Obnovená budova bývalého vojenského internátu Hviezda v Bratislave

Vojenský internát v Bratislave zmení rezort obrany na polyfunkčnú budovu. Práce majú začať v roku 2023

Objekt v bratislavskom Novom Meste s výškou 82 metrov postavili v roku 1978 a svojho času patril k popredným výškovým budovách v hlavnom meste.

Internát Hviezda známy aj ako tzv. Kukurica patrí k najvýznamnejším dielam modernej architektúry 20. storočia na území Bratislavy. Ministerstvo obrany začne v júni tohto roka verejné obstarávanie na vyhotovenie projektovej dokumentácie, infomuje o tom webová stránka Ministerstva obrany SR v utorok 24. mája.

Generálny riaditeľ sekcie majetku a infraštruktúry rezortu  Ján Bučan povedal, že po jej dodaní bude nasledovať proces vybavovania stavebného povolenia. V nadväznosti na to začne proces obstarávania realizátora stavby a práce.

Obnovená budova Hviezdy
Obnovená budova Hviezdy | Zdroj: MO SR

Predpokladaný začiatok rekonštrukcie budovy je v roku 2023 a jej ukončenie asi v roku 2025. Súčasné vedenie rezortu obrany sa chce týmto spôsobom vysporiadať s rokmi avizovanou, no nerealizovanou obnovou objektu. Predpokladané náklady sú vo výške 34,8 milióna vrátane DPH.

„So zhoršujúcim sa technickým stavom sa budova postupne vyprázdňovala až bola nakoniec úplne uzatvorená v roku 2017. Takto si správu a nakladanie s majetkom štátu nepredstavujeme,“ zdôraznil minister obrany Jaroslav Naď spolu s ohlásením začiatku prvých reálnych krokov k rekonštrukcii objektu.

Ubytovanie aj administratíva

Budova bude určená predovšetkým pre zamestnancov MO SR a príslušníkov Ozbrojených síl  SR, pričom bude rozdelená na administratívnu a ubytovaciu časť. V budove sa bude nachádzať foyer, jedáleň, kaviareň, pričom v rámci rekonštrukcia sa vytvoria aj parkovacie stojiská a oddychová zóna.

Administratívne priestory budú situované na 13 nadzemných podlažiach s celkovou kapacitou 308 pracovných miest. Na deviatich poschodiach budú k dispozícii ubytovacie priestory s celkovou kapacitou 152 lôžok.

Jednou z priorít pri rekonštrukcii je zachovanie pôvodných hodnôt vrátane výtvarných monumentálnych diel v prízemí, zachované alebo kopírované budú aj ďalšie dominantné prvky objektu – pôvodné dlažby, schodiskové konštrukcie či zábradlia.

Nový interiér budovy Hviezdy
Nový interiér budovy Hviezdy | Zdroj: MO SR

Prvá výšková budova s kruhovým pôdorysom

Architektmi internátu Hviezda sú Ján Strcula a Cyril Sirotný. Zastavaná plocha prvej výškovej budovy kruhového pôdorysu na Slovensku je iba 160 m2. Postavili ju podľa víťazného súťažného návrhu ako internát pre študentov vojenskej akadémie. V strede je dvojité železobetónové jadro priemeru 10 metrov so stenami hrubými 30 cm. V ňom sú inštalácie, sprchy, záchody a spoločenská sála. Smerom k fasáde je na každom podlaží sedemnásť dvojposteľových izieb s balkónom. Nosný systém tvorí jadro a 19 stĺpov na priečelí. Zo základnej zalamovanej 25-poschodovej hmoty je vysunutá komunikačná časť, v ktorej sú štyri výťahy a schodisko.

Zdroj: Register modernej architektúry

red

Súčasný stav budovy bývalého vojenského internátu Hviezda .
Súčasný stav budovy bývalého vojenského internátu Hviezda . | Zdroj: MO SR