image 71506 25 v1

Novoročné ASB aj o stavebných zákazkách v zahraničí

Pôvodne sme chceli priniesť do novoročného čísla rozhovor s novým bratislavským primátorom. Redaktor mieni, realita mení, na magistráte majú aktuálne práce vyše hlavy. Hasia totiž problémy súvisiace s výstavbou Starého mosta a priľahlým okolím. Vo vzduchu lieta dobre vyše 60 miliónov eur z Európskej únie, možno len dúfať, že nový režim so stavebným dozorom a personálne výmeny na poste hlavného dopravného inžiniera veci prospejú. Tak sa zdá, že údajné bomby v pilieri ako pozostatok z druhej svetovej vojny neboli jedinou skrytou hrozbou na tejto stavbe.

O tom, že to na samosprávach nemajú jednoduché, svedčí aj pripravovaný zákon o poplatku za rozvoj. Má ísť o poplatok, ktorý by zmiernil napätie medzi starousadlíkmi a novou výstavbou. Developer by pomerne k veľkosti svojho projektu uhradil miestnej samospráve poplatok, za ktorý by sa skvalitnil život v danej lokalite: parkom, novou školou, svetelnou križovatkou či inak. Išlo by konečne o transparentne a legálne vynaložené prostriedky. Developeri sa však dožadujú zápočtu, aby nemuseli platiť dvakrát, ak „vynútenú“ investíciu budú musieť vzhľadom na harmonogram svojho projektu zrealizovať sami. O tom, čo si o zákone myslia developeri a v rôznych mestách na Slovensku sa dočítate v článku Ak prichádzaš na nové územie, musíš platiť.

Zaujímavú novostavbu celú z dielne spoločnosti AVG sme našli vo Vlkanovej. Hoci ide o relatívne malý objekt, je zaujímavý technicky čistými detailmi ktoré napokon vyústili do príjemne minimalistickej architektúry.

Drevodom s netradične riešenou strechou sme navštívili v Zálesí. Pultová strecha umožnila zvláštne architektonické riešenie a výraznú úsporu nákladov na vykurovanie.

Okrem prehľadu rezidenčného a stavebného trhu sme pripravili aj architektonického sprievodcu Ľubľanou a nazreli sme aj do kúpeľní s dizajnérskymi úletmi.

Príjemné čítanie!

Časopis ASB si môžete za výhodnú cenu predplatiť tu