Budova, ktorá sleduje ambície novej Žiliny
Galéria(8)

Budova, ktorá sleduje ambície novej Žiliny

„Konečne máme v rukách aj niečo vlastné, niečo hmatateľné,“ povedal pre s typickým úsmevom Miroslav Trnovský, konateľ jednej z najväčších realizačných firiem na Slovensku SkyBau, s. r. o. To „niečo hmatateľné“ je šesťpodlažná administratívna budova na Veľkej okružnej ceste v Žiline, kde má sídlo SkyBau a Raster. Už pri prvom pohľade je zrejmé, že jej najväčšia devíza je v decentnosti. Nešokuje extravagantnosťou tvarov, riskantnými experimentmi ani farebnou erupciou. Kubický arkier akoby sa vznášal v beztiažovom stave, tmavosivá farba s červeným akcentom je optickým potvrdením architektovho zámeru. Naopak, vizuálne hry ponúka sklenená reflexná plocha uličnej fasády, ktorá živo komunikuje so svojím okolím. Slávnostná inaugurácia budovy a spoločenská oslava k 15. výročiu založenia spoločnosti SkyBau, s. r. o., sa uskutočnila 28. septembra tohto roku.

Ambície Veľkej Okružnej

Veľká Okružná je mestská radiála prejazdná autami, pričom okolo centra mesta s dominujúcim Mariánskym námestím a pešou zónou vytvára druhý prstenec. Ide o živý komunikačný priestor, ktorý má pre architekta mnoho významov. Možno tu nájsť zastavanosť budovami pochádzajúcimi z rôznych období, každodenný plynulý pohyb peších prichádzajúcich či odchádzajúcich z okolitých objektov i nostalgiu zo zničených fasád kvalitných architektúr z obdobia funkcionalizmu. Ide o tvarovo i kvalitatívne nesúrodý spletenec objektov všetkého druhu, no aj jej pôdorys sa začína meniť v súlade s narastajúcimi stavebnými ambíciami Žiliny.

K mestotvorným objektom, ktoré pomáhajú skvalitňovať architektúru objektov v dotyku s centrálnou zónou, určite patrí aj administratívna budova SkyBau. Tento zámer potvrdzujú aj slová spolukonateľa spoločnosti Ing. Petra Janíčka „o snahe harmonizovať budovu s okolím a jej ­esteticko-funkčným súladom“, ale aj názor autora projektu Ing. arch. Pavla Brnu o tom, že „funkcionalistické stvárnenie fasád malo význam z hľadiska nenarušenia kontinuity susedných tvarosloví“.

Výzvy a limity

Výzvy prostredia však zároveň priniesli aj urbanistické limity, pričom projekt sa musel nakresliť v pôdoryse písmena L. Koncept stretu kubických hmôt – uličnej a dvorovej, ktorá je na ňu kolmá – vyplynul z daného pozemku a jeho dokonalého využitia. Pôdorysy dokazujú minimálne straty na funkčnom obsahu objektu, hlavné schodisko s výťahom vytvorilo na severnej fasáde jednoduchý akcent svojím skleneným výzorom a umožnilo rýchly, ale pomerne stiesnený prístup od ulice Veľká Okružná. Zrejmý je aj jeho dialóg so sklohliníkovou fasádou, ktorá je nositeľom už spomenutých vizuálnych hier, ale aj funkčným prvkom.

„Takto koncipovaná budova obsahuje viac komunikačných uzlov, a preto je aj ekonomicky náročnejšia ako budova s obdĺžnikovým či štvorcovým pôdorysom,“ upozorňuje Peter Janíček. Zámer sa však vydaril a to aj napriek tomu, že budova má v dotyku chátrajúci objekt Sokol (kino Úsvit z roku 1934). Hoci sa pôvodne uvažovalo o jeho zveľadení, technický stav je podľa Petra Janíčka už nevyhovujúci a kino je zrelé na asanáciu. „Limitácia bola aj vo výške,“ upozorňuje Peter Janíček, „pričom sme museli rešpektovať okolitú zástavbu. Aj tak sme však požiadali ešte v procese výstavby príslušné úrady o povolenie pridať ďalšie poschodie, pretože sme boli aj so šiestimi podlažiami v norme. Dnes hovoríme – podarilo sa.“

Dispozícia

Vnútorné dispozície sú chodbového typu, s kanceláriami po oboch stranách a s pridaním podružného schodiska. Použili sa tradičné, ale aj novodobé konštrukčné prvky – napr. zdvojené podlahy či montované vnútorné priečky. Je len logické, že samotné konštrukčné riešenie ako monolitický skelet vzdáva poctu jeho realizátorovi a súčasne investorovi, ktorý počas samotnej realizácie mnohokrát „na kolene“ dotvoril objekt do súčasnej podoby.

Objekt je prevádzkovo rozdelený na dve samostatné časti: prednú – od ulice Veľká Okružná a zadnú – od bývalého hádzanárskeho ihriska, kde je dnes veľké parkovisko. Vzájomne sú prepojené zvislým komunikačným jadrom so schodiskom a výťahom. Vertikálne sa objekt člení na jedno podzemné a päť nadzemných podlaží. Podstatnú časť podzemného podlažia v podobe polozapusteného suterénu tvorí atraktívny priestor pre reštauračné zariadenie, doplnený technickým zázemím, s prepojením na hlavnú časť objektu.

Na 1. a 2. NP sú priestory firmy Raster, pričom vstup na 1. NP z prednej časti z ulice Veľká okružná sa premiestnil z ľavej strany (od kina Úsvit) na pravú stranu objektu – ku komunikačnému jadru od susediacej jazykovej školy. Celé 3. NP určené na prenájom sa stalo sídlom firmy Softip. Na 4. a 5. NP má svoje priestory spoločnosť Skybau. Ako zdôrazňuje Peter Janíček, dispozícia vyplýva z potrieb a individuálnych požiadaviek investora, ktoré sú modifikované podľa plochy a veľkosti. Prejavuje sa to najmä na prvých dvoch podlažiach, kde sa nachádza aj showroom exkluzívneho svetelného štúdia a salón krásy.

Z technickej časti budovy zaujme zastrešenie plochou strechou so sklonom 6° z drevených priehradových väzníkov uložených na železobetónových prievlakoch skeletu nad posledným podlažím. Takýto konštrukčný systém slúži aj na odľahčenie celej budovy. Výsledok je, že táto administratívno-prevádzková budova povýšila zámery stavebníkov na rovinu všeobecnej akceptácie, ktorú však ďalej potvrdí jej samotná prevádzka. Už dnes však možno konštatovať, že ambície sa prekryli s realitou. A na začiatok to určite nie je málo.

Názov: Administratívno-prevádzková budova Veľká okružná
Miesto: Veľká okružná č. p. 1089/4, Žilina
Investor: SKY ŽILINA, s. r. o., Žilina, investícia: SkyBau/Raster, Žilina
Autor: Ing. arch. Pavol Brna
Zodpovedný projektant: Ing. arch. Miroslav Mišún
Generálny dodávateľ: Skybau, s. r. o.
Začiatok výstavby: marec 2006
Dokončenie: jún 2007
Celkové náklady: približne 120 miliónov Sk
Zastavaná plocha: 539,30 m2
Úžitková plocha – bez balkónov a vonkajších schodísk: 2 828,70 m2
Obstavaný priestor: 10 497,40 m3

Subdodávatelia:
HSV práce a železobetónový skelet + murárske práce: SkyBau, s. r. o., Žilina
Priečky, podhľady, svietidlá, elektroinštalácie – silnoprúd: RASTER, s. r. o., Žilina
Hliníková fasáda, hliníkové deliace priečky: ALUSTEEL, s. r. o., Žiar nad Hronom
Fasáda, dodávka betónu (kontaktný zatepľovací systém fasády):    RBR, s. r. o.
Krov, krytina, klampiarske konštrukcie:  KONTRAKTING, Žilina
Klimatizácia, vzduchotechnika: SKANSKA TECHNOLÓGIE
Kúrenie, TZB, meranie a regulácia, sanita: INKUR, s. r. o., Martin
Zdvojené podlahy: PROINTERIER
Slaboprúd, počítačové siete: QUADRIQ, Liptovský Mikuláš
Schodiská, obklady interiérov (prírodný kameň): GRANITI, s. r. o., Žilina
Keramické obklady a dlažby: KERAMIKA SOUKUP, s. r. o., Žilina; BEST, s. r. o., Žilina

Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský