CEPIT sa rozbieha
Galéria(4)

CEPIT sa rozbieha

Partneri sekcie:

Dlho očakávaný a plánovaný vedecko-technologický park vo Vajnoroch je v súčasnosti vo fáze očakávania územného rozhodnutia. Rakúsko-nemecký investor CEPIT Holding predstavil magistrátu mesta svoj plán vybudovať na ploche 63 hektárov vo Vajnoroch park za 400 miliónov eur už v roku 2005. Koncom novembra minulého roku investor podal projekt na územné rozhodnutie na výstavbu infraštruktúry pre vstupnú časť územia a pripravuje projekty na prvú stavebnú etapu. Ak povolenie získa, už v máji by sa malo začať s výstavbou.

Mestské zastupiteľstvo schválilo urbanistickú štúdiu CEPIT-u a upravilo územný plán už v novembri 2005. Pozemky vytypované pre CEPIT sa tak z ornej pôdy zmenili na stavebné parcely. Platný územný plán určuje pozemkom vyhradeným na CEPIT dve funkcie: občiansku vybavenosť nadmestského významu a priemysel. Pri projektoch takéhoto rozsahu býva spracovaný aj územný plán zóny, ten sa však v tomto prípade nerobil. Starosta Vajnôr Ján Mrva a primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský podpísali s konateľom investorskej spoločnosti CEPIT Holding Axelom Albrechtom koncom roka 2007 memorandum o vzájomnej spolupráci pri výstavbe parku, ktoré by malo byť záväzným dokumentom.

Investor v memorande vyhlásil, že pozemok využije výhradne na účely vedecko-technologického parku, a samospráva zase prejavila ochotu priviesť k parku mestskú hromadnú dopravu vrátane električkovej trate a dodržiavať termíny stavebných konaní. V tom istom roku dopracoval architektonický ateliér BOGÁR KRÁLIK URBAN, ateliér architektúry a designu, urbanistickú štúdiu parku CEPIT, ktorá určila základné funkčné a hmotové členenie zástavby a dopravné riešenie územia.

CEPIT má ambíciu urobiť z Bratislavy mesto čistých technológií, biznisu, vzdelania, vývoja a výskumu. Slovenské Silicon Valley by malo zabrániť odlevu vzdelaných ľudí do zahraničia, pritiahnuť čisté technológie do mesta a spustiť vlnu ďalších investícií. Má obsahovať priestory pre firmy zamerané na vývoj biotechnológií, elektroniky a počítačovej techniky, na využitie energií z obnoviteľných zdrojov. Súčasťou má byť vzdelávacie centrum s internátom a veľtrhové kongresové centrum.

Takmer štvrtina plochy má byť venovaná vzdelávaniu. Zariadenia na výskum a vývoj spolu s dátovým centrom majú tvoriť 11 %, 22 % je určených pre biznis park a zariadenia funkčne spojené s veľtržníctvom vrátane kongresového centra. Tretina územia počíta so zelenými plochami. Srdcom územia bude komplex budov Technologického centra s laboratóriami, kde developer očakáva, že sa budú etablovať spoločnosti zamerané na výskum. V parku sa plánuje aj energetické centrum, ktoré by malo zásobovať energiou nielen územie vedecko-technologického parku, ale aj blízke okolie. Približne štvrtina územia je vyčlenená na bývanie a kancelárie, zvyšok je určený športoviskám s príslušenstvom, parkovaniu a zásobovaniu. Väčšina zástavby – 70 % – by mala mať šesť podlaží a 20 % budov by malo mať výšku len do štyroch podlaží.

Investícia do všetkých fáz projektu by mala spolu dosiahnuť 400 miliónov eur. Investor plánuje okrem vlastných zdrojov využiť aj prostriedky z joint ventures alebo úvery z domácich a zahraničných finančných inštitúcií, ale aj z dotácie, eurofondov či zo súkromnej sféry. CEPIT plánuje rôzne druhy vstupu súkromných investícií do parku. Záujemcovi môže predať nielen pozemok, na ktorom si budovu sám postaví, ale aj celú spoločnosť, ktorá pozemok vlastní. Bude ponúkať aj výstavbu budov a laboratórií vo vlastnej réžii, ktoré budú ďalej určené na prenájom alebo ďalší predaj. Projekt by mal do Vajnôr priniesť asi 7 000 pracovných miest v čistých odvetviach.

Výstavba infraštruktúry a prvých objektov vedecko-technologického parku CEPIT by sa mala začať v polovici tohto roku. Do roku 2011 by mali byť postavené budovy administratívy,  biznis park, distribučné centrum,  dátové centrum, energetické centrum, technologické centrum, vzdelávacie centrum, bývanie a zariadenia služieb. V súčasnosti sa pripravuje koncept pre vzdelávacie centrum v oblastiach spätých so strojárskym a elektronickým priemyslom. Za týmito úvodnými časťami bude v rokoch 2011 až 2014 nasledovať výstavba budov určených na vzdelávanie, vedu, výskum, výstavné a kongresové centrum a ďalšie objekty pre služby, bývanie a administratívu. Výstavba parku sa má ukončiť v roku 2025.

CEPIT

Miesto: Bratislava-Vajnory, Rybničná ul.
Využitie: vedecko-technologický park
Investor: CEPIT Holding, rakúsko-nemecká spoločnosť, ktorú na Slovensku zastupujú spoločnosti CEPIT MANAGEMENT, s. r. o., a Millennium Properties, s. r. o.
Autor urbanistickej štúdie: BOGÁR KRÁLIK URBAN, ateliér architektúry a designu
Investičné náklady: 400 mil. eur
Rozloha: 63 ha
Čas výstavby:
2008 až 2011 I. etapa (biznis park s dátovým centrom, vzdelávacie a technologické centrum, budovy administratívy, obytné priestory, miestne zásobovanie, materská škola, škola a zariadenia služieb)
2011 až 2014    II. etapa
2015 až 2019    III. etapa
2020 až 2025    IV. etapa

Martina Jakušová
Vizualizácie: CEPIT MANAGEMENT, s. r. o.