budapestianska velryba budova cet
Galéria(15)

Budapeštianska veľryba – budova CET

Každé metropolitné mesto by si zaslúžilo, aby na brehu jeho rieky vyplávala podobná veľryba. Budova je novým kultúrnym, gastronomickým a obchodným centrom hlavného mesta Maďarska. Bálna alebo po slovensky Veľryba vás hneď očarí svojou netradičnosťou. Pri vyhliadke na mesto z protiľahlých kopcov, z Budína, je jednoducho neprehliadnuteľná. Kopíruje tok Dunaja a miestami naozaj pripomína veľrybu, ktorá prehltla dve staré budovy na nábreží Pešti.

budapestianska velryba budova cet 7372 big image
p1100081 big image
p1100089 big image
p1100052 big image
p1100032 big image
p1100075 big image
p1100031 big image
p1100058 big image
CET skratka odkazuje na stredoeurópsky čas, central european time, no aj na spomínanú veľrybu (cethal, cetacea, cetus).

Symbióza starého a nového
Bálna zakotvila na brehu Dunaja medzi dvomi starými skladmi, ktoré boli postavené okolo roku 1880. Oba boli citlivo zrekonštruované. Konštrukcia Veľryby vytvorila medzi skladmi zastrešené átrium, ktoré poskytlo mnoho nových priestorov. Fasády skladov dostali nový výraz v podobe vysokých vertikálnych okien na exteriérovej strane.

7 podlaží na brehu rieky
Komplex ponúka na každom poschodí niečo iné. Na podzemnej úrovni sú napríklad blšie trhy so starožitnosťami, obchody s regionálnymi potravinami a výrobkami. Časť podzemia je využitá na parkovanie.

Na prízemí je viacero reštaurácií, obchodov, ale i multifunkčné priestory, ktoré menia svoj charakter podľa prichádzajúcich udalostí.

Na ďalších podlažiach sú salóniky aj väčšie otvorené priestory. Priestor dostala aj Budapeštianska galéria, ktorá prezentuje súčasné maďarské umenie.

Miesto tu má aj drevený model historickej časti Budapešti, ktorý zaujme precíznym spracovaním.

Otvorená pre verejnosť
Na organizovanie podujatí pre občanov mesta je ideálna. Je i dosť atraktívna, aby prilákala turistov. Za jeden deň sa na jednom mieste rovnako dobre zabávali malé deti, ale aj fanúšikovia trendov a módnych prehliadok.

V ten istý deň si diváci mohli pozrieť vystúpenie baletného súboru Maďarského národného divadla alebo cirkusových zabávačov.

Priaznivci architektúry obdivovali plášť budovy, typológiu, detailne premyslený interiér aj urbanistický koncept budovy, v ktorom sa rátalo aj s dobrým umiestneným. Je ľahko prístupná verejnou dopravou, nájdete ju medzi Szabadsßg a Petőfiho mostom v centre mesta.

Miesto stavby: Kozraktar, Budapešť
Klient: Porto Investment Hungary Kft., Budapešť
Partneri : MTM Statika – Lead structural engineering, SMG-SiSu – MEP engineering
Podlahová plocha: 18500 m2
Plocha parkovacích miest: 7500 m2
Autori projektu: Kas Oosterhuis, Ilona Lénárd
www.oosterhuis.nl 
Architekt projektu: Marthijn Pool
Projektový manažér: Bèla Káli
Projekčný tím: Kas Oosterhuis, Ilona Lénárd, Gijs Joosen, Owen Slootweg, Bas Wijnbeld, Anna Nagy, Bujdosó Attila, Márku Judit, Romvári Péter, Tom Krzempek, Rafael Seemann, Paulina Gurak, Michael Gorczynski, Lidia Badarnah, Jan Gasparik, Petr Vokal

Text a foto: Ing. Alena Benešová