Robert Bishop: Architekt môže urobiť svet lepším
Galéria(8)

Robert Bishop: Architekt môže urobiť svet lepším

Ak už v piatich rokoch viete, že chcete byť architektom, tak vám zostáva jediné: dostať sa k zaujímavým prácam. Anglickému architektovi Robertovi Bishopovi sa to podarilo. Byť riaditeľom v ateliéri Benoy, ktorý je v desiatke najväčších architektonických kancelárií vo Veľkej Británii, dáva výrazný predpoklad, že sa naozaj k niečomu poriadnemu dostanete. „Navyše máte pocit, že ovplyvňujete množstvo vecí a vytvárate objekty, ktoré môžu zmeniť ľuďom život,“ hovorí Robert Bishop, ktorý prichádza do Bratislavy na pravidelné konzultácie. Pre developerskú spoločnosť HB Reavis Group totiž pripravuje projekt Twin City, ktorý považujú za najväčší multifunkčný development nielen na Slovensku, ale v celom regióne strednej a východnej Európy.

Viac tepla do dizajnu

Pri Robertovi Bishopovi máte pocit, že je ako jeho architektúra: sústredí sa na človeka. Nespustí z vás oči a veľmi zreteľne hovorí o svojej predstave dobrej architektúry. Každá minúta z jeho času je profesio­nálne využitá v prospech záujmu danej veci. Nehovoril by som však o kalkulácii, lebo príchuť nehviezdnych manierov je prítomná nielen v jeho osobnom prejave, ale aj v architektúre. Aj do tých najväčších obchodných a nákupných projektov sa snaží „vdýchnuť viac tepla do ich dizajnu“.

Nemalo by to byť inak ani pri Twin City, ktorého tvorba sa odvíja od filozofie Benoy. „Pri vytvorení dobrej architektúry najprv potrebujete pochopiť komerčný mechanizmus projektu,“ vysvetľuje Robert Bishop. „Ak sa vám to v spolupráci s ostatnými kolegami, a v prípade Bratislavy aj miestnymi ­architektmi, podarí, potom sa dá rozvinúť krásna architektúra.“ Bishop svoju predstavu Twin City neposiela padákom na bratislavské Mlynské nivy, ale svoje nápady šije na mieru danému prostrediu. Je známe, že pri tomto projekte sa uskutočňuje široká verejná diskusia, pričom podnetné návrhy sa aplikujú priamo do realitného projektu riešiaceho časť mesta.

Pripomeňme, že tento mamutí projekt bude stáť približne 17 miliárd Sk, pričom jeho súčasťou bude aj nová autobusová stanica, nákupné centrum, najvyšší bratislavský mrakodrap s hotelom, polyfunkčné centrum s obchodmi a so zábavou, ako aj kancelárie a luxusné obytné budovy. „Nezohľadnili sme len komerčný aspekt alebo len otázku bývania,“ hovorí anglický architekt. „Snažili sme sa, aby sa táto časť integrovala do existujúcej štruktúry mesta. Aj preto hneď na začiatku bolo jedným z kľúčových zámerov zohľadnenie systému pohybu ľudí cez mesto, hľadanie spôsobu riešenia dopravy a zapracovanie zelených plôch. Potom nasledovalo napĺňanie komerčných požiadaviek a, samozrejme, aj architektonických nárokov, ktoré sa tvorili v dialógu s ľuďmi.“ Robert Bishop je presvedčený, že Twin City by mohlo svojou kvalitou slúžiť ako maják pre projekty podobného rozsahu. „Bratislava je veľmi vzrušujúce mesto, ktoré výrazne ožíva a ponúka veľa možností,“ domnieva sa architekt. „Práve teraz sa otvára priestor na výstavbu nových kvalitných budov, ktoré by nahradili tie v zlom technickom stave.

Dobrá architektúra

Bluewater v Kente či Bullring v Birminghame – to sú vlajkové projekty Benoy, ktorými ateliér dosiahol reputáciu na poli retailu a voľnočasových aktivít. Aj na základe nich získal Benoy ako prvý britský ateliér spracovanie obrovského projektu v indickom Bombaji. Nákupné centrum bude mať viac ako 600 000 štvorcových metrov a celkové investície presiahnu 200 miliónov libier. Medzi jedinečné pripravované retailové projekty patrí aj Century Boulevard v Číne, White City v Londýne či Kowloon Development v Hongkongu.

„Aj veľké budovy môžu byť krásne, no ich úspech vždy spočíva v detailoch – a tie vytvárajú veľké rozdiely,“ približuje Bishop. Benoy pri každom svojom projekte spája tradície so súčasnosťou, aby spoločne fungovali v dokonalej harmónii. Výnimočnosť architektov z ateliéru spočíva aj v tom, že svoje medzinárodné skúsenosti adaptujú na miestne podmienky, čím prinášajú vysoko kozmopolitné, no zároveň senzitívne projekty, rešpektujúce jednotlivé kultúry, ale i osobnosti.

Robert Bishop je presvedčený, že „dobrá architektúra je predovšetkým o zodpovednosti – k životnému prostrediu, spoločnosti a k mestu“. Taká architektúra formuje charakteristický imidž a vyvoláva silný rozmach objektov, ktorým ľudia porozumejú. Pôsobivé budovy sú vždy v symbióze s riešením okolitého priestoru a tvorbou menších plôch, napríklad na detské ihriská či na posedenia pri káve.
Jednoducho budova, to je aj výrazný sociálny aspekt, prostredníctvom ktorého sa napĺňajú a navzájom prepájajú túžby a potreby ľudí. „Ohromujúca budova – to pre mňa neznamená dobrá architektúra,“ tvrdí Bishop. „Dobrá architektúra je budova, ktorá žije. Samozrejme, je pôsobivá exteriérovo, ale má aj sociálny mechanizmus pre ľudí žijúcich v nej, aby sa s ňou stotožnili.“

Práca v tíme

Robert Bishop absolvoval v roku 1989 The Welsh School of Architecture v Cardiffe a od roku 1994 pôsobí v Benoy. Pred piatimi rokmi sa stal obchodným riaditeľom pre Európu, čiže má na starosti aj projekty v strednej Európe. Popri bratislavskom Twin City ateliér pracuje na projektoch v Košiciach a Trenčíne, ako i v Českej republike (Praha, Brno) a v Poľsku (Miloslaw).

„Práca v Benoy je rozdelená do projektových tímov, pričom v tom mojom je dvadsaťpäť ľudí,“ približuje Bishop. „Každý riaditeľ má na starosti svoje projekty, no jeho úlohou je kontrolovať a riadiť celú činnosť oddelenia. Musí hľadať nové, komerčne zaujímavé projekty pre svojich klientov a v neposlednom rade udržiavať vysoký štandard architektúry.“

V súčasnosti má Bishopov tím na starosti 25 projektov, pri ktorých spolupracuje s miestnymi architektmi. Inými slovami, v Benoy navrhnú projekt, ktorý lokálnym architektom odovzdajú na spracovanie do konštrukčných výkresov. „Oni si musia poradiť so špeciálnym projektovaním a my ho potom kontrolujeme,“ hovorí Bishop. „Bez nich by to nešlo, pretože rozumejú stavebným technikám a miestnym zákonom. Navyše, vykonávajú miestne expertízy, ktoré pomáhajú vedúcemu architektovi v jeho ďalšej koncepcii. Realizácia konceptu je teda o dialógu a vymieňaní si informácií z rozličnej problematiky – od stavu dopravnej infraštruktúry až po osvetlenie.“

Dirigent a členovia orchestra

Z načrtnutia spolupráce sa odvíja aj pozícia architekta – člena tímu, ktorého činnosť je viac o spolupráci ako o individuálnej exhibícii. Do spoločnej dielne prináša osobitý pohľad, ktorým obohacuje výsledok. Je na vedúcom tímu, aby starostlivo triedil a vyberal postrehy jednotlivých odborníkov a aplikoval ich v projekte. „Moja úloha sa musí začínať navrchu a končiť až naspodku budovy,“ hovorí Bishop. „Mám na starosti každý prvok vykonávacieho projektu a každému detailu musím venovať veľkú pozornosť. Veď iba kvalitné prvky vytvárajú kvalitnú architektúru.“

Robert Bishop rád prirovnáva svoju prácu k dirigentovi, ktorý by mal priniesť pre orchester energiu, a jednotliví členovia orchestra by mu zase mali ponúkať nápady na nové stavby. Dirigent musí vedieť zostaviť vhodnú a – pokiaľ sa dá – inšpiratívnu interpretáciu, no zároveň niesť pocit zodpovednosti pred publikom. „Dokonca som presvedčený, že architekt môže urobiť svet lepším,“ vyznáva sa architekt, ktorý sa domnieva, že rola architekta v spoločnosti je stále významná. „Ani pri veľkých projektoch nemusí byť architekt iba vykonávateľom developerových záujmov, ale jeho rovnocenným partnerom. Iba vtedy môže byť výsledok obojstranne prospešný.“

Architektúra – umenie alebo veda? Aj sám Bishop víta, že hoci ho to ťahalo k prírodným vedám a k matematike, zaujímal sa aj o sociológiu. Architekti s príklonom k matematike sa mu zdajú príliš presní a bez fantázie, ale bohémi majú často sklon vytvárať niečo veľmi nejasné. On sám sa vidí niekde v strede, pretože pohľad na architektúru by mal byť v rovnováhe – medzi technikou a umením.

Benoy – profil spoločnosti

Benoy založili v roku 1947 v britskom meste Newark. Z pôvodných obchodníkov s nehnuteľnosťami sa neskôr vyprofilovali architekti, urbanisti a interiéroví dizajnéri, ktorí v súčasnosti tvoria tristopäťdesiatčlenný tím. Pobočky majú v Newarku, Londýne, Hongkongu, Singapure a v Abú Zabí. Benoy je aktívny v dvadsiatich šiestich krajinách, kde má rozpracovaných takmer 300 projektov.

Okrem uvedených spomeňme ešte niektoré významné z nich: ION Orchard v Singapure – ikona svetových značiek a unikátne nákupné centrum (významný bod krajiny a pódium maloobchodu). Ďalej Yas Island v Abú Zabí – stredisko oddychu a voľného času rozprestierajúce sa na pobreží na ploche 2 500 ha vrátane obchodov, parkov, prístavov, golfových ihrísk, pretekárskych dráh a pôvodného sveta Ferrari – unikátneho viaczmyslového tematického parku oslavujúceho históriu a neutíchajúci entuziazmus značky Ferrari.

Minulý rok sa Benoy zaradil do prvej desiatky najväčších architektonických kancelárií v rámci Veľkej Británie. Šesťdesiat rokov úspechu ateliéru potvrdzujú aj mnohé ocenenia. Medzi najvýznamnejšie patria:

  • Cathay Pacific Award – za podnikateľskú činnosť v Ázii
  • Best overall architectural entry – najlepší architektonický prínos, udelil magazín Estate Gazette
  • Times 100 Best Companies – 100 najlepších spoločností
  • Best retail development over 20 000 m2 (najlepší retailový projekt nad 20 000 m2) – udelil magazín Estate Gazette
  • RLI Designer of the Year Award 2005, 2006
  • Highest climber 2006 – udelil žurnál architektov

Ľudo Petránsky
Foto: Benoy, Dano Veselský