Ukážkové riešenie problémov s plesňami a riasami

image 96594 25 v2

Systém Mapei Silancolor® Plus nadobro vyriešil problém s neestetickými riasami a plesňami na fasáde bytového domu na Laboreckej ulici v Košiciach.

Na fasáde panelového domu na Laboreckej ulici sa už rok po zateplení začali objavovať nevzhľadné čierne a zelené fľaky. „Kritická bola najmä severná strana. Ľudia boli zúfalí, už na pohľad to vyzeralo strašne,“ spomína Mária Girčáková, predsedníčka Spoločenstva vlastníkov bytov na Laboreckej ulici v Košiciach.

Vlastníci hľadali jednoduché riešenie, ako neesteticky pôsobiace škvrny natrvalo odstrániť a zároveň zabezpečiť fasáde dlhodobú ochranu pred prípadným opätovným bujnením plesní a rias. M. Girčákovú zaujali výhody systému Mapei Silancolor® Plus, ktoré si vypočula na odbornom seminári pre správcov bytových domov.

Účinné riešenie pre exteriér a interiér

Systém Silancolor® Plus možno aplikovať tak na staré povrchy, ako aj na novostavby. Možno ho využiť nielen na fasáde bytových domov, uplatní sa aj pri odstraňovaní plesní a rias na vnútorných stenách. Poskytuje dvojitú ochranu: t.j. zabraňuje rastu mikroorganizmov a zaručuje povrchu dlhotrvajúcu ochranu proti chemickým vplyvom, UV žiareniu a vlhkosti, pri zachovaní priepustnosti vodných pár a odolnosti proti vode.

Na fasáde bytového domu na Laboreckej ulici sa napokon použil kompletný systém, ktorý pozostával z čistiaceho prípravku Silancolor® Cleaner Plus, penetračného náteru Silancolor® Primer Plus a finálnej náterovej farby odolnej proti rastu plesní a rias Silancolor® Pittura Plus.

Pohľad na fasádu zatepleného panelového domu na Laboreckej ulici v Košiciach pred a po aplikácii SILANCOLOR SYSTEM PLUSPohľad na fasádu zatepleného panelového domu na Laboreckej ulici v Košiciach pred a po aplikácii SILANCOLOR SYSTEM PLUS
Pohľad na fasádu zatepleného panelového domu na Laboreckej ulici v Košiciach pred a po aplikácii SILANCOLOR SYSTEM PLUS

Výhodná investícia

Čistenie fasád od neestetických škvŕn je nákladná investícia, avšak len tretinu tvoria náklady na materiál. Cena materiálu bola čiastočne vyvážená tým, že nebolo potrebné investovať do stavby lešenia. „Pri zvažovaní nákladov je veľmi dôležité uvedomiť si reálnu hodnotu, ktorú kvalitný materiál prinesie v podobe bezproblémovo fungujúcej a dobre vyzerajúcej fasády. Všetky práce nám zabezpečila skúsená stavebná spoločnosť, ktorú nám odporučil obchodný zástupca Mapei. Ručne očistili všetky steny, pričom do bodky dodržali technologický postup,“ upozorňuje pani Girčáková.

S výsledkom boli spokojní všetci. Žiaden z vlastníkov v bytovom dome nemal pripomienky k funkčnosti systému. „S odstupom niekoľkých rokov môžem skonštatovať, že fasáda je stále rovnako farebná. Nevidieť ani náznak toho, že by niečo začínalo rásť. Sme absolútne nadšení. Máme čistý dom zvonka aj zvnútra,“ teší sa M. Girčáková.

Stavba získala vďaka novej povrchovej úprave aj ďalšie výhody v podobe bezproblémovej údržby. „Dážď zmyje z fasády akúkoľvek nečistotu. Dokonca sa podarilo odstrániť čierny fľak po ohorku z cigarety len pomocou handričky a čistej vody. Nemáme problém ani s graffiti. Znečistené miesto stačí pretrieť valčekom, na ktorom je nanesená farba,“ konštatuje M. Girčáková.

Predsedníčka SVB na Laboreckej ulici hodnotí skúsenosť so systémom Mapei Silancolor® Plus pozitívne: „So systémom aj s realizačnou firmou som bola maximálne spokojná. Bola to doslova odmena za všetky problémy, ktoré sme mali s pôvodnou neprofesionálne zhotovenou fasádou.“

www.mapei.sk