Veterné turbíny.

Veterný park v Šali? O chvíľu to možno bude realita

Ako sa uvádza v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie, nový veterný park by mal stať južne od areálu fabriky Dusla Šaľa.

V súčasnosti je dané územie používané na poľnohospodárske účely. Závod pritom uvažuje nad dvomi variantami, a to park so šiestimi alebo siedmimi veternými turbínami. Investičné náklady by v prvom prípade mali dosahovať 57,6 mil. eur, v druhom 65,5 mil. eur.

„Zámer navrhovanej činnosti predpokladá využitie trojlistových veterných turbín, s priemerom listov rotora 150 až 170 metrov, s výškou stožiara 150-170 metrov a celkovou výškou maximálne 250 metrov,“ uvádza sa v zámere. Chemička v ňom však zároveň zdôrazňuje, že presný typ komponentov bude definovaný až v čase realizácie navrhovanej činnosti.

Duslo zároveň v zámere prezrádza, že okrem výstavby veterného parku pripravuje aj činnosť výstavby fotovoltickej elektrárne, ktorá bude taktiež generovať elektrickú energiu. „V oboch prípadoch sa predpokladá, že nadbytok elektrickej energie z týchto obnoviteľných zdrojov bude ukladaný v batériovom úložisku, ktoré bude spoločné pre veternú a fotovoltickú elektráreň,“ konštatuje chemička.

Duslo patrí k najvýznamnejším spoločnostiam chemického priemyslu na Slovensku. Je súčasťou medzinárodného koncernu Agrofert, pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve.

V roku 2005 Duslo, a.s. získalo akcie spoločnosti Istrochem, a.s. a od 1. januára 2006 je Istrochem súčasťou Duslo, a.s. Spoločnosť sa vyprofilovala na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárskych chemikálií.

© SITA Slovenská tlačová agentúra