image 81859 25 v1

Nové číslo časopisu ASB

„Doba praje všetkým!“ zaznelo na Trhu nehnuteľností Stavebného fóra na margo developerského biznisu v rezidenčnom segmente. Byty idú doslova na dračku, dopyt je väčší ako ponuka a predpokladá sa, že len na bratislavský trh budú developeri schopní v tomto roku umiestniť až 4 500 bytov.

Hoci sa ceny významne za posledné roky nehýbu, v hlavnom meste je už akceptovateľná cena aj 1 850 €/m2 bez DPH. Rôzni odborníci pripúšťajú aj rôzne percento investičných nákupov, hovoria o 10 až 20 %, hlavne, aby sa nezačala nafukovať realitná bublina či nepoplašili skutoční záujemcovia o bývanie (realita bude zrejme kúsok vyššie). Demografia však nepustí, silnej generácii Husákových detí sa práve teraz rozrastajú rodiny, hľadajú väčšie byty. Na trh prichádza viac trojizbových bytov, developeri sú však veľmi úzkostliví v metráži, ktorú týmto bytom doprajú. Byty sú malé, rodičovské spálne sa scvrkávajú pod 12 m2, jedálňo-obývačky pod 20 m2 nie sú výnimkou. Po šafárení v roku 2007, keď sa aj dvojizbové byty dočkali rozkošných 80 m2, je to zase opačný trend so snahou ponúknuť čo najviac (izieb) za čo najmenej peňazí. Komu sa mestské byty zdajú drahé (a malé), začína logicky uvažovať o domčeku niekde za mestom. Satelitní investori sa už opäť nadychujú, cena pozemkov utešene rastie, štvorec v Jarovciach pod 200 € je už výhodná kúpa. Satelitný fenomén pritom nie je bratislavskou špecialitou, túto urbanistickú chuťovku poznajú aj iné väčšie mestá na Slovensku.

V najnovšom čísle predstavujeme hneď niekoľko rezidenčných projektov.
Mamapapa je zameraný veľmi komunitne a rodinne, Apollo Towers ponúkajú mestské bývanie s vybavenosťou pre náročných a Nový Ružinov vyzdvihuje dopravnú dostupnosť s bývaním v úplne novej štvrti.

Mestské bývanie na belgický spôsob v Toison d´Or je iná šálka kávy, či vlastne sektu.
Naopak neďaleký Seestadt ukazuje návod, že aj skromnejšie a veľmi vkusne sa dá bývať aj toť kúsok za hranicami.
Nenechajte si ujsť ani pár nábytkových noviniek z jarného Milána a či ako to dopadne, keď chcete rodinný dom stoj čo stoj.

Príjemné čítanie!

Predplatné časopisu ASB