image 86219 25 v1
Galéria(17)

Červia diera ako rýchle občerstvenie

Červiu dieru ako prepojenie dvoch vzdialených priestorov predstavil už Albert Einstein, myšlienku zdokonalil Nathan Rosen.

1
2
3
4
5
6
7
9

Reštaurácia Metal Hut má byť zhmotnením prepojenia sveta moci a bohatstva uprostred Pekingu s periférnymi teritóriami navzájom oddelenými okružnými cestami. Sú to svety samy osebe so striktnou hierarchiou a nepísanými pravidlami. Mnohí sa cez pomyselnú hranicu nedostanú celý život, medzi centrom, ktoré predstavuje štvrť Sanlitun, a perifériou Huoying je viac než len 25 km a 1,5 hodiny jazdy autom. Metal Hut má byť tunelom, ktorý návštevníkov prenesie do iného sveta.

Reštaurácia je zároveň navrhnutá ako miesto, kde možno prepnúť z jednej dimenzie do druhej. Z pracovného ruchu do domácej pohody či naopak.
Architekti do miniatúrneho priestoru, o aký v čínskych mestách ostatne nie je núdza, vložili úplne novú perspektívu. Stačí vkročiť dnu!
Stánok rýchleho občerstvenia zaberá plochu (bez kuchyne) len 52 m2.

Architekti Pan Fei, Wang Zhi sa museli popasovať s limitmi zadania v podobe úzkeho priestoru, limitovaného rozpočtu (ako inak) a lokality, ktorá rozhodne nevzbudzuje nadšenie.
Ako charakteristické znaky svojho návrhu si vybrali ultranízku cenu, červiu dieru a prepnutie perspektívy. K minimalizovanému rozpočtu sa postavili čelom. Územie úzkeho reštauračného priestoru obsadili nízkopoloženým sedením, učupená pozícia ľudí zbližuje, pomáha vytvárať tlupu. Zvolili najjednoduchšie materiály – galvanizované železné platne, záves z PVC a obyčajnú maľovku. Na záver sa ešte pohrali so svetlom.

Návrh: Robot 3 Studio 
Dizajnéri: Pan Fei, Wang Zhi
Miesto: Kexing West Road, No. 43, Changping District, Peking, Čína
Typ: Reštaurácia
Celková plocha: 76 m2
Návrh: marec 2016 – apríl 2016
Realizácia: máj 2016
Zhotoviteľ: Beijing Jingchuanjiamei Decoration Co, Ltd
Fotografie: Deng Xi-Xun

Červia diera - 12

Text: Maria Nováková
Foto: Deng Xi-Xun