Pozemky YIT Slovakia na Viedenske ceste

V projekte YIT v Bratislave-Petržalke bude aj 22 mestských nájomných bytov a materská škola

Dva mesiace na architektonicko-urbanistické riešenie pozemkov developera YIT Slovakia pri Viedenskej ceste má šesť ateliérov - slovenské Pantograph a What architects, české Chybik Kristof a Pavel Hnilička architects and planners, dánsky Adept architects a fínsky Inaro.

Územie má spolu rozlohu 3,4 hektára a v jeho vzdialenejšom susedstve je Pečiansky les na brehu rieky Dunaj. Developer vyhlásil súťaž 2. mája, návrhy očakáva začiatkom júla a výsledky plánuje zverejniť koncom leta 2022. Zadanie súťaže zohľadňuje navrhovanú zmenu územného plánu (ÚP) v tejto lokalite v prospech bývania.

Pri výbere ateliérov prihliadal na to, aby ich realizácie preukázali skúsenosti s projektami podobného rozsahu, najmä urbanistické riešenie a ekologické postupy výstavby. Na tlačovej konferencii 3. mája pri príležitosti vyhlásenia súťaže odzneli informácie, že plánovaná občianska vybavenosť bude len lokálneho charakteru  – napríklad materská škola.

Developer, ktorého silnou stránkou je v Bratislave rezidenčný development  v Ružinove, na základe vybraného návrhu plánuje postaviť viac ako 500 bytov vrátane občianskej vybavenosti a vytvoriť synergiu s obnovenou zeleňou v širšom okolí zástavby​. V

Predseda poroty a riaditeľ biznis a urban developmentu YIT Slovakia Radek Pšenička povedal, že majú na základe zmluvy odovzdať mestu nájomných 22 bytov. Spoločnosť je jedna z prvých, ktorá podpísala zmluvu o spolupráci s mestom Bratislava. Na jej základe, po zmene ÚP, mesto Bratislava obdrží zmluvne dohodnutý objem skolaudovaných nájomných bytov podľa schválenej metodiky.

„Proces zmeny ÚP už prebieha. Naším cieľom je priniesť do tohto územia kvalitné bývanie, služby a miesto na oddych, ktoré aspoň čiastočne uspokoja neutíchajúci dopyt po bývaní čo najskôr aj v tejto lokalite mesta,“ dodal Pšenička. Ide o dlhý a náročný proces, preto so začiatkom premeny územia ráta YIT Slovakia najskôr v horizonte 5 rokov.

Developer sa prihlásil aj do ďalšej  výzvy magistrátu pre majiteľov pozemkov na zmenu funkcie územia ako to bolo v prvej vlne. Zmeny a doplnky O8 územného plánu, ktoré sa týkajú nájomného bývania predložilo mesto koncom aprila tohto roka do zisťovacieho konania v rámci procesu EIA.

„Veľký dôraz kladieme na to, aby navrhované prvky krajinnej architektúry a mobiliáru rozvíjali najmä rekreačnú funkciu verejných priestorov a prinášali technologické riešenia pre dosiahnutie CO2 neutrality,“ povedal Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.  Riešenia majú zahŕňať aj drevostavieb ​či možností dostupných a udržateľných foriem dopravy.

Monika Voleková