image 70976 25 v1
Galéria(8)

Študentská súťaž Axor H2O story

Presadiť sa na trhu práce je pre čerstvých absolventov veľmi náročné. Mladým architektom a dizajnérom môže študentská súťaž pomôcť otvoriť dôležité dvere v kariére.

Barbora Prochadzkova SEENEED
KAMPA Matyas Kocnar vitazna praca Axor H2O story 2013
IMG 4151
Zasednuti poroty Axor H2O story
Hansgrohe 02
HANSGROHE 2
Elastigenic 1

Medzi študentskými súťažami má jedinečné postavenie medzinárodná študentská súťaž Axor H2O story, ktorá obracia pozornosť na principiálny prieskum vody a jej pôsobenie v architektonickom kontexte kúpeľne. Podľa slov Rudolfa Netíka, člena poroty, je súťaž prínosom pre dizajn i pre študentov: „Každý ročník súťaže prináša zaujímavé vízie a riešenia, ktoré pracujú s novým priestorovým usporiadaním a hľadajú nový príbeh, novú funkčnosť. Je to šanca pre vyhranené názory, ktoré možno všetko minimalizujú, automatizujú a urýchľujú, a naopak riešenia, ktoré ponúkajú pre hygienu maximálny priestor, čas a zážitky.“

Skúsenosti sú viac ako peniaze

Výnimočná je hlavná cena pre víťaza hlasovania odbornej poroty. Autor najlepšieho návrhu získa VIP vstupenku do sveta profesionálov. Spoločnosť Hansgrohe zabezpečí predstavenie víťazného súťažného návrhu vo fyzickej podobe počas vyhľadávanej prehliadky dizajnu Designblok v Prahe. „Designblok je atraktívne podujatie, ktoré priťahuje z roka na rok viac návštevníkov. Sami študenti považujú súťaž Axor H2O story za jedinečnú príležitosť zviditeľniť sa a predstaviť svoju prácu odbornej i širokej verejnosti. Navyše sa svojou aktívnou účasťou zapájajú priamo do procesu dizajnu a výroby na tej najvyššej profesionálnej úrovni,“ vysvetľuje prínosy výhry Ladislav Grebec, konateľ spoločnosti Hansgrohe. Spolu s prezentáciou na Designbloku získa víťaz hlasovania odbornej poroty aj možnosť týždennej exkurzie v nemeckom centre vývoja a výroby značky Axor. Na exkurziu cestuje spolu s ním aj víťaz on-line hlasovania na internetových stránkach. Počas svojho pobytu navštívia rôzne oddelenia centra vývoja a výroby značky Axor – od oddelenia konštrukcie cez laboratórium vodného prúdu až po oddelenie marketingu a manažmentu značky. Majú dokonca príležitosť vidieť a vyjadriť sa k novým produktom, ktoré Axor vyvíja.

SEENEED na Designbloku 2014: Inštalácia víťazného súťažného návrhu Axor H2O story 2014

Zasadnutie poroty AXOR H2O story. Zľava: Viktor Šabík (SR), Ladislav Grebec (Hansgrohe), Radka Nováková (Hansgrohe), Manuel Züfle (Axor), Jerry Koza (ČR), Jaroslav Wertig (ČR) a Rudolf Netík (ČR).

Success story: Petr Strejček

Petr Strejček bol historicky prvý víťaz medzinárodnej študentskej súťaže Axor H2O story. Vďaka súťaži sa osobne stretol s dizajnérmi svetového formátu Patriciou Urquiolou a Philippom Starckom. Jeho víťazný návrh kúpeľne Elastigenic si mohli prezrieť návštevníci počas výstavy Designblok 2012 v Prahe. „Prekvapilo ma veľké množstvo pozitívnych reakcií. Dokonca sa zastavili aj takí, čo mali na základe tejto práce záujem o ďalšiu spoluprácu so mnou,“ spomína si Petr.

Petr naďalej aktívne rozvíja svoju profesionálnu kariéru. Ďalším dôležitým míľnikom bolo víťazstvo návrhu Elastigenic v Hansgrohe Preis 2014 v rámci medzinárodnej súťaže iF design Talents. „Pre mňa cena v podobe profesionálneho rastu bola rozhodne väčšou motiváciou než finančná čiastka, ktorá by mi prišla na účet. Skúsenosť a interakcia s odborníkmi boli pre mňa veľkým prínosom,“ hodnotí.

Úspešný víťaz Axor H2O story prezrádza účastníkom súťaže recept na výhru: „Treba myslieť mimo zabehnutých koľají. Netreba sa báť. Popustite uzdu svojej fantázii a navrhnite veci, ktoré sa možno javia ako nereálne.“


Petr Strejček počas prezentácie na Designbloku 2012

Víťazné práce medzinárodnej súťaže Axor H2O story

Axor H2O story 2012: Petr Strejček

Elastigenic

Kúpeľňa, ktorá spĺňa vysoké nároky spoločnosti na hygienickú čistotu. Údržba nedostupných miest je riešená tak, že celý priestor je zakrytý elastickou textíliou, ktorá povrch uzavrie a vďaka tomu zabráni vzniku nežiaducich škár a ostrých rohov. Variabilná vaňa a sprchovací kút v jednom umožňujú vytvoriť priestor nielen pre očistu, ale aj pre určitý druh relaxu. Na podlahe sa pod elastickou textíliou ukrýva pneumatická konštrukcia, ktorá skrz textíliu pretláča pripravené špeciálne oceľové rámy, ktoré vytvárajú tvar vane, vaničky či umývadla.

Víťaz Axor H2Ostory 2013: Matyáš Kočnar

KAMPA
Návrh vane prepája tri funkcie. Umožňuje ranné prebudenie prechádzkou po vodnom chodníku v studenej vode, dennú hygienu v sprche s dreveným roštom a okruhliakmi a tiež kúpeľ. Dno vane je tvorené gumotextíliou. V strednej časti sa hydraulickým prehĺbením vytvorí hlboká vaňa.

Víťazka Axor H2O story 2014: Barbora Procházková

SEENEED

Ústredným motívom návrhu bola jednoduchá údržba a navodenie pocitu intimity, ktorý tma vytvára. Na navigáciu v priestore slúžia svetelné prvky, ktoré sa tiahnu po obvode miestnosti. Ďalšími orientačnými bodmi sú osvetlené odtokové kanáliky, ktoré ohraničujú nášľapné dlaždice, pomocou ktorých sa spúšťa sprcha (modré svetlo) alebo sušiak (červené svetlo). Pri spustení sprchy či sušiaka sa rozsvietia malé diódy, ktoré decentne nasvietia hlavu človeka.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Hansgrohe CS s.r.o.