trnavska firma tss grade sa bude restrukturalizovat
Galéria(2)

Trnavská firma TSS Grade sa bude reštrukturalizovať

Stavebná firma TSS Grade, a.s. so sídlom v Trnave sa bude reštrukturalizovať. Spoločnosť to zdôvodnila tým, že sa chce ekonomicky ozdraviť, zachovať väčšinu pracovných miest a svoju právnu subjektivitu. Pristúpiť k reštrukturalizácii sa rozhodla napriek tomu, že jej pribúdajú obchodní partneri, ktorí neplatia svoje splatné záväzky. O začatí reštrukturalizačného konania v zadlženej stavebnej firme na jej návrh nedávno rozhodol Okresný súd Bratislava I.

trnavska firma tss grade sa bude restrukturalizovat 6180 big image
„V plnom rozsahu si plníme všetky funkcie v štandardnom režime ako doteraz a i naďalej sa plánujeme zúčastňovať tendrov. Neplnenie záväzkov plynúcich zo zmluvných vzťahov sa u viacerých právnych subjektov v poslednej dobe stáva celospoločenským trendom, preto bol tento krok nevyhnutný. V danej situácii považujeme reštrukturalizáciu za najlepšie riešenie, ktoré umožní dosiahnuť rýchly a merateľný efekt optimálneho fungovania spoločnosti,“ informovala vo štvrtok agentúru SITA hovorkyňa TSS Grade Michaela Kroková.

Trnavská firma neodpovedala na otázky o výške jej dlhov a pohľadávok ani o dosiahnutom hospodárskom výsledku vlani a v prvom polroku tohto roka. Neuviedla ani to, koľko má v súčasnosti zamestnancov, či bude prepúšťať a či im dlhuje na mzdách.

Za reštrukturalizáciu firmy podľa nej môže nízky dopyt na stavebnom trhu. „Záväzky sú veľké, chceme hlavne posunúť splatnosti,“ povedal pre denník Sme spolumajiteľ a predseda predstavenstva TSS Grade Ľuboš Hačko. Výšku dlhov firmy neprezradil. Hačko tvrdí, že spoločnosť v súčasnosti nič nedlhuje na sociálnych odvodoch ani daniach, a tak sa môže zúčastňovať v tendroch o stavebné zákazky. Reštrukturalizácia podľa neho neohrozuje dokončenie rozostavaných stavieb ani zákazky, o ktoré sa firma uchádza.

Ozdravenie cez reštrukturalizáciu môže podľa Andreja Leontieva z advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c advokáti s.r.o. priniesť stavbárom viaceré výhody. „Okamihom začatia reštrukturalizačného konania nemôže obstarávateľ vypovedať alebo odstúpiť od vysúťaženej zmluvy pre omeškania TSS Grade s plnením,“ uviedol v Sme Leontiev.

Pre problémy TSS Grade so splácaním záväzkov a začatím jej reštrukturalizácie stratil prešovský podnikateľ Miroslav Remeta záujem o vstup do tejto firmy. „Všetky naše rokovania a prípadné zmluvy predpokladali, že spoločnosť nebude v úpadku, konkurze alebo reštrukturalizácii. Tým, že sa to nestalo, momentálne nemáme záujem,“ uviedol pre Hospodárske noviny Remeta. Plánovaný vstup do firmy ohlásil začiatkom júla, keď chcel akvizíciu urobiť po hĺbkovom audite spoločnosti. V súčasnosti neplánuje kúpiť inú stavebnú firmu.

TSS Grade je v súčasnosti stále v hre o získanie veľkej zákazky Železníc Slovenskej republiky na modernizáciu 12-kilometrového úseku trate Zlatovce – Trenčianska Teplá. Skupina Skanska, ktorá v tomto tendri predložila najlacnejšiu ponuku takmer 201 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, bola opätovne vylúčená. Jej námietku proti tomu teraz posudzuje Úrad pre verejné obstarávanie. Združenie vedené TSS Grade predložilo v súťaži druhú najnižšiu cenu, okolo 245 mil. eur. Odhadované náklady stavebných prác, naplánovaných na takmer tri a pol roka, boli vyše 296 mil. eur.

Spoločnosť TSS Grade, a.s. je pokračovateľom Trnavskej stavebnej spoločnosti, ktorá vznikla v novembri 2000. Začiatkom roka 2011 zmenila spoločnosť obchodné meno na TSS Grade, a.s. a logo. Základné imanie firmy je 6 mil. eur. Svoju činnosť sústreďuje na železničné a cestné stavby.

Zdroj: SITA
FOTO: archív Ľuboša Hačka