Ilustračná foto, elektrina, plyn

Trh s elektrinou a plynom zažíva pokojný začiatok roka

Prvé dni nového roka sa cena elektriny pohybovala na úrovni 125 eur za megawatthodinu.

Nový rok zastihol trh s cenami elektriny v pokoji. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, prvé dni nového roka sa cena elektriny pohybovala na úrovni 125 eur za megawatthodinu.

Počas posledných dní minulého roka sa pritom cena elektriny s dodávkou na Slovensko na budúci rok predávala za 124 eur za megawatthodinu. Cena elektriny na pražskej burze sa tak pohybuje ďaleko pod úrovňou historických rekordov. Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého roka sa elektrina obchodovala za 55 eur za megawatthodinu. Viacerí analytici sa zhodli, že za výrazným nárastom trhových cien elektriny sú stále drahšie emisné povolenky, nemecká politika v energetike, ako aj rast cien plynu na trhoch. Viacerí európski vrcholoví politici už volajú po odstránení špekulácií na trhoch s energiami.

Pokojné obdobie začiatkom nového roka zažívajú ceny zemného plynu v Európe. Cena plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) v súčasnosti dosahuje úroveň 71 až 72 eur za megawatthodinu. Podobne ako posledné dni starého roka. Dva dni po Vianociach sa pritom cena plynu na spomínanom trhu pohybovala na historicky rekordných hodnotách vo výške 222 eur za megawatthodinu.

SITA