Taktovku nad zámerom kongresového centra v Bratislave chce prebrať štát

novy istropolis
Zdroj: IMMOCAP

K výstavbe budovy Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC) v Bratislave by mala najnovšie viesť iná cesta. Výsledky štúdie realizovateľnosti aj možnosť vyčlenenia sumy do 60 miliónov eur ako štátnej pomoci sú minulosťou. Zámer sa vrátil do bodu nula.

Vláda na rokovaní 23. marca tohto roka totiž schválila uznesenie, v ktorom zrušila uznesenie vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) z februára 2020 k Návrhu na uvoľnenie finančných prostriedkov na projekt vybudovania NKKC v znení ďalších dvoch uznesení z júna a septembra 2020. Obe uznesenia boli prijaté už po parlamentných voľbách 2020.

Celý proces sa začne od začiatku

Tlačový odbor rezortu financií vydal k udalosti krátke stanovisko. Uvádza v ňom, že išlo o krok, ktorý podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) avizoval už v decembri 2021.

„Doterajší postup pri plánovaní NKKC totiž považuje za pochybný a netransparentný. Celý proces tak bude realizovaný od začiatku s férovou, transparentnou verejnou súťažou,“ informoval ASB tlačový odbor ministerstva financií.

Novy Istropolis
Návrh Nového Istropolisu  | Zdroj: Immocap

Minister Matovič urobil avízo sebe vlastnou formou statusu na sociálnej sieti potom, ako médiá uverejnili v decembri minulého roka výsledky štúdie uskutočniteľnosti kongresového centra od občianskeho združenia NKKC. Za najmenej rizikový označila štúdia projekt Nový Istropolis na Trnavskom mýte v mestskej časti Nové Mesto od developera Immocap.

To vyvolalo vlnu veľkej kritiky štúdie a celého procesu od ďalších dvoch finalistov, developera JTRE s projektom Nové Lido v bratislavskej Petržalke a organizátora výstav a kongresov Incheba s vlastným projektom rovnako v Petržalke.

Traja finalisti procesu, ktorý zastrešovalo občianske združenie NKKC, a prípadní ďalší  záujemcovia, sú v novej situácii. Budú si musieť počkať na podmienky transparentnej verejnej súťaže.

Vláda premiéra Eduarda Hegera (OľaNO) k tomu zatiaľ neprijala záväzné uznesenie, dokedy sa má súťaž uskutočniť, kto ju bude organizovať a či štát prispeje nejakou formou na výstavbu NKKC.

JTRE: Štúdia potvrdila výhrady

„JTRE privítalo rozhodnutie vlády zobrať prípravu kultúrnej a kongresovej infraštruktúry do svojich rúk a pripraviť férovú a transparentnú verejnú súťaž,“ povedal jeho výkonný riaditeľ Pavel Pelikán.

Na chýbajúcu transparentnosť, odbornosť a verejnú kontrolu upozorňoval developer od začiatku a tieto výhrady podľa neho potvrdilo aj hodnotenie štúdie uskutočniteľnosti od Útvaru hodnoty za peniaze.

Namiesto porovnania všetkých relevantných alternatív štúdia posudzovala iba jeden z viacerých možných variantov na základe vopred určených parametrov.

Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido | Zdroj: JTRE

K hlavným nedostatkom procesu patrili podľa developera nesprávne východiská, nejasné kritériá výberu, dátami nepodložené parametre centra, ako aj nespresnené požiadavky na jeho vybavenie a prevádzku.

Ďalej to boli nešpecifikované úlohy členov občianskeho združenia pri výbere dodávateľov alebo prevádzkovateľa centra, bez ktorého nie je možné zvoliť vhodný štandard vybavenia a ekonomický model prevádzky.

Štúdia neodrážala ani aktuálne trendy odvetvia MICE (skratka pre Meetings – stretnutia a podujatia, Incentives – incentíva, Conferences – kongresy a konferencie, Exhibitions – výstavy a veľtrhy) a zmeny, ktoré priniesla a ešte môže priniesť pandémia.

Vizualizácie NKKC Nové Lido
Vizualizácie NKKC Nové Lido | Zdroj: JTRE

Immocap verí svojmu projektu

K novým okolnostiam sa krátko vyjadril i developer Immocap, ktorý plánuje Nový Istropolis na mieste bývalého Domu odborov Istropolis, kde bola veľká sála na rôzne druhy kultúrno-spoločenských podujatí.

„Spoločnosť Immocap disponuje unikátnym projektom kultúrneho a kongresového centra pripraveným v spolupráci s európskou architektonickou špičkou a s lídrami v oblasti výstavby kultúrno-spoločenských sál vo svete. Projektu Nový Istropolis veríme a naplno pokračujeme v prípravách na jeho realizáciu,“ reagoval marketingový manažér Tomáš Holetz.

Firma absolvovala v lete a na jeseň v roku 2021 náročné rokovania s mestskou časťou Nové Mesto. Ak nepostaví kultúrno-spoločenskú sálu pre minimálne 1 650 sediacich návštevníkov v prvej fáze výstavby Nového Istropolisu, zaplatí pokutu 5 miliónov eur. Okrem tohto prijal developer aj iné záväzky.

Projekt Incheba
Projekt Incheba | Zdroj: Incheba

Občianske združenie NKKC tvrdí, že potreba kultúrneho a spoločenského centra je objektívna skutočnosť, ktorú potvrdil aj Útvar hodnoty za peniaze. „Budeme aj naďalej hľadať všetky možnosti s vládou a ďalšími relevantnými inštitúciami, aby v Bratislave vzniklo takéto centrum,“ tvrdí občianske združenie. S tretím uchádzačom Inchebou sa ASB spojiť nepodarilo.

Organizátor výstav Incheba rešpektuje uznesenie, ktorým vláda na návrh ministra financií zrušila podporu do 60 miliónov eur na projekt NKKC. Ide o logické vyústenie nesprávne nastaveného procesu. Spoločnosť od samého začiatku poukazovala na to, že výberový proces na lokalitu pre NKKC je plný pochybností a nezodpovedaných otázok. „Incheba je pripravená s vládou o budúcnosti kultúrneho a kongresového centra rokovať,“ uviedol jej výkonný riaditeľ  Alexander Rozin ml. Firma ponúka svoje know-how a viac ako 50-ročné  skúsenosti nielen s organizovaním kongresov, veľtrhov, výstav, kultúrnych a iných podujatí, ale aj so samotnou prevádzkou výstavno-kongresového centra, pričom vo svojej histórii (s výnimkou pandemického roka 2020) nebola stratová.

Monika Volekova