prof. Ing. Miroslav Fikar, DrSc.

Rektora STU chcú odvolať. Posledné slovo má však Čaputová

Akademický senát Slovenskej technickej univerzity v Bratislave na svojom pondelkovom rokovaní schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie.

Za návrh hlasovalo 25 zo 43 prítomných. Proti bolo 14. Rektor zatiaľ formálne ostáva vo funkcii. Odvolanie ešte musí potvrdiť minister školstva a následne prezidentka, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií. 

Miroslav Fikar nastúpil do funkcie začiatkom minulého roka a jeho mandát mal trvať do roku 2023. Návrh na jeho odvolanie podal predseda senátu Marián Peciar. Ako jeden z dôvodov uviedol nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) STU. 

Tento rok z nej pre nezhody s dekanom Ivanom Kotuliakom odišli viacerí pedagógovia. Senát rektorovi vyčítal, že sa za Kotuliaka ako legitímne zvoleného dekana nepostavil a miesto toho inicioval jeho odvolanie. 

Kritika aj za Hlavné správy

Negatívne hodnotili niektorí kolegovia vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského (UK) v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied (SAV), pretože to podľa nich oslabuje značku STU, píše Denník E. Zástancovia rektora, naopak, vyzdvihovali aktivitu a snahu posunúť univerzitné školstvo na vyššiu úroveň. 

Kritiku zožalo aj to, že rektor vyradil web Hlavné správy z univerzitného monitoringu médií. Odporcovia Fikara tento čin nazvali cenzúrou. Ide pritom o portál, ktorý opakovane šíri dezinformačné správy a konšpirácie. Na to upozornil aj Fikar, ktorý vo svojom pondelkovom príhovore prečítal niekoľko nepravdivých titulkov z Hlavných správ a vyzval senátorov, aby nehlasovali za návrh, v ktorom je takýto web legitimizovaný.

Za Miroslava Fikara sa postavili niektorí dekani fakúlt STU (Stanislav Unčík, dekan Stavebnej fakulty STU, Pavel Gregor, dekan Fakulty architektúry a dizajnu a Alojz Kopáčik, prorektor STU a i.), štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre vedu a výskum Ľudovít Paulis (SaS) aj generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko, ktorý upozornil na to, že ako vedec má Fikar vyšší citačný index než jeho odporcovia.

„Poznám profesora Fikara ako vynikajúceho vedeckého pracovníka s manažérskymi schopnosťami. Vždy zastával záujmy STU a ako človek s víziou rozmýšľal nad zlepšením postavenia STU nielen doma, ale aj vo svete,“ podotkol v reakcii na hlasovanie predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík.

juraj seliga
Juraj Šeliga sa nevedel dostať dnu. | Zdroj: Facebook / Juraj Šeliga – Za ľudí

Nezvyčajné praktiky

Odvolávanie rektora je v našich končinách nezvyčajné. Zvláštnostiam sa nevyhlo ani samotné hlasovanie. Na rokovaní senátori odsúhlasili, že médiá nesmú zhotovovať žiadne audiovizuálne záznamy zo zasadnutia. 

Predseda AS STU Marián Peciar toto rozhodnutie odôvodnil tým, že je zabezpečené živé vysielanie. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala redaktorka zo Sme Zuzana Kovačič Hanzelová. 

Na zasadnutie prišiel aj podpredseda Národnej rady SR a vládnej strany Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý verejnosti sprístupnil živý záznam zo zasadnutia senátu. Najprv ho však do budovy nechceli pustiť s argumentom, že ide o akademickú pôdu. Na to Šeliga zavolal políciu. Po rozhodnutí predsedu senátu nakoniec mohol vstúpiť do budovy. 

Šeliga v utorok oznámil, že bude oficiálnym listom informovať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú aj ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) o priebehu procesu rokovania AS STU, keďže podľa neho išlo o nezákonný proces. 

Veronika Rajničová, SITA