Bytové domy v Madride: Inteligentné stromy
Výstavba sociálnych a štartovacích bytových domov je bežným nástrojom sociálnej politiky krajín západnej Európy. Komplex bytových domov v madridskej mestskej časti Vallecas poskytuje svojim obyvateľom okrem dostupného bývania aj nevšednú štruktúru verejných priestorov. Výstavba bytov sa začala zhruba pred štyrmi rokmi. Aby mesto predišlo hrozbám straty sociálneho kontaktu medzi obyvateľmi, pristúpilo k riešeniu koncepcie verejných priestorov v duchu udržateľných princípov. Preto hlavnou úlohou madridského architektonického ateliéru Ecosistema Urbano, ktorý sa zaoberá environmentálnym plánovaním, bolo vytvoriť funkčnú verejnú plochu s dostatkom zelene a minimálnymi nákladmi na údržbu. Výsledkom práce je ekobulvár, vytvárajúci životné prostredie podobné lesu. Súčasťou bulváru sú energeticky sebestačné socializačné jednotky, ktoré slúžia obyvateľom na rôzne spoločenské aktivity.
Rozvojovú časť Vellacas charakterizujú predovšetkým slabé sociálne črty, typické pre predmestské rozvojové zóny. Preto návrh rieši dva hlavné ciele. Prvým je vytvoriť obyvateľom sociálne prostredie, druhým bioklimaticky prispôsobiť približne pol kilometra dlhý a 50 metrov široký verejný priestor spoločenským aktivitám. „Náš návrh sa pokúša obnoviť nedostatok sociálnych aktivít ľudí v dôsledku nezodpovedného urbanistického plánovania. To zapríčinilo, že v lokalite takmer absentujú objekty občianskej vybavenosti a ľudia sú nútení za každodennými aktivitami cestovať. Tento problém je pomerne vážny a treba ho riešiť ešte v začiatkoch,“ hovoria autori návrhu. „Snažili sme sa vytvoriť atmosféru a zvýšiť aktivitu v mestskom verejnom priestore, degradovanom nepremysleným plánovaním.“
Atmosféra lesa
Ďalšou výzvou bola snaha vytvoriť verejný priestor, kvalitatívne pripomínajúci prirodzený les. Tá priviedla tvorcov k myšlienke zostrojiť koncept akýchsi mestských stromov – plôch pre spoločenské aktivity. Veterný, hravý a mediálny strom – tri špeciálne vytvorené pavilóny reprezentujú umelú štruktúru, ktorá symbolizuje ľudskú kultúru. Ich hmoty ovládajú celý priestor. Na pavilóny nadväzuje hustý raster stromov symbolizujúcich živú štruktúru – les.
Keďže mladé rastliny ešte nedokážu vytvoriť priaznivú mikroklímu, k slovu sa dostávajú umelo vytvorené konštrukcie. Ich úlohou je zabezpečiť návštevníkom parku požadovaný klimatický efekt, kým vysadené stromy nevyrastú. Konštrukcia sa vyznačuje ľahkou demontovateľnosťou. Mestské stromy predstavujú dočasné štruktúry, ktoré sa odstránia (v priebehu 15 až 20 rokov), keď koruny stromov dorastú a vytvoria sebestačný bioklimatický systém.
Voľné kruhové priestory, ktoré vzniknú po odstránení konštrukcií vytvoria otvorené ostrovčeky uprostred lesa. Okrem spĺňania sociálnych a klimatických kritérií sa projekt vyznačuje použitím recyklovateľných materiálov, alternatívnych energií, klimatizáciou prostredníctvom pasívneho systému a optimalizáciou energetických zdrojov.
Veterný – hravý – mediálny
Všetky tri stromy charakterizuje kruhová pôdorysná základňa. Kruh odjakživa prestavoval symbol koncentrácie a tento princíp sa v kompozícii naplno uplatňuje. Prvý mestský strom rozvíja tematiku vetra. Tú symbolizuje neustály pohyb vzduchu vo vnútri stromu. Priestor vymedzuje ľahká kovová konštrukcia, ktorá sa nachádza na vyvýšenom základe kruhového pôdorysu. Základ má tvar pochôdznej rampy pokrytej tartanovým povrchom. Rampa je modelovaná ako prirodzený, do vonkajšej plochy klesajúci svah s prevýšením približne 1,5 meter.
Mäkký povrch rozširuje možnosti jeho aktívneho (lezecká stena pre malé deti) alebo pasívneho (posedenie) využitia. Po obvode konštrukcie sú situované špeciálne technické zariadenia, ktoré vyrábajú energiu a zároveň zabezpečujú príjemnú mikroklímu vo vnútri stromu. Systém funguje na princípe tepelného čerpadla vzduch – vzduch. Valce nasávajú teplý vzduch v hornej časti konštrukcie – ten sa ochladzuje a následne vypúšťa do interiéru stromu. Valce sú uložené vo vzdušných textilných membránach. Membrány sú zároveň súčasťou obvodového plášťa stromu.
Priestor vytvára príjemné oddychové prostredie – počas horúcich dní je teplota vzduchu vo vnútri stromu oproti vonkajšiemu prostrediu nižšia o 8 až 10 °C. Vnútorná strana konštrukcie sa skladá z viacerých etáží, ktoré lemujú kvetináče s výsadbami popínavých rastlín. Celé vnútro tak pôsobí ako zarastený les, navyše, počas slnečného dňa sa tieň rastlín odráža na textilnej membráne obvodového plášťa a celý zjav konštrukcie pripomína štruktúru konárov stromu.
Druhý mestský strom je venovaný hre a predovšetkým deťom. Pozostáva z rovnako veľkej konštrukcie ako veterný strom, avšak okrem vnútornej steny je popínavými rastlinami obrastený aj vonkajší obvodový plášť. Okrem samotnej hry pavilón charakterizuje špecifická forma uplatnenia vody ako významného bioklimatického prvku. Na konštrukcii sú z vnútornej časti inštalované zariadenia, ktoré do priestoru striekajú vodnú hmlu. Vodný film zvlhčuje a zobytňuje herné prostredie počas horúcich letných dní. Vnútro priestoru takisto vypĺňa mäkký tartanový povrch, po obvode konštrukcie sú zavesené hojdačky.
Kompozíciu ukončuje mediálny strom, koncipovaný ako audiovizuálne centrum. Vnútorná stena je pokrytá tmavým priesvitným plátnom, vonkajší plášť lemujú popínavé rastliny. Počas dňa vnútorné plátno ožíva tieňmi rastlinných štruktúr, večer ho možno využívať na premietanie športových podujatí alebo filmov, ktoré lákajú obyvateľov okolitých bytov zúčastňovať sa spoločenského programu. Celý priestor prekrýva priesvitná textilná membrána s potlačou štruktúry konárov stromov. Membrána chráni interiér pred dažďom a vytvára komorný priestor. Kruhový tvar vnútorného priestoru stromu stupňovito klesá pod terén bulváru. Stupne z tartanového povrchu zároveň slúžia ako sedacie plochy. V dolnej časti konštrukcie sa nachádza digitálny bežiaci pás, ktorý návštevníkov informuje o počasí, teplote, vlhkosti vzduchu, tlaku či emisných hodnotách vzduchu.
Po horných okrajoch všetkých troch konštrukcií sú inštalované satelity nesúce solárne moduly. Jeden modul obsahuje 16 fotočlánkov. Na každom strome sa nachádza 64 solárnych modulov. Vďaka slnečnej energii a tepelným čerpadlám sú mestské stromy energeticky sebestačnými štruktúrami. Prebytky energie sa predávajú a zisky z predaja slúžia na údržbu zelene, ako aj samotných zariadení v parku.
Miriam Turancová
Autori: Belinda Tato, Jose Luis Vallejo, Diego García-Setién
Generálny projektkant: Ecosistema Urbano
Miesto: Pau de Vallecas, Vial C-91, Madrid, Španielsko
Spolupráca: Ignacio Prieto, Maria Eugenia Lacarra, David Delgado, David Benito, Jaime Eizaguirre, Patricia Lucas, Ana López, Asier Barredo, Laura Casas, Fabricio Pepe, Michael Moradiellos
Investor: Land and Housing Municipal Company, Madrid Council, Directorate of Residential Projects Innovation
Výstavba: I. fáza 2004–2005, II. fáza 2006–2007
Služby: IP Ingeniería
Krajinná architektúra: Ignacio López
Dodávateľ: Grupo Entorno, S.A.
Miriam Turancová
Foto: autorka