Poznáme výsledky súťaže ModulArch 2016
Nadišiel čas predstaviť ocenené a odmenené návrhy študentskej architektonickej súťaže do Českých Budějovíc. Minulý týždeň totiž zasadala medzinárodná porota súťaže Modularch 2016. Témou aktuálneho ročníka študentskej, ideovej, architektonickej súťaže bol návrh viacúčelovej budovy Jihočeskej filharmónie, s variabilne využiteľnou sálou pre 1000 divákov, do Českých Budějovíc. V utorok 22. júna 2016 boli oficiálne zverejnené výsledky.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vypisovateľ súťaže venoval na odmeny celkovú čiastku 5000 EUR. Túto sumu si rozdelia autori súťažných návrhov, ktorí sa úspešne prebojovali až do finále a ocitli sa na prvých troch miestach celkového hodnotenia. Porota ďalej ocenila ďalšie štyri súťažné návrhy, ktoré ju oslovili zaujímavým prístupom ich autorov k danej téme. Porota im za to udelila čestné uznanie.
Čestné uznanie za architektúru získal návrh od tímu študentov architektúry, z Iránskej univerzity v Teheráne, v zložení: Saina Shayanjoo, Navid Jamali, Roozbeh Ghanbarzadeh a Yasmin Tajik.
Saina Shayanjoo, Navid Jamali, Roozbeh Ghanbarzadeh, Yasmin Tajik, študenti Iran University of Science and technology.
Čestné uznanie za funkčné riešenie mieri do Prahy na ČVUT, ktorú v súťaži reprezentoval tím, zložený zo študentov (aj absolventov) fakulty stavebnej a fakulty architektúry, v obsadení: Anna Marie Černá, Kristýna Schulzová a Jiří Kugl.
Anna Marie Černá, architekt, Fakulta stavební ČVUT v Prahe, Kristýna Schulzová, študent, Fakulta architektury ČVUT v Prahe, Jiří Kugl, architekt, PhD. študent, Fakulta stavební ČVUT v Prahe.
Tím poľských študentov architektúry, v zložení: Anna Moskwa, Michal Motyl a Kamila Kowal, všetci z polytechniky v Poznani, porotu presvedčil svojím pojatím a prístupom k riešeniu modulárnej stavby a získal tak Čestné uznanie za estetiku modulárneho riešenia.
Anna Moskwa, Michal Motyl, Kamila Kowal, študenti Politechnika Poznańska.
Z urbanistického hľadiska najviac porotu zaujal návrh od japonského študenta architektúry Haruko Matsui, z univerzity Waseda, ktorý za svoj návrh získal Čestné uznanie za originálny urbanistický koncept.
Haruka Matsui, študent, Univerzita Waseda.
Stupne víťazov
Tretie miesto a peňažnú odmenu vo výške 1000 EUR získal návrh Tomáša Jelínka, študenta Fakulty stavební, ČVUT v Prahe. Pomyselnú striebornú medailu, druhé miesto a odmenu v hodnote 1500 EUR získal tandem študentov z Fakulty architektury v Brne, Martin Kus a Pavel Čučka. A prvé miesto? Prvé miesto a peňažná odmena vo výške 2500 EUR, putuje do hlavného mesta Chile, Santiago de Chile, na tamojšiu fakultu architektúry miestnej univerzity, konkrétne do rúk jej študenta Rodrigo Vargasa. A ako hodnotí víťazné návrhy porota?
1. miesto | Projekt vychádza z pozoruhodného architektonického plánu, inšpirovaného rozvrhom historického plánu mesta. Projekt bol veľmi dobre prezentovaný a jasne oddelil hlavné jadro vlastnej sály od vedľajších priestorov a zázemia. Porota okrem toho ocenila aj spôsob, akým sa v oboch častiach pracuje s modulárnou architektúrou. Budova, vrátane vedľajších priestorov, svojím tvarom odkazuje na historické mestské hradby a môže byť jednoducho modifikovaná, s ohľadom na prípadné budúce potreby a nároky, napríklad pripojením ďalších modulov.
Rodrigo Vargas, študent, Escuela de Arquitectura, Universidad de Santiago de Chile.
2. miesto | Porota ocenila originalitu urbanistického konceptu. Umiestnenie koncertného sálu využíva v maximálnej miere oddelenie od dopravnej tepny. Tento návrh ako jediný, počíta so skutočným vnútroblokom, keďže vlastným objemom uzatvára obytný komplex, na severnej strane pozemku. V návrhu sú však prítomné dva funkčné problémy, ktoré neboli podľa poroty uspokojivo vyriešené. Prvým je podzemné prepojenie javiska a zázemia (je takéto riešenie optimálne z hľadiska prevádzky?); druhým je veľkosť koncertnej sály, ktorá sa zdá byť menšia, než je uvedené v zadaní.
Martin Kůs a Pavel Čučka, študenti Fakulty architektury VUT v Brne.
3. miesto | Projekt je skvelo vyvážený vo všetkých aspektoch a hodnotiacich kritériách. Objemy hmôt sú vhodne navrhnuté, vzhľadom k okolitej zástavbe. Veľkosť otvoreného priestranstva tiež korešponduje s veľkosťou mesta. Projekt je efektívne spracovaný, v zmysle využitia modulárnych technológií, ktoré dobre začleňuje do špecifického urbanistického kontextu. Istú skromnosť architektonického konceptu je možné, v tomto prípade, kvalifikovať ako nedostatok, nakoľko sa dá predpokladať, že budova filharmónie by sa mala stať architektonickou dominantou, priťahujúcou návštevníkov.
Tomáš Jelínek, študent, Fakulta stavební, ČVUT v Prahe
Medzinárodná porota pri hodnotení návrhov, kládla dôraz na kvalitu architektonicko-urbanistického riešenia, dispozičného a funkčného riešenia spracovaných projektov, ale aj na originalitu.
Súťaž bola organizovaná v spolupráci s Jihočeskou filharmóniou, ktorá definovala svoje potreby spolu so zástupcami mesta České Budějovice, ktorí sa spolupodieľali na výbere pozemku. V porote súťaže zasadal aj hlavný architekt mesta – Ing. Arch. Ján Němec. Medzinárodná časť poroty bola tvorená holandskou architektkou Caroline Bijvoet a talianskym architektom Joseph di Pasquale, ktorý bol predsedom poroty.
Bližšie informácie o výsledkoch súťaže nájdete na webových stránkach www.modularch.cz, kde si môžete prehliadnuť všetkých 30 súťažných návrhov, ktoré do súťaže poslali mladí architekti z osemnástich krajín, z piatich kontinentov.
Zdroj: Tlačová správa spoločnosti KOMA MODULAR