzovať Útvar hodnoty za peniaze na rezorte financií,“ povedal šéf Fondu na podporu športu Ladislav Križan.

Mesto preinvestovalo v prípravných fázach 2,7 mil. eur. Kúpa mestskej krytej plavárne od mestskej časti Staré Mesto si vyžiadala náklady 700-tisíc eur. Ostatné peniaze vynaložili Košice na prípravné práce, projektovú dokumentáciu (270-tisíc eur) a prekrytie vodnopólového bazéna, ktorý tiež súvisí s centrom plaveckých športov.