Národné tréningové centrum v Košiciach

Po futbale a basketbale sa v Košiciach raduje aj tenis. Pribudne nová moderná hala a až 14 kurtov

Vo východoslovenských Košiciach stavajú pre športovo nadanú mládež Národné tréningovom centrum (NTC) pre tenis a bedminton za takmer 15 miliónov eur.

Stavenisko sa nachádza na mieste bývalého futbalového ihriska medzi Popradskou a Brnenskou ulicou. Práce sa začali v piatok (3.júna), ukončenie a jeho uvedenie do prevádzky je naplánované v závere roka 2023. Investorom je akciová spoločnosť NTC Košice, ktorej akcionármi sú Slovenský tenisový zväz (STZ) s podielom 51 % a mesto Košice so 49 % podielom. Hlavné stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť koncom mája 2022.

Vláda SR prostredníctvom ministerstva financií uvoľnila na výstavbu deväť miliónov eur. Zvyšnú sumu na polovicu doplatia mesto Košice a STZ. Okrem mládeže by centrum slúžilo aj ako športové centrum pre obyvateľov Košíc a blízkeho okolia.

Prezident tenisového zväzu Miloš Mečíř povedal, že z východného Slovenska a Košíc pochádzajú významní športovci a veľké talenty. „Máme pred sebou veľkú výzvu a dúfajme, že pred sebou aj lepšiu budúcnosť. Verím, že na nové (NTC) budeme môcť byť všetci hrdí a bude slúžiť najmä pre našu mládež,“ uviedol Mečíř.

Podľa primátora mesta Jaroslavova Polačeka znamená výstavba NTC, že v Košiciach pribudnú možnosti hrať tenis a najlepší tenisti už nebudú musieť odchádzať do hál v Bratislave. Centrum zlepší dostupnosť tenisu a bedmintonu športov aj pre tréningy žiakov zo základných škôl.

Národné tréningové centrum v Košiciach
Národné tréningové centrum v Košiciach | Zdroj: kosice.sk

Výstavba športovej infraštruktúry

Primátor pripomenul, že od začiatku tohto roka funguje Košická futbalová aréna. Stavebné práce pokračujú na rekonštrukcii a modernizácii športovej haly Angels aréna, ktorú podporil štátny Fond na podporu športu z rezortu školstva a je športovou infraštruktúrou národného významu.

Pracuje sa aj na prekrytí  bazéna pre vodné pólo kúpaliska Červená hviezda, ktoré je predprípravou pre vznik Národného centra plaveckých športov. Tento týždeň začínajú Košice s modernizáciou atletického oválu a výstavbou nového ihriska pre malý futbal na ZŠ Starozagorská.

V projekte NTC je tenisová hala so šiestimi kurtami, v ktorej sa počíta s využitím štyroch kurtov pre tenis a na zvyšných dvoch kurtoch bude položených osem bedmintonových povrchov.

V pripojenej prevádzkovej budove s troma podlažiami budú na prvom podzemnom podlaží šatne a hygienické zariadenia, na prvom nadzemnom podlaží recepcia, kancelárie, reštaurácia a obchodný priestor. Na druhom nadzemnom podlaží bude fitness centra so zázemím. Súčasťou areálu je aj osem vonkajších tenisových kurtov – šesť antukových a dva s tvrdým povrchom.

Národné tréningové centrum v Košiciach
Národné tréningové centrum v Košiciach | Zdroj: kosice.sk

Najprv malo byť Národné tenisové centrum

Podľa portálu mesta Košice, ešte v roku 2015 podpísali mesto a STZ memorandum podľa ktorého malo pôvodne vzniknúť Národné tenisové centrum medzinárodného významu. Obyvatelia (v počte 1600 občanov) z okolitých ulíc však podpísali petíciu proti, pretože sa obávali zhoršenia dopravnewj situácie, nedostatku parkovacích miest, menšieho podieli zelene, zvýšenia hluč nosti a prašnosti.

Súčasné vedenie mesta Košice zobralo do úvahy ich pripomienky. Mesto v januári 2021 na svojej webstránke zverejnilo investorom spracovanú novú overovaciu štúdiu výstavby NTC, ku ktorej sa mohla vyjadriť nielen odborná verejnosť, ale aj občania.

Poslanci zároveň schválili, že finálny projekt NTC musí byť v súlade so schválenou a verejne prerokovanou overovacou štúdiou. Výstavba bola podmienená aj súhlasným stanoviskom mestskej časti Západ a spracovaním dopravnej, resp. hlukovej štúdie.

Národné tréningové centrum v Košiciach
Národné tréningové centrum v Košiciach | Zdroj: kosice.sk

Až po splnení všetkých týchto podmienok a zapracovaní pripomienok mesta, mestskej časti a samosprávy sa projekt výstavby NTC upravil a zmenil z Národného tenisového centra na Národné tréningové centrum. Problematický podiel zelene, ktorý nedosahoval stanovených 30 %, výška samotnej haly, celková zastavanosť plochy a počet parkovacích miest už spĺňajú požiadavky mesta.

Národné tréningové centrum

Lokalita:Popradská ulica, Košice
Investor:NTC Košice
Architekt: Pavol Mrázek
Projektová dokumentácia a inžiniering: Ento
Zhotoviteľ: Adifex
Počet statí: 85
Náklady:15 miliónov eur

SITA, mv