asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Healthy Home Academy otvorila tému zdravého bývania

14.12.2016

Na zlome mesiacov november a december  2016 sa na Slovensku konalo podujatie, ktoré oslovilo slovenských architektov – Healthy Home Academy 2016. Hlavným organizátorom podujatia bola spoločnosť VELUX v spolupráci so Slovenskou komorou architektov.

Cieľom odbornej konferencie bolo otvoriť tému zdravého bývania pred slovenskou odbornou verejnosťou. Príspevky renomovaných slovenských a českých architektov spolu s rôznymi prípadovými štúdiami mali poukázať na dôležitosť kvality vnútorného prostredia a udržateľnosť v architektúre.

Bohatý program v dvoch mestách

Na podujatiach sa stretlo dovedna viac ako 200 odborníkov z radov architektov, projektantov, developerov a inej odbornej verejnosti. S krátkymi prednáškami vystúpili renomovaní architekti Ján Stempel, Ľubomír Závodný a Martin Šichman (Oximoron). O práci s denným svetlom v novostavbách a rekonštrukciách hovorili architekti Klára Bukolská a Marek Petrík zo spoločnosti VELUX. Martin Masár z kompetenčného centra VELUX demonštroval technické otázky na prípadových štúdiách. O typológii zahraničných stavieb hovoril dánsky architekt VELUX, Henrik Norlander Smith.
V košickom Kulturparku sa hosťom prihovorili aj architekti Pavol Šilla (ZERO ZERO) a Zuzana Dolobáčová Havajová.

Zdravé bývanie prioritou

Konferenciu v Bratislave otvoril architekt Imrich Pleidel, predseda Slovenskej komory architektov. „Stretávame sa tu pri dôležitej téme, o ktorej treba hovoriť – zdravé bývanie.“ Architektka Klára Bukolská chcela upozorniť na tému denného svetla. „Organizovať túto konferenciu sme sa rozhodli aj preto, lebo vnímame potrebu spájať tému energetickej efektivity s kvalitou vnútorného prostredia.“ Okrem prípadových štúdií, o ktorých hovorili uznávaní architekti, VELUX predstavil projekt RenovActive, príklad rekonštrukcie sociálneho bývania v Bruseli. Celkový počet renovácií v Európe totiž nepresahuje 1,5 % a majiteľov starších stavieb treba upovedomiť, prečo by mali rekonštruovať. Aj preto, aby verejnosť vedela, aké sú zdravé bývanie a rekonštrukcie dôležité, VELUX prináša každoročne prieskum Healthy Homes Barometer. Ten na základe širokej vzorky respondentov prináša informácie o myslení obyvateľov Európy v otázke zdravého bývania.

Treba hľadať spôsoby, ako do interiéru dostať denné svetlo

Pre konanie konferencie boli zámerne vybrané bratislavská Stará Tržnica a košický Kulturpark. Ide o priestory, v ktorých denné svetlo vytvára počas dňa jedinečnú atmosféru. O dennom svetle hovoril aj dánsky architekt VELUX, Henrik Norlander Smith. „V súčasnosti trávime až 90 % času v uzavretých priestoroch. Práve preto treba hľadieť na podmienky, v ktorých žijeme. Kľúčovými pre dobrý a efektívny návrh domu sú tri prvky: komfort, energetická efektívnosť a životné prostredie. Treba sa zameriavať na vstup denného svetla do interiéru, pretože to človeka veľmi ovplyvňuje. Našimi aktivitami sa snažíme dokázať, že vytvoriť si zdravé bývanie nemusí byť finančne nedostupné.“   

Inovovaný štýl konferencie

Podujatie Healthy Home Academy sa nieslo v duchu inovácie. Prednášky boli časovo ohraničené – mali slúžiť ako upútavka na diskusie pri okrúhlych stoloch. Priemerný odborný príspevok trval približne sedem minút. Odborníci po skončení základnej časti hovorili v menších zoskupeniach o témach, na ktoré sa zúčastnení pýtali. „Cieľom bolo nielen jednostranne prednášať, ale hlavne s hosťami o jednotlivých témach diskutovať,“ vysvetľuje Klára Bukolská.

www.velux.sk

FOTOGALÉRIA:

Cieľom odbornej konferencie bolo otvoriť tému zdravého bývania.
Cieľom odbornej konferencie bolo otvoriť tému zdravého bývania.
Podľa architekta Henrika Norlandera Smitha sa treba zameriavať na vstup denného svetla do interiéru.
Podľa architekta Henrika Norlandera Smitha sa treba zameriavať na vstup denného svetla do interiéru.
Základná časť prednášky slúžila ako upútavka na diskusie pri okrúhlych stoloch.
Základná časť prednášky slúžila ako upútavka na diskusie pri okrúhlych stoloch.
„Cieľom bolo nielen jednostranne prednášať, ale hlavne s hosťami o jednotlivých témach diskutovať.“
„Cieľom bolo nielen jednostranne prednášať, ale hlavne s hosťami o jednotlivých témach diskutovať.“
Na konferencii v Bratislave a Košiciach sa dovedna stretlo viac ako 200 odborníkov.
Na konferencii v Bratislave a Košiciach sa dovedna stretlo viac ako 200 odborníkov.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP