stavebnictvu podla sksi svita na lepsie casy
Galéria(2)

Stavebníctvu podľa SKSI svitá na lepšie časy

Prísne zmeny v novom stavebnom zákone prospejú spoločnosti, stavebným inžinierom aj vlastníkom pôdy, očakáva Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI). Postaviť si dom bez stavebného povolenia, či dodatočne zlegalizovať stavbu už nebude možné. Stavební inžinieri považujú za vizitku spoločnosti aj stavebnú oblasť a čierne stavby jej príliš neprospievali. S príchodom budúceho leta a nového stavebného zákona tak projektanti očakávajú aj príchod kvalitnejšieho stavebníctva na Slovensko.

stavebnictvu podla sksi svita na lepsie casy 7035 big image
„Rešpektovaním nového stavebného zákona zo strany investora očakávame uznávanie autority osoby stavebného inžiniera a projektovej dokumentácie. Keď bude investorovi hroziť, že mu stavba neprejde kolaudačným procesom a stane sa neskolaudovanou – čiernou, už mu nebude všetko jedno. Benevolencii zo strany legislatívy aj zo strany staviteľov je pri čiernych stavbách koniec,“ myslí si predseda SKSI Vladimír Benko.

Autorizovaný stavebný inžinier a člen SKSI Tibor Petrík upozornil na to, že nové právne vedomie spoločnosti naberie iné smerovanie. To sa podľa neho objaví aj v kvalite projektových riešení. „Keď staviam niečo načierno, ľahko mi svedomie dovolí odchýliť sa od projektovej dokumentácie, ktorú mi vypracoval odborník. Nemožnosť zlegalizovať dodatočne čierne stavby prinesie poriadok, systematickosť a kvalitu,“ dodal.

Zmeny v novom stavebnom zákone, ktoré by mali byť platné od júla 2014, prinesú podľa stavebných inžinierov radikálnejšie riešenia čiernych stavieb. Pri ich odhalení stavebný úrad vyzve staviteľa, aby stavbu odstránil, v prípade neuposlúchnutia sa investor dopustí trestného činu. Pokuty za nerešpektovanie zákazu pokračovať v nepovolenej stavbe sa budú šplhať až po hornú hranicu 300 tis. eur. Náklady za odstránenie stavby bude znášať zhotoviteľ. Pokiaľ čiernu stavbu aj tak neodstráni, príde na rad posledná možnosť, a to dražba. Čiernu stavbu bude musieť odstrániť aj jej nový vlastník.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja návrh nového stavebného zákona nedávno predstavilo a zároveň otvorilo k nemu verejnú diskusiu do 15. septembra. Súčasný stavebný zákon, vrátane množstva noviel a zmien, platí od roku 1976. So stavebným zákonom sa otvára aj zákon o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch z roku 1992.

Zdroj: SITA
Ilustračné foto: Karlín Group