Ilustračná foto, elektrina, plyn

Trhové ceny elektriny a plynu klesajú

Cena elektriny na pražskej burze PXE sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 163 eur za megawatthodinu, cena plynu na trhu TTF je vo výške 110 eur za megawatthodinu.

Po minulotýždňovom turbulentnom vývoji na trhoch s elektrinou a plynom začali ceny postupne klesať. Cena elektriny s dodávkou na Slovensko na budúci rok sa na pražskej burze PXE v súčasnosti pohybuje na úrovni 163 eur za megawatthodinu. Cena plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa je vo výške 110 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena elektriny na pražskej burze na úrovni 190 eur za megawatthodinu. Plyn na Medzinárodný deň žien sa vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu.

Cena elektriny na pražskej burze sa v súčasnosti pohybuje ešte ďaleko pod úrovňou historických rekordov. Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého roka sa ale elektrina obchodovala len za 55 eur za megawatthodinu. Pri plyne ide o rekordné hodnoty.

SITA