image 101578 25 v1
Galéria(4)

Slováci dokázali, že sú svetovou špičkou!

A to už po druhý raz, keďže študenti STU opäť zvíťazili v medzinárodnej súťaži 4D plánovania výstavby.

SvF STU   Team foto 1
Synchro Hololens na stavbe Palo
Synchro screenshot 1

Študenti z Katedry technológie stavieb bratislavskej SvF STU získali už druhý raz po sebe prvé miesto v medzinárodnej súťaži Synchro University Challenge v 4D BIM plánovaní výstavby. Piateho ročníka súťaže sa zúčastnilo viac ako 80 študentov v rámci 18 tímov zo 14 univerzít sveta. Po finálovom umiestnení spred dvoch rokov a minuloročnom víťazstve tak možno Slovákov právom zaradiť k svetovej špičke v stavebno-technologickom plánovaní.

Tím pod vedením Tomáša Funtíka (jeho príspevok o BIM plánovaní nájdete v najnovšom TZB Haustechnik 3/2018) doplnil skúsený Pavol Mayer, ktorý sa súťaže zúčastnil už v predchádzajúcich ročníkoch. Tento rok sa k nemu pridali aj nováčikovia Juraj Lormusz, Ondrej Soják a Jakub Takács. Cieľom súťaže, ktorú už piaty rok organizuje softvérová firma Synchro Software, bolo využiť 4D plánovanie na vyriešenie ľubovoľnej problematiky z oblasti výstavby, s ktorou sa stretávajú realizátori na stavbách. Študenti sa okrem optimalizácie plánovania výstavby s využitím smart senzorov zamerali aj na efektívnu kontrolu prostredníctvom špeciálnych okuliarov na zmiešanú realitu.

„Benjamin Franklin povedal, že ak zlyháte v príprave, ste pripravení zlyhať. V stavebníctve to platí rovnako, pretože len dobre naplánovaná stavba sa môže skončiť kvalitne a načas. Dôležité je však dostávať aj pri realizácii včas správne informácie, vedieť s nimi pracovať a rýchlo sa rozhodovať. Preto sme sa rozhodli vyriešiť, ako ich dostať do plánu výstavby čo najskôr,“ vysvetľuje Pavol Mayer, doktorand na SvF STU.

Softvér Synchro slúži primárne na modelovanie priebehu výstavby a nákladov v čase. Študenti STU prepojili 3D BIM model stavby s jej harmonogramom, čím vznikol 4D BIM model. Navyše našli spôsob, ako takýto model aktualizovať v reálnom čase informáciami zo smart senzorov merajúcich pevnosť betónu.

Študenti využili pri svojej práci aj okuliare na zmiešanú realitu Microsoft Hololens, ktoré sa dajú výborne využiť na kontrolu vyhotovených konštrukcií, plánovanie realizácie v existujúcich miestnostiach či pri koordinačných poradách. „S Hololensami sme napríklad kontrolovali výstuž na stavbe alebo sme si model budovy premietali na stole v pracovni,“ hovorí Juraj Lormusz. „Dnes sa môžete pomocou dostupnej technológie zúčastniť koordinačnej porady bratislavskej stavby teoreticky aj z ležadla na Bali, pretože všetci vidia a riešia tú istú vec v modeli a nie je nevyhnutné hrbiť sa nad výkresmi, “ dopĺňajú ho Ondrej Soják a Jakub Takács.

Hardvér a softvér na takýto výskum však stoja tisíce eur, a tak boli študenti obmedzení výkonom svojich počítačov či časom zapožičania spomínaných okuliarov. „Víťazstvo v oboch ročníkoch je pre nás veľmi dôležité z hľadiska osvety v oblasti digitalizácie stavebníctva a podpory inovatívnych riešení pri reálnych projektoch. Dnes ešte stále mnohí investori a realizátori netušia o výhodách BIM, pritom je to jeden z najefektívnejších nástrojov súčasnosti na kontrolu výstavby a financií či správu objektu,“ hovorí Tomáš Funtík, pedagóg Stavebnej fakulty STU a viceprezident BIM asociácie Slovensko.

Kým v zahraničí pojem digitalizácia stavebníctva už nie je novinkou a na základe vládnych nariadení sa rozvíja na princípoch štvrtej priemyselnej revolúcie tzv. iniciatívy Industry 4.0, na Slovensku sú evidentne priekopníkmi digitalizácie na svetovej úrovni najmä budúci stavební inžinieri.

Zdroj: SvF STU