Partneri sekcie:

Libeskind vo Varšave

Libeskind vo Varšave

V centre Varšavy vzniká jeden z najvýznamnejších projektov v strednej Európe. Obytný komplex Złota 44 v podobe veže od známeho newyorkského architekta Daniela Libeskinda sa stane neprehliadnuteľou dominantou mesta. Libeskind sa týmto projektom so všetkou pompéznosťou vracia do svojho rodiska. Komplex bude pravdepodobne ďalším potvrdením architektovho multidisciplinárneho prístupu k tvorbe. Aj keď je tento projekt zatiaľ len na výkresoch, rýchlo sa stal známou a diskutovanou stavbou nielen v Poľsku.

Komplex Złota 44 je luxusným rezidenčným projektom s 251 apartmánmi a širokými službami doplňujúcimi bývanie. Developerom projektu je spoločnosť Orco Property Group, ktorá získala v novembri minulého roka na tento projekt stavebné povolenie. Výstavba sa začne na konci tohto roka a mala by sa ukončiť v roku 2009.

Developeri projektu si sľubujú, že veža vnesie do srdca Varšavy viac života a sviežosti. Pri hľadaní architekta pre svoj projekt, ktorý by vedel dokonale zhmotniť predstavu developera, nemala spoločnosť Orco podľa ich slov jednoduchú úlohu. Daniel Libeskind, s ktorým sa nakoniec zhodli na riešení, je architekt svetového mena, ktorý dokonale pozná mesto, jeho históriu i súčasný stav a cíti jeho budúcnosť. Hneď pri prvých stretnutia developera a architekta sa ukázalo, že majú o projekte podobnú predstavu – vytvoriť jedinečný koncept, ktorý by vyvolával v ľuďoch pozitívne emócie a ktorý by nenechával chladnou svetovú odbornú ani laickú verejnosť sledujúcu dianie v oblasti architektúry.

Priam sochársky koncipovaná veža reaguje na existujúcu panorámu mesta. Pôsobí majestátne, no pritom aj zvláštnym spôsobom krehko – čo je dôsledkom použitia svetlej zasklenej fasády a zužujúceho sa krčka, na ktorom je postavená. Tvar veže vychádza z oblúku, ktorý za deň opisuje na oblohe Slnko. Vďaka tomu veža celý deň odráža slnečné žiarenie v modrých odtieňoch zasklenej fasády. Prirodzene, aj v noci ostáva vďaka transparentnej fasáde svetlým objektom v panoráme mesta.

Daniel Libeskind je zároveň autorom interiérov vybraných apartmánov. „Navrhovať interiéry bolo veľkým potešením, ale aj záväzkom venovať sa projektu Złota 44 ešte intenzívnejšie. Keď však navrhujete takú výnimočnú stavbu, riešenie interiérov sa nemôže nechať na náhodu. Apartmán, ktorý som navrhoval, je bytom charakteristickým pre celú budovu. Nenavrhoval som ho ako perlu, ktorá má byť sama osebe nádherná a jedinečná, ale aj ako koncept, ktorým by sa mohli uberať i ostatné riešenia,“ hovorí o svojej práci Daniel Libeskind.

Okrem Libeskindovho interiéru ponúka developer aj ďalšie dve rovnako luxusné riešenia interiéru od renomovaných architektov. Samozrejme, tieto návrhy sa budú upravovať spolu s klientom za pomoci interiérových dizajnérov.

„Złota 44 sa koncipovala ako odpoveď na požiadavky a predstavy obyvateľov Varšavy o bývaní,“ hovorí o developerskom zámere Jean-Claude Moustacakis, projektový riaditeľ. „Projekt by mal oživiť centrum mesta, preniesť bývanie a život z predmestí hlavného mesta Poľska do srdca tejto metropoly. Ako mnoho stredoeurópskych miest, aj varšavské centrum navečer zvyčajne doslova vymrie potom, čo z neho odídu ľudia z bizniscentier. Preto je nevyhnutné priniesť funkciu bývania do centra mesta. Złota 44 bude miestom, ktoré žije 24 hodín denne,“ uzatvára J. C. Moustacakis.

Martina Jakušová
Vizualizácie: Orco Property Group