Areál nemocnice v Bratislave-Ružinove.

Národná nemocnica má stáť v bratislavskom Ružinove. Blízky zimný štadión majú zbúrať

Detskú nemocnicu majú postaviť na Rázsochách v mestskej časti Lamač. Vyplýva to z projektu, ktorý ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková predstavila v utorok 28.mája na stretnutí s poslancami, zástupcami mesta i odbornou verejnosťou. Potvrdili to viacerí jeho účastníci.

Ministerka zdravotníctva bude o tom bližšie informovať po prerokovaní a schválení materiálu na vláde v stredu 29.mája. „Bolo nám prezentované, že stavba Národnej nemocnice v Ružinove – teda dostavba, rekonštrukcia starej budovy – len schvaľovacie procesy by trvali štyri roky v tom optimistickom scenári,“ uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Súčasná hlavná hokejová hala Štadióna Vladimíra Dzurilu v Ružinove
Súčasná hlavná hokejová hala Štadióna Vladimíra Dzurilu v Ružinove | Zdroj: FRANTIŠEK KALESNÝ

ASB v máji 2022 napísal v článku o investíciách do nemocníc, že v štádiu príprav boli vtedy práce aj na rekonštrukcii nemocnice v Ružinove.  Nemocnica vtedy z plánu obnovy pripravovala rekonštrukčné práce, vybudovanie Centrálneho prijímacieho oddelenia II. typu a nákup zdravotníckej technológie.V rozpočte na rok 2022 mala na stavebné práce približne 20 mil. eur, ktoré plánovala využiť na modernizáciu technického a prístrojového vybavenia nemocníc, takisto na rekonštrukciu jednotlivých pracovísk.

Z informácií z rokovania v utorok zároveň vyplynulo, že na dostavbu nemocnice bude potrebné zbúrať zimný štadión Vladimíra Dzurillu, ktorý je v jej susedstve.  Mestská časť Ružinov plánovala postaviť na mieste štadióna športovo-rekreačný areál. Ružinov však ASB v roku 2023 informoval, že  projekt dramaticky prevyšuje finančné možnosti Ružinova.

V urbanisticko-architektonickej súťaži z decembra 2021 zvíťazil návrh architekta Františka Kalesného, v kolektíve František Kalesný, Yakoub Meziani, Jakub Klemon, Natália Janovičová a Ilja Muzafarov. Ako investičný náklad bola uvedená suma 51,294 mil. eur.

Budova súčasného zimného štadióna v blízkosti električkovej trate a nemocnice v Ružinove stojí od roku 1980 ako základ väčšieho areálu, ktorý mal obsahovať zimný štadión, krytý bazén, letné kúpalisko a športoviská. V prvej fáze postavili zimný štadión, ďalšia výstavba sa neuskutočnila.

„Musí štát, ministerstvo zdravotníctva, ponúknuť mestu nové pozemky a postaviť nový zimný štadión,“ doplnil s tým, že by odhadovane vyšiel na 25 až 30 miliónov eur.