Kúšik chce premeniť brownfield na byty a zeleň 

novy majerhof vrakuna
Zdroj: Malý Dunaj development

V bratislavskej Vrakuni chcú postaviť polyfunkčný komplex Nový Majerhof v hodnote približne 16 miliónov eur.

Nový Majehof má byť polyfunkčný komplex s dominanciou rezidenčného bývania, v kombinácii s občianskou vybavenosťou. Súčasťou návrhu je aj posilňovňa a združená miestnosť na športové a spoločenské aktivity.

Ako uviedol portál Index, za projektom stojí prostredníctvom svojej developerskej firmy bývalý partner investičnej skupiny Penta Investments Martin Kúšik. Plánovaný začiatok výstavby je v septembri 2022 a ukončenie v septembri 2025. Predpokladané investičné náklady predstavujú približne 16 miliónov eur.

Stavebný pozemok sa nachádza v okrajovej časti mesta, v mestskej časti Vrakuňa na pravom brehu Malého Dunaja, na území bývalej panelárne. V súčasnosti sa tu nachádzajú nevyužívané objekty administratívneho a technického charakteru. Tieto objekty budú asanované a nahradené novou zástavbou.

Malý Dunaj development predložil zámer v dvoch variantoch. V oboch prípadoch chce postaviť jedenásť bytových domov s čiastočne využitým parterom pre občiansku vybavenosť. Tá má pozostávať z materskej škôlky, reštaurácie, športového centra a kaviarne. Súčasťou projektu je aj dom s opatrovateľskou službou.

Prvý variant predpokladá vytvorenie 277 bytových jednotiek, keď objekty dosiahnu maximálnu výšku sedem nadzemných podlaží. Druhý variant počíta s pridaním 16 bytov navyše.

V polyfunkčnom komplexe sú zastúpené 1,5 izbové, 2 izbové 3 izbové a 4 izbové byty.   Kompozične má ísť o rôznorodú zástavbu s postupnou gradáciou, ktorá klesá smerom k susediacej zástavbe rodinných domov na juhu a rastie smerom na sever k nábrežiu Malého Dunaja. Zámerom je potlačiť typickú monotónnosť obytných domov a vytvoriť dojem „otvoreného komplexu so solitérnymi objektmi“.

novy majerhor vrakuna
Nový Majerhof | Zdroj: Malý Dunaj development

Park pri Malom Dunaji

Projekt je architektonicky pod taktovkou štúdia PANTOGRAPH. „Architektonický výraz vychádza z tektoniky kompaktných obytných stavieb, založený na princípe striedania okenných otvorov s priebežnými prerušenými balkónovými konštrukciami s priebežným subtílnym vertikálnym rastrom, ktorý odľahčuje hmotu fasády,“ píše sa v zámere EIA.

V celom areáli, vzhľadom na jeho charakter, absentujú plochy zelene a okrem stavieb sú všetky plochy tvorené buď betónovými alebo asfaltovými spevnenými plochami. Vizualizácie Nového Majerhofu však hýria  zelenými odtieňmi. Developer ráta s vytvoreným  prírodného prostredia parkového charakteru s príslušnou vybavenosťou, „ktorá budú v plnej miere pokrývať nároky obyvateľov na krátkodobú rekreáciu s prechodom do prírodnej zelene v profile nábrežia Malého Dunaja“.

NOVÝ MAJERHOF

Miesto: Vrakuňa, Bratislava
Investor: Malý Dunaj development
Architekt: PANTOGRAPH
Realizácia: 3.Q/2022 – 3.Q/2025
Hrubá podlažná plocha objektov: 38168 m2 (1. variant) alebo 40597 m2 (2. variant)
Z toho plocha bývania: 21148 m2 alebo 22168 m2
Počet bytových jednotiek: 277 (1. variant) alebo 293 (2.variant)

Veronika Rajničová
KategórieBytové domy