Mestotvorné ambície pár krokov od dopravnej tepny mesta

Mestotvorné ambície pár krokov od dopravnej tepny mesta

Realizácia polyfunkčného domu na Bajkalskej ulici je zaujímavá tým, že sa podarilo vytvoriť zázemie pre pokojný život v blízkosti rušnej ulice. Bratislavská rezidencia Axton oslovuje rôzne vekové a sociálne vrstvy vďaka pestrej škále bytov od základného až po luxusné apartmány na horných podlažiach.

Axton Residence má zaujímavú polohu v širšom centre Bratislavy a je napojený na významnú dopravnú tepnu. Pozemok sa nachádza v dobre dostupnej mestskej časti Ružinova medzi Bajkalskou a Pažítkovou ulicou, ktorú charakterizuje atraktívna poloha v rámci mesta. Objekt sa citlivo začleňuje do existujúcej štruktúry, ktorú tvorí obchodný dom a známa budova Bajkal. Dom Axton susedí s administratívnou budovou od iných autorov tak, aby spolu vytvárali jeden kompozičný celok.

Zámerom investora bolo realizovať polyfunkčné centrum s priestormi pre administratívu, občiansku vybavenosť a bývanie. Pôdorys domu vytvára dvojkrídlovú dispozíciu v tvare písmena L. Dlhšie krídlo sa dotýka susediacej administratívnej budovy a spoločne ohraničujú vnútorné priestranstvo, v ktorom tak vznikla oddychová zóna. Chránená obytná zeleň spolu s detským ihriskom a parkovými úpravami poskytuje útočisko pred rušnou ulicou. Objekt tvorí trinásť nadzemných a jedno podzemné podlažie.

Čiastočne zapustený suterén zastrešuje časť technického zázemia a parkovacie státia pre 60 áut. Ďalšie možnosti parkovania sú pred obchodným domom, pričom sa zefektívňuje statická doprava v tejto oblasti. V parteri našli svoje miesto prenajímateľné obchodné priestory, reštaurácia, notársky úrad, kvetinárstvo, či architektonické štúdio.

Druhé až trináste podlažie tvorí 115 bytových jednotiek od jednoizbových bytov až po apartmány. Byty sú situované do druhého až trinásteho nadzemného podlažia, pričom sú zoskupené okolo troch vertikálnych jadier. Dve z nich sú vzájomne prepojené vnútornou chodbou, ktorou sa vstupuje do jedného zo siedmich bytov na podlaží. Posledné jadro prepája iba skupinu troch bytov.

Všetky byty majú balkón, veľký štvorizbový nárožný byt má balkóny dva. Kratšie krídlo na deviatom až dvanástom poschodí ozvláštňujú arkiere, ktoré zaujímavo zväčšujú obytný priestor malého aj väčšieho bytu.

Na horných dvoch podlažiach sú pre solventných záujemcov luxusné apartmány s voľnou dispozíciou a nadštandardným vybavením, kozubom, dvoma priestornými kúpeľňami a veľkou kuchynskou linkou, prispôsobené konkrétnym predstavám obyvateľov. Polyfunkčný dom Axton tak oslovil rozsiahlu skupinu záujemcov o bývanie v tejto štvrti mesta.

Technické zázemie a kotolňa sú umiestnené na streche objektu. Fasády sú poňaté v kombinácii farebnej omietky, metalického alumíniového škrabaného obkladu vertikálnych jadier a pieskovcového viacvrstvového skla balkónov.

Názov: Polyfunkčný dom AXTON
Miesto: Bajkalská ulica, Bratislava II
Investor: AXTON Development, s. r. o.
Autori:    
Ing. arch. Martin Bišťan – ab ateliér
Ing. arch. Jozef Hyravý
Ing. arch. Stanislav Šutvaj
Ing. arch. Marián Švec
Statika: Ing. Pavel Kořínek

Generálny dodávateľ: Skanska, a. s.
Subdodávatelia:
Schüco, Kone, RUUKI, Terranova, Viessmann, Premac (dlažba Klasico, žľaby Birco), ABB, Duravit, Villeroy & Boch, Hansa, Quick step

Dokončenie: november 2005
Približné náklady: 250 miliónov Sk
Celková plocha OV: 750,26 m2
Počet bytov: 114
Dispozície bytov:
Jednoizbové: 6 – od 50 do 60 m2
Dvojizbové: 41 – od 60 do 75 m2
Trojizbové: 55 – od 80 do 95 m2
Štvorizbové: 11 – od 90 do 140 m2
Päťizbové: 1 – 160 m2

Lucia Hakelová
Foto: Ján Lipták
Vizualizácia: ab ateliér

KategórieBytové domy