Zemný plyn

Štátny podnik ide zastropovať ceny plynu, očakáva sa jeho stratové hospodárenie

Ak sa domácnosť rozhodne uzavrieť pre dodávky plynu štvorročný kontrakt, v budúcom roku by mala dostávať megawatthodinu plynu za zhruba 57 eur.

Hospodárenie štátnej firmy Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa na pár rokov znova vráti do straty. Dôvodom je zastropovanie cien plynu pre domácnosti na najbližšie štyri roky.

SPP spolu s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR prichádza so zastropovanými cenami plynu pre domácnosti pre energetickú krízu, ktorá vyháňa ceny energií na trhoch do rekordných výšok. „Prvé dva roky bude SPP v strate. SPP si vyzliekol gate,“ povedal na stretnutí s novinármi minister hospodárstva Richard Sulík.

Ak sa teda domácnosť rozhodne uzavrieť s dodávateľom plynu štvorročný kontrakt, v budúcom roku by mala dostávať megawatthodinu plynu za zhruba 57 eur. V ďalšom roku by to bolo 65 eur, v nasledujúcom 72 eur a v roku 2026 by sa cena plynu pre domácnosti pohybovala na úrovni 76 eur.

„SPP na tom nič nezarobí,“ podotkol Sulík, podľa ktorého s takýmto postupom zastropovania cien plynu pre domácnosti súhlasí aj druhý najväčší dodávateľ plynu. Ak podľa ministra Sulíka od augusta do konca tohto roka uzavrú odberatelia s dodávateľom plynu zmluvu na štyri roky, cena plynu im v budúcom roku porastie o 20 % plus inflácia. V rokoch 2024 a 2025 by sa už mala cena plynu pre týchto zákazníkov zvyšovať len o infláciu.

Komu je toto 4-ročné obdobie príliš dlhé, tak môže podľa Sulíka uzavrieť zmluvu iba na jeden rok. Týmto zákazníkom porastie cena plynu v budúcom roku o 42 % plus inflácia.

Ministerstvo hospodárstva v tejto súvislosti pripravuje vydať ešte všeobecný hospodársky záujem (VHZ). Ním umožní SPP, ale aj ďalším menším dodávateľom plynu, čerpať v prvom kvartáli budúceho roka plyn zo zásobníka v českých Dolných Bojanoviciach. V zásobníku je pripravených 5 terawatthodín plynu za nižšiu cenu, ako sa očakáva začiatkom budúceho roka. „Ten plyn si ideme požičať, vrátime ho v roku 2026,“ podotkol Sulík.

Slovensko má v súčasnosti dostatok plynu, bez ohľadu na 50-percentné krátenie dodávok zo strany ruského Gazpromu Export. Do konca roka by sme mali mať z Nórska jednu miliardu metrov kubických plynu. Ďalšiu jednu miliardu privezieme na LNG tankeroch. „Do 10. júla bude mať SPP v zásobníkoch plyn na celú nasledujúcu vykurovaciu sezónu,“ konštatoval Sulík.

SITA