Dům Augustin pohled zleva Urbanon
Galéria(10)

Brno sa dočká nových internátov na lukratívnej adrese

Internátny dom sv. Augustína bude stáť na dobrej adrese v centre mesta s ľahkou dostupnosťou fakúlt brnianskych univerzít. Slúžiť bude študentom, hosťujúcim pedagógom, vedcom i mladým profesionálom.

Je všeobecne priznávané, že na množstvo príchádzajúcich študentov do moravskej metropoly za vzdelaním skrátka súčasná kapacita internátov nestačí. Dostanú sa tam tí, čo majú jednoducho šťastie a miesta si vyklikajú skôr, ako ich spolužiaci. O stovky lôžok dočasne študenti prichádzajú aj pre prebiehajúce rekonštrukcie.

Nový internát v centre mesta

Študenti by sa však mali už o dva roky dočkať nového internátneho domu na Jaselskej ulici v časti Brno-Stred. Ide o okraj mestskej pamiatkovej rezervácie, v zástavbe historizujúcich nájomných domov z 19. storočia. Prieluka, do ktorej bude stavba zasadená, bola historicky určená k zastavaniu, s čím počítal aj územný plán mesta z roku 1994.

Z pravej strany bude objekt susediť s bytovým domom v súkromnom vlastníctve a z ľavej bude priamo priliehať k jednej z budov Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity. Cez záhradu bude spojený s Cirkevným domovom mládeže Petrinum, ktoré spolu s rozľahlou záhradou patrí Brnianskemu biskupstvu.

Dom Augustín, pohľad zprava zdroj Urbanon
Dom Augustín, pohľad sprava | Zdroj: Urbanon

Výstavba citlivá k okoliu

Pre špecifickosť lokality si realizácia tejto modernej stavby vyžaduje citlivý a pokorný prístup k historickému zastavanému okoliu. Preto bola pre štúdiu vybraná jedna z najlepších českých architektonických kancelárii, Ateliér Raw, architektov Tomáša Rusína a Ivana Wahla. „Projekt domu sv. Augustína je pre nás zásadnou výzvou k navrhnutiu súdobého objektu, obklopeného silným géniom loci stavajúcej hodnotnej historizujúcej architektúry z prelomu 19. a 20. storočia,“ hodnotili architekti.

Tí majú na konte okrem viacerých moderných stavieb aj úspešnú realizáciu rekonštrukcie dobre známej funkcionalistickej vily Tugendhat, Joštovej triedy alebo opravu fasád pamiatkovo chránených domov na ulici Dobrovského. Z kvalitnej a precíznej práce ich usvedčuje aj trojnásobný zisk ceny Grand Prix a Cena ministra kultúry ČR Opera Historica za príkladnú starostlivosť o kultúrne dedičstvo Českej republiky.

V rámci návrhu internátneho domu bola vytvorená moderná stavba členená do troch blokov, ktorá je v synergii s kontextom miesta a tvaroslovím okolitých budov. Do relatívnej veľkej prieluky sa podarilo zakomponovať objekt, ktorý aj napriek svojim rozmerom vyzerá ľahko a dokonale zapadá do historického štýlu Jaselskej, kedysi Augustínskej ulice. Popritom však neťahá za kratší koniec z hľadiska požiadaviek na moderné ubytovacie zariadenie a udržateľnosť.

Tá by mala byť zabezpečená tým, že na vykurovanie a ohrev vody budú využívané tepelné čerpadlá, na zalievanie záhrady sa zase bude zachytávať zrážková voda. Dom bude zastrešený plne zelenou strechou a prispeje ku kvalitnejšiemu ovzdušiu v meste.

Chodba na poschodí PFM Group
Chodba na poschodí | Zdroj: PFM Group

Osem podchodí a viac než stovka izieb

Moderná osemposchodová budova svojou rímsovou líniou nadviaže na okolité stavby. Ponúkne 153 ubytovacích jednotiek s vlastným sociálnym zázemím a kuchynským kútom. Parkovanie bude možné na dvoch podlažiach podzemnej garáže takmer so stovkou parkovacích miest, čím by sa malo vyhnúť zaťaženiu neveľkej parkovacej kapacity na ulici Jaselská.

Ubytovacie jednotky by mali ponúknuť nadštandardne kvalitné strednodobé ubytovanie študentom, pedagógom univerzít, hosťujúcim akademikom, vedcom či ďalším mladým profesionálom. Na prvých dvoch poschodiach je pripravený priestor o veľkosti približne 1700 m2 pre komerčné jednotky, spoločenské, coworkingové a športové centrum pre ubytovaných klientov.

Ak pôjde všetko podľa schváleného harmonogramu, prví obyvatelia by sa mohli nasťahovať v akademickom roku 2025/2026.

Dům Augustin pohled zleva Urbanon
Dom Augustín, pohľad zprava zdroj Urbanon
Chodba na poschodí PFM Group
Izba Zdroj PFM group
Parter PFM group
Pohľad zo záhrady.
Schodisko
Zdieľané priestory

Internátny dom sv. Augustína, Brno

Návrh: Atelier Raw
Investor: Dům Augustin s.r.o (URBANON, a.s.)
Projektový managemet: Renfield
Projekčné práce: Atelier 99
Začiatok realizácie: jeseň 2023
Plánované dokončenie: jar 2026