image 78477 25 v1
Galéria(8)

Bytový dom Fuxova

Uplynulý mesiac sa začala výstavba 23-poschodového obytného vežiaka, ktorý developerská skupina J&T Real Estate umiestnila na začiatok Petržalky. Sedemdesiatpäť metrov vysoký bytový komplex sa bude nachádzať medzi ulicami Jantárová a Bosáková, na území neďaleko zjazdu z estakády ponad Einsteinovu ulicu, ktoré v ostatnom období zaznamenalo zvýšený stavebný ruch.

IMG 1323
FUX 151020 sit
FUX 3kk
FUX 2kk
09
02 red
01 red

Jeden z rozhodujúcich dôvodov stavby je jednoduchý: v blízkej budúcnosti by po Bosákovu ulicu mala viesť električková trať zo Starého Mesta, čo zvyšuje hodnotu projektu. Projekt bude obsahovať 276 jedno- až štvorizbových bytov, pričom parter bude venovaný obchodným prevádzkam. Obklopený bude menším, 40-árovým parkom, ktorého súčasťou bude aj detské ihrisko.

„Projekt Fuxova sme pripravili tak, aby dokonale reagoval na aktuálne potreby a požiadavky kupujúcich,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate. „Celé nastavenie sme preto nechali overiť reprezentatívnym prieskumom, ktorý potvrdil, že parametre zodpovedajú všeobecným požiadavkám trhu. V týchto dňoch konštatujeme, že nastavenia boli správne – mesiac od vstupu na trh má nového majiteľa viac ako tretina z celkového počtu 276 bytov.“

Fuxova ponúka 276 bytov; od 1-izbových po 4-izbové.

Fuxova ponúka 276 bytov; od 1-izbových po 4-izbové.

Šambrány s charakterom

Autorom architektonického riešenia je ateliér s medzinárodnými skúsenosťami A. M. architects. Ten sa autorsky podieľal aj na návrhu projektu Zuckermandel, ktorý je práve vo výstavbe. „Snažili sme sa, aby sa bytový dom vyznačoval čistými líniami a elegantnou farebnosťou s charakteristickým detailom zaoblených šambrán okolo okien,“ hovorí Ing. arch. Boris Schultz z A. M. architects. „Detail šambrán slúži ako ornament, ale zároveň dodáva bytovému domu originálnu identitu.“

Základ tvoria efektívne dispozície bytov.

Základ tvoria efektívne dispozície bytov.

Moderné architektonické riešenie vytvára z projektu zaujímavú stavbu, no funkčnosť budovy sa neprejavuje len v exteriéri. Základ tvoria efektívne dispozície bytov bez dlhých chodieb a zbytočných metrov štvorcových. Po dispozičnej stránke ide o bytový dom s jedným jadrom a bytmi po oboch stranách chodby. Fuxova ponúka 276 bytov; od 1-izbových po 4-izbové.

Dispozícia bytu 2 + kk (plocha 44,88 m2)

Dispozícia bytu 2 + kk (plocha 44,88 m2)

Vyvážené podlažia

Takéto zloženie bytov ponúka predpoklad pre vyvážený mix obyvateľov na každom podlaží od jednotlivcov až po rodiny s deťmi. „Mnohé projekty situujú najväčšie byty na najvyššie podlažia, v našom projekte sa 4-izbový byt nachádza na ktoromkoľvek podlaží,“ upresňuje Boris Schultz. „Pre náročnejších sú určené tzv. preplávajúce byty na nárožiach. Ide o väčšie 3-izbové a 4-izbové byty, ktoré sú orientované na tri svetové strany, a vyššie podlažia umožňujú výhľady na mesto.”

Dispozícia bytu 3 + kk (plocha 66,95 m2)

Dispozícia bytu 3 + kk (plocha 66,95 m2)

1-izbový byt sa dá kúpiť už od 61 600 eur bez DPH, 2-izbový od 87 900 eur, 3-izbový od 115 500 eur a 4-izbový za 152 200 eur bez DPH. Byty veľkostnej kategórie 1 + kk, 2 + kk a 3 + kk sú orientované prevažne na jednu svetovú stranu. Na 1. PP sa nachádza vstupná recepcia a prenajímateľné komerčné prevádzky. Na prízemí je galéria so vstupom do záhrady, spoločenská miestnosť a pivnice. Investor sa snažil o vyšší štandard vybavenia, ktorý je v cene bytu, o kvalitné materiály a nadčasový dizajn. K dispozícii bude tiež recepcia na prízemí s 24-hodinovou službou a menšie obchodné priestory. Svojou polohou prináša bývanie na Fuxovej výhľad na Chorvátske rameno, ale aj na centrum mesta a Bratislavský hrad, vďaka čomu sa staromestská atmosféra dostane aj na petržalskú stranu Dunaja.

Situácia Bytového domu Fuxova

Situácia Bytového domu Fuxova

BYTOVÝ DOM FUXOVA

Miesto: Bratislava-Petržalka, Bosákova – Jantárová cesta
Autori architektonického riěsenia: A. M. architects
Stavebné riešenie: GFI, a. s.
Investor: FUXTON, s. r. o.
Developer: J&T Real Estate
Začiatok výstavby: 10/2015
Ukončenie vystavby: 01/2017
Počet bytov – výmery: 276, 1- až 4-izbové (od 34 m2 do 96,49 m2)
Zastavaná plocha:1 008,00 m2
Obstavaný priestor: 66 082 m3
Celkové investície: 20 mil. eur
Výška stavby: 75 m
Počet poschodí: 23
Skladové priestory: 768 m2
Počet parkovacích státí v garáži: 258
Počet vonkajších parkovacích státí: 51
Retail – obchody a služby: 326 m2 + 58 m2 terasa
Zeleň a detské ihrisko: 4 000 m2

TEXT: Ľudovít Petránsky,

VIZUALIZÁCIE, DOKUMENTÁCIA: A. M. architects,

Foto: Tomáš Bohuš

Článok bol uverejnený v časopise ASB.